Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisObjawowe leczenie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i przewlekłej idiopatycznej pokrzywki.
DziałanieLewocetyryzyna (R)-enancjomer cetyryzyny, jest silnym i wybiórczym antagonistą obwodowych receptorów histaminowych H1. Hamuje przezśródbłonkową migrację eozynofilów przez komórki skóry i płuc. Działanie dawki lewocetyryzyny równej połowie dawki cetyryzyny jest porównywalne do działania cetyryzyny, zarówno na skórę, jak i błonę śluzową nosa. Lek łagodzi objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, w tym uczucie zatkania nosa. Lek szybko i w dużym stopniu wchłania się po podaniu doustnym. Maksymalne stężenie w osoczu występuje po 0,9 h od podania. Stopień wchłaniania zależy od dawki i nie zależy od przyjmowania pokarmu. W 90% wiąże się z białkami osocza. Lewocetyryzyna metabolizowana jest w mniej niż 14%. T0,5 u osób dorosłych wynosi 7,9 ± 1,9 h. Lewocetyryzyna i jej metabolity wydalane są głównie z moczem - średnio 85,4% podanej dawki. Z kałem wydalane jest tylko 12,9% dawki.
DawkowanieDoustnie. Tabletkę powlekaną należy połknąć w całości popijając płynem. Tabletkę można przyjmować podczas posiłku lub między posiłkami. Podawanie preparatu z pokarmem nie zmniejsza jego stopnia wchłaniania, ale zmniejsza szybkość tego procesu. Zaleca się jednorazowe przyjmowanie dawki dobowej. Dawkę ustala lekarz. Okres stosowania zależy do rodzaju, czasu trwania i przebiegu dolegliwości. Nie należy stosować leku u dzieci poniżej 6 lat. Nie jest wówczas możliwe dostosowanie dawki. W czasie leczenia unikaj spożywania alkoholu. U osób wrażliwych podawanie lewocetyryzyny równocześnie z alkoholem może wpływać na ośrodkowy układ nerwowy. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNadwrażliwość na lewocetyryzynę, inne pochodne piperazyny lub pozostałe składniki preparatu. Ciężkie zaburzenia czynności nerek z klirensem kreatyniny <10 ml/min. Nietolerancja galaktozy, niedobór laktazy typu Lapp, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy (ze względu na zawartość laktozy).
SkładLek zawiera substancję: lewocetyryzyna (dichlorowodorek lewocetyryzyny)
Działania niepożądaneCzęsto: ból głowy, senność; suchość w jamie ustnej; zmęczenie. Niezbyt często: ból brzucha, osłabienie. Bardzo rzadko: zwiększenie masy ciała, nieprawidłowe wyniki testów czynności wątroby; nadwrażliwość, w tym anafilaksja; agresja, pobudzenie; drgawki; zaburzenia widzenia; kołatanie serca; duszności; nudności; zapalenie wątroby; obrzęk naczynioruchowy, trwały wyprysk polekowy, świąd, wysypka, pokrzywka; bóle mięśni.
InterakcjeNie przeprowadzono badań interakcji z lewocetyryzyną (w tym brak badań z substancjami indukującymi CYP3A4). Badania z racemiczną cetyryzyną nie wykazały istotnych klinicznie niepożądanych interakcji z pseudoefedryną, cymetydyną, ketokonazolem, erytromycyną, azytromycyną, glipizydem oraz diazepamem. Po podaniu wielokrotnym z teofiliną klirens cetyryzyny zmniejszył się w niewielkim stopniu, a przemiany farmakokinetyczne teofiliny nie uległy zmianie. Pokarm nie zmniejsza stopnia wchłaniania lewocetyryzyny, natomiast zmniejsza szybkość wchłaniania. U pacjentów wrażliwych jednoczesne podawanie cetyryzyny lub lewocetyryzyny z alkoholem lub lekami hamującymi czynność o.u.n. może wpływać na czynność o.u.n., chociaż wykazano, że racemiczna cetyryzyna nie nasila działania alkoholu.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.