Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
OpisStany zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki spowodowane: przewlekłym zapaleniem trzustki, resekcją trzustki bądź jej części, resekcją żołądka, zwężeniem dróg żółciowych spowodowanym chorobą nowotworową, mukowiscydozą.
DziałaniePreparat wspomagający trawienie w przypadku zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki.
Preparat zawiera pankreatynę, mieszaninę zwierzęcych enzymów trzustkowych (pozyskiwaną z trzustek wieprzowych). Mieszanina zawiera enzymy o aktywności lipazy, amylazy i proteazy umożliwiające trawienie odpowiednio tłuszczów/lipidów, polisacharydów (głównie skrobi) i białek. Enzymy te uzupełniają lub zastępują działanie ludzkich enzymów trzustkowych. Pankreatyna zawarta jest w kapsułce w postaci peletek powlekanych otoczką odporną na działanie soku żołądkowego. Peletki w żołądku szybko uwalniane są z kapsułki i równomiernie mieszają się z treścią pokarmową. Po dotarciu do jelita cienkiego, na skutek zmniejszenia kwasowości środowiska (pH > 5,5) otoczka peletki rozpuszcza się uwalniając aktywne enzymy trzustkowe. Enzymy te działają w świetle jelita umożliwiając trawienie i wchłanianie składników odżywczych.
DawkowaniePreparat ma postać kapsułek dojelitowych przeznaczonych do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu, skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli: 1–2 kapsułki do każdego posiłku; zgodnie z zaleceniami lekarza, ustaloną dawkę można zwiększać stopniowo, kontrolując objawy kliniczne. Nie przekraczać dawki 100 000 j. Ph. Eur. lipazy (6–7 kapsułek) do posiłku i 400 000 j. Ph. Eur. lipazy (25 kapsułek) na dobę w dawkach podzielonych.
Dzieci: 500–1000 j. Ph. Eur. lipazy/kg masy ciała do każdego posiłku; zgodnie z zaleceniami lekarza, ustaloną dawkę można zwiększać stopniowo kontrolując objawy kliniczne. Nie przekraczać u dzieci dawki 2500 j. Ph. Eur. lipazy/kg masy ciała do posiłku czyli 10 000 j. Ph. Eur. lipazy/kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych.
Sposób stosowania:
Preparat należy przyjmować w trakcie posiłku popijając każdą kapsułkę płynem. Kapsułki należy połykać w całości (bez rozgryzania, żucia).
Jeżeli połykanie kapsułek sprawia trudność (np. w przypadku dzieci lub osób w wieku podeszłym wieku), można je ostrożnie otworzyć i wsypać zawartość (peletki) do małej objętości płynu, np. soku jabłkowego, pomarańczowego, musu jabłkowego lub jogurtu (pH < 5). Nie podawać z mlekiem ani z mieszankami mlecznymi. Przyjmowanie peletek z płynem o pH wyższym niż 5,5 może doprowadzić do rozpuszczenia otoczki i w efekcie do wcześniejszego uwolnienia enzymów trzustkowych i utraty ich aktywności, a także do podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej. Mieszaninę zawartości kapsułki z płynem należy przyjąć niezwłocznie, nie wolno jej przechowywać.
Nie ma konieczności przyjmowania preparatu do lekkich posiłków złożonych z warzyw i owoców i innych produktów beztłuszczowych.
PrzeciwwskazaniaNie możesz stosować preparatu, jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na białko wieprzowe.
Nie stosować w przypadku ostrego zapalenia trzustki.
SkładPancreatin
Działania niepożądaneJak każdy lek, również Lipancrea 16 000 może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Często: bóle brzucha. Niezbyt często: zaparcia, nieprawidłowe stolce, biegunka, nudności, wymioty. Stosowanie preparatu u chorych ze zwłóknieniem torbielowatym trzustki może niekiedy być związane z wystąpieniem kolonopatii włókniejącej (zwężenie odcinka krętniczo-kątniczego oraz okrężnicy wstępującej) oraz zapalenia jelita grubego, chociaż nie potwierdzono dotychczas czy ma to bezpośredni związek ze stosowaniem pankreatyny. Możliwe reakcje nadwrażliwości: skórne reakcje alergiczne, świąd skóry, podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej lub odbytu, reakcje anafilaktyczne. W przypadku stosowania dużych dawek możliwe zwiększenie stężenia kwasu moczowego w moczu.
InterakcjePoinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Równoległe stosowanie leków blokujących receptory histaminowe typu 2 (antagoniści receptora H2), takich jak cymetydyna, ranitydyna czy famotydyna może spowodować osłabienie działania preparatu.
Preparat może zmniejszać wchłanianie kwasu foliowego z przewodu pokarmowego; w okresie stosowania preparatu konieczne może być uzupełnianie niedoborów kwasu foliowego.
Preparat może także powodować zmniejszenie wchłaniania żelaza, lecz nie wiadomo czy ma to znaczenie kliniczne.
Adres producentaZakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.,
ul. Pelplińska 19,
83-200 Starogard Gdański,
PL
Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.,
ul. Pelplińska 19,
83-200 Starogard Gdański,
PL
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.