Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisBól neuropatyczny
Produkt Lyrica jest wskazany w leczeniu bólu neuropatycznego pochodzenia obwodowego i ośrodkowego u osób dorosłych.
Padaczka
Produkt Lyrica jest wskazany w leczeniu skojarzonym napadów częściowych u dorosłych, które są lub nie są wtórnie uogólnione.
Uogólnione zaburzenia lekowe
Produkt Lyrica jest wskazany w leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych (Generalised Anxiety Disorder - GAD) u osób dorosłych.
DziałanieLek przeciwpadaczkowy - pochodna kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). Wiąże się z pomocniczą podjednostką α2-δ otwieranego poprzez zmianę napięcia błonowego kanału wapniowego w o.u.n., silnie wypierając z tego wiązania 3H-gabapentynę. Pregabalina jest szybko wchłaniana po podaniu na czczo i osiąga maksymalne stężenia we krwi w ciągu 1 h po podaniu dawki pojedynczej i dawek wielokrotnych. Biodostępność pregabaliny po podaniu doustnym wynosi ≥90% i jest niezależna od dawki. Po podaniu dawek wielokrotnych stan stacjonarny zostaje osiągnięty po 24-48 h. Podawanie leku wraz z pokarmem zmniejsza szybkość wchłaniania, nie ma jednak istotnego klinicznie wpływu na stopień wchłaniania pregabaliny. U zwierząt pregabalina przenika przez barierę krew-mózg, przez łożysko i do pokarmu. Lek nie wiąże się z białkami osocza. W organizmie ludzkim pregabalina podlega metabolizmowi w nieistotnym stopniu. Około 98% dawki jest wydalane z moczem w postaci niezmienionej; N-metylowa pochodna pregabaliny - główny metabolit w moczu, stanowi 0,9% dawki. Średni T0,5 pregabaliny w fazie eliminacji wynosi 6,3 h.
DawkowanieDoustnie. Dorośli: w zakresie 150-600 mg/dobę w 2-3 dawkach podzielonych. Ból neuropatyczny: leczenie można rozpocząć od dawki 150 mg/dobę podawanej w 2-3 dawkach podzielonych. W zależności od indywidualnej reakcji pacjenta i tolerancji leczenia, po 3-7 dniach dawkę można zwiększyć do 300 mg/dobę, a następnie w zależności od potrzeby, po kolejnych 7 dniach do maksymalnej dawki 600 mg/dobę. Padaczka: leczenie można rozpocząć od dawki 150 mg/dobę podawanej w 2-3 dawkach podzielonych. W zależności od indywidualnej reakcji pacjenta i tolerancji leczenia, dawkę można zwiększyć po 1 tyg. leczenia do 300 mg/dobę; dawkę maksymalną 600 mg/dobę można osiągnąć po kolejnym tygodniu. Uogólnione zaburzenia lękowe: leczenie można rozpocząć od dawki 150 mg/dobę. W zależności od indywidualnej odpowiedzi pacjenta oraz tolerancji leku, dawkę można zwiększyć do 300 mg/dobę po 1 tyg. leczenia; po upływie kolejnego tygodnia dawkę można zwiększyć do 450 mg/dobę, a następnie po kolejnym tygodniu można wprowadzić dawkę maksymalną 600 mg/dobę; należy regularnie oceniać konieczność dalszego leczenia. Szczególne grupy pacjentów. U pacjentów z zaburzeniem czynności nerek dawkę preparatu należy zmniejszyć zależnie od klirensu kreatyniny: klirens kreatyniny ≥60 ml/min - dawka początkowa 150 mg/dobę, dawka maksymalna 600 mg/dobę (w 2-3 dawkach); ≥30-Sposób podania. Preparat może być przyjmowany podczas posiłku lub niezależnie od niego.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNadwrażliwość na pregabalinę lub pozostałe składniki preparatu.
Skład1 kaps. zawiera 75 mg pregabaliny. Lek zawiera laktozę.
Działania niepożądaneCzęsto: zwiększenie apetytu, podwyższenie nastroju, splątanie, zmiana zainteresowań seksualnych, drażliwość, trudności w skupieniu uwagi, niezgrabność, zaburzenia pamięci, drżenia, trudności w mówieniu, uczucie mrowienia, nieostre widzenie, podwójne widzenie, zawroty głowy, suchość w ustach, zaparcie, wymioty, wzdęcia, trudności w osiągnięciu erekcji, obrzęk kończyn, uczucie upojenia alkoholowego, nieprawidłowy chód, zwiększenie masy ciała. Niezbyt często: utrata apetytu, zmiany w odbiorze własnej osoby, niepokój ruchowy, depresja, pobudzenie, zmiany nastroju, nasilenie bezsenności, trudności ze znalezieniem właściwych słów, omamy, niezwykłe sny, napady paniki, apatia, trudności w myśleniu, drętwienie, nietypowe ruchy gałek ocznych, ruchy szarpane, osłabienie odruchów, zwiększona aktywność, zawroty głowy w pozycji stojącej, nadwrażliwość skóry, utrata smaku, uczucie palenia, drżenie przy wykonywaniu ruchów, zaburzenia świadomości, omdlenie, suchość oczu, obrzęk oka, ból oka, osłabienie ruchów gałek ocznych, łzawienie, przyspieszenie czynności serca, nagłe zaczerwienienie skóry twarzy, nagłe uderzenia gorąca, trudności w oddychaniu, uczucie suchości w nosie uczucie rozdęcia w jamie brzusznej, zwiększone wydzielanie śliny, zgaga, uczucie drętwienia wokół ust, pocenie się, wysypka, drżenia mięśniowe, obrzęk stawów, kurcze mięśni, bóle mięśni, bóle stawów, bóle pleców, bóle kończyn, sztywność mięśni, trudności w oddawaniu moczu lub bolesne parcie na pęcherz, nietrzymanie moczu, osłabienie, upadek, pragnienie, ucisk w klatce piersiowej. Rzadko: niskie ciśnienie tętnicze, marźnięcie rąk i stóp, nadciśnienie, kaszel, uczucie zatkanego nosa, uszkodzenie mięśni, ból piersi, zaburzenia miesiączkowania, duże stężenie cukru we krwi, zwiększona wrażliwość na hałas, zaburzenia rytmu serca, niewydolność nerek, zmniejszenie objętości wydalanego moczu. Dodatkowymi reakcjami zgłaszanymi po wprowadzeniu leku na rynek były: niewydolność serca, utrata przytomności, nadwrażliwość i reakcje alergiczne (których objawem może być obrzęk twarzy, obrzęk języka, trudności w oddychaniu, swędzenie, zapalenie oczu (zapalenie rogówki), i ciężka reakcja skórna charakteryzująca się wysypką, pęcherzykami, złuszczaniem się skóry i bólem), zaburzenia psychiczne, zatrzymanie moczu, biegunka, bóle głowy i nudności. Lek Lyrica może wywoływać zawroty głowy, senność i zmniejszenie koncentracji. Nie należy prowadzić samochodu, obsługiwać skomplikowanych maszyn ani wykonywać potencjalnie niebezpiecznych czynności, aż do momentu określenia wpływu tego leku na zdolność wykonywania powyższych czynności.
InterakcjeW badaniach in vivo nie obserwowano istotnych klinicznie interakcji farmakokinetycznych pomiędzy pregabaliną a fenytoiną, karbamazepiną, kwasem walproinowym, lamotryginą, gabapentyną, lorazepamem, oksykodonem lub etanolem. Doustne leki przeciwcukrzycowe, diuretyki, insulina, fenobarbital, tiagabina i topiramat nie miały istotnego klinicznie wpływu na klirens pregabaliny. Jednoczesne stosowanie pregabaliny i doustnych środków antykoncepcyjnych - noretysteronu i (lub) etynyloestradiolu nie wpływa na farmakokinetykę żadnego z leków w stanie stacjonarnym. Pregabalina może nasilać działanie etanolu i lorazepamu. Wielokrotne podawanie doustnych dawek pregabaliny wraz z oksykodonem, lorazepamem lub etanolem nie wywierało istotnego klinicznie wpływu na oddychanie. Zgłaszano przypadki niewydolności oddechowej i śpiączki u pacjentów którzy przyjmowali pregabalinę z innymi lekami działającymi hamująco na o.u.n. Pregabalina działa prawdopodobnie addytywnie do oksykodonu jeśli chodzi o zaburzenia funkcji poznawczych i motoryki dużej.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.