Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Działania niepożądane
- Przeciwwskazania
Opis
Wskazania do stosowaniaStany zapalne spojówek, powiek, gałki ocznej, rogówki i odcinka przedniego oka takie jak: alergiczne zapalenie spojówek, trądzik różowaty, punkcikowate powierzchniowe zapalenie rogówki, półpasiec rogówki, zapalenie tęczówki, zapalenie ciała rzęskowego. Wybrane infekcyjne zapalenia spojówek. Pooperacyjne stany zapalne powstałe w wyniku zabiegów chirurgicznych.
Dawkowanie
Miejscowo do worka spojówkowego chorego oka (oczu). Preparat w postaci zawiesiny, przed użyciem silnie wstrząsnąć. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.
Uwaga! Należy unikać kontaktu preparatu z miękkimi soczewkami kontaktowymi - zaleca się wyjmowanie soczewek kontaktowych przed zakropleniem preparatu i ponowne ich wkładanie po upływie co najmniej 15 minut po podaniu.
Działanie
Substancją czynną preparatu jest loteprendol (a dokładnie etabonian loteprendolu), lek z grupy kortykosteroidów stosowany miejscowo w okulistyce. Po podaniu do worka spojówkowego wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne, działa przeciwświądowo i przeciwobrzękowo. Preparat zmniejsza objawy stanu zapalnego nie leczy jednak jego przyczyny. Po zastosowaniu miejscowym wchłanianie loteprendolu z worka spojówkowego do krążenia ogólnego jest znikome.
Działania niepożądane
Zaburzenia ostrości widzenia, pieczenie w trakcie podawania, obrzęk spojówek, przelewanie się łez przez krawędź powiekową, wydzielinę w worku spojówkowym, zespół suchego oka, uczucie obecności ciała obcego w oku, swędzenie, przekrwienie spojówek, światłowstręt, a także ból głowy, zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie gardła. Ponadto, długotrwałe, miejscowe stosowanie kortykosteroidów może prowadzić do zwiększenia ciśnienia śródgałkowego z towarzyszącym uszkodzeniem nerwu wzrokowego, zmian w polu widzenia, zaćmy podtorebkowej tylnej, wtórnych zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych oraz perforacji gałki ocznej jeśli nastąpiło zmniejszenie grubości rogówki lub twardówki.
Podobnie jak po podaniu innych kropli do oczu przejściowe zaburzenia widzenia stwarzają niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn. Jeżeli po zakropleniu leku występują takie objawy przed rozpoczęciem jazdy lub obsługi maszyn należy zaczekać do momentu powrotu ostrości widzenia.
Przeciwwskazania
Preparat jest przeciwwskazany do stosowania, jeżeli występują:
· zakażenia wirusowe rogówki i spojówki, w tym powierzchowne opryszczkowe zapalenie rogówki
· grzybicze zakażenia oczu
· gruźlica oczu
· nieleczone ropne zakażenia oczu.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.