Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisObjawowe leczenie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.
DziałanieTrójpierścieniowy lek przeciwhistaminowy drugiej generacji, blokujący wybiórczo obwodowe receptory H1. Słabo przenika do o.u.n, nie wykazuje istotnego klinicznie działania sedatywnego i przeciwcholinergicznego. Po podaniu doustnym szybko i dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Jest w znacznym stopniu metabolizowany w procesie pierwszego przejścia przez wątrobę, głównie z udziałem CYP3A4 i CYP2D6. Główny metabolit - desloratadyna (DCL) - jest czynny farmakologicznie. Maksymalne stężenie loratadyny w surowicy występuje po 1-1,5 h, a DCL po 1,5-3,7 h. Loratadyna wiąże się z białkami osocza w 97-99%, a DCL w 73-76%. Średni T0,5 leku wynosi 8,4 h (3-20 h), głównego metabolitu - 28 h (8,8-92 h). Loratadyna i jej metabolity są wydalane zarówno z moczem (ok. 40%), jak i z kałem (ok. 42%).
DawkowanieDoustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 rż.: 10 mg raz na dobę; dzieci 3-12 rż.: 5 mg (5 ml syropu) raz na dobę (o mc. poniżej 30 kg) lub 10 mg raz na dobę (o mc. powyżej 30 kg). U dorosłych i dzieci o mc. >30 kg z niewydolnością wątroby leczenie rozpoczyna się od dawki 10 mg co drugi dzień, dzieciom o mc. ≤ 30 kg 5 mg (5 ml syropu) co drugi dzień. Preparat stosować niezależnie od posiłków.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNadwrażliwość na loratadynę lub pozostałe składniki preparatu. Ciąża. Dzieci do ukończenia 2 rż.
SkładLek zawiera substancję: loratadyna w dawce 10 mg
Działania niepożądaneMogą wystąpić: bóle i zawroty głowy, nerwowość, zmęczenie, senność, bezsenność, zwiększenie apetytu, nudności, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zapalenia błony śluzowej żołądka, zwiększenie częstości serca (tachykardia), kołatanie serca, łysienie, wysypka, zaburzenia czynności wątroby, reakcje anafilaktyczne (bardzo rzadkie, ciężkie reakcje mogące stanowić zagrożenie życia, obejmujące obrzęk gardła, krtani, skurcz oskrzeli, niedociśnienie tętnicze, wstrząs).
InterakcjeNie ma doniesień o potwierdzonych badaniami klinicznymi istotnych interakcjach preparatu z innymi lekami.
Równoległe stosowanie preparatu z ketokonazolem, itrakonazolem, erytromycyną lub cymetydyną zwiększa stężenie loratadyny we krwi, nie powoduje to jednak istotnych klinicznie skutków.
Preparat może wpływać na wyniki alergicznych testów skórnych.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.