Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
Opis
Leukeran 2 mg to lek przeciwnowotworowy należący do grupy środków alkilujących.
Lek Leukeran tabletki stosowany jest w leczeniu następujących chorób:
- choroby Hodgkina (ziarnicy złośliwej),
- niektórych postaci nieziarniczych chłoniaków złośliwych (non-Hodgkin''s lymphoma),
- przewlekłej białaczki limfatycznej,
- makroglobulinemii Waldenströma.
Dawkowanie
Wskazówki dotyczące stosowania lekuLek Leukeran podaje się doustnie i należy go przyjmować codziennie na pusty żołądek (co najmniej godzinę przed posiłkami lub trzy godziny po posiłkach). Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.
Tabletek nie należy dzielić.
Choroba Hodgkina (ziarnica złośliwa)Pojedynczo w leczeniu paliatywnym lek Leukeran stosuje się najczęściej w dawce 0,2mg/kg masy ciała/dobę przez 4-8 tygodni. Zazwyczaj jednak lek Leukeran jest jednym ze składników leczenia wielolekowego. Lek Leukeran można również stosować zamiast chlormetyny, z podobnym efektem leczniczym, ale mniejszym działaniem toksycznym.
Lek Leukeran można stosować w leczeniu choroby Hodgkina (ziarnicy złośliwej) u dzieci. Schematy dawkowania są podobne do stosowanych u dorosłych.
Niektóre postaci nieziarniczych chłoniaków złośliwych (non-Hodgkin''s lymphoma)W leczeniu pojedynczym początkową dawkę wynoszącą zwykle od 0,1 do 0,2 mg/kg masy ciała/dobę, stosuje się przez pierwsze 4-8 tygodni, po czym leczenie podtrzymujące prowadzi się albo stosując zmniejszone dawki dobowe, albo leczenie cykliczne.
Lek Leukeran jest skuteczny w leczeniu pacjentów w zaawansowanym stadium rozlanego chłoniaka limfocytowego oraz pacjentów, u których występuje wznowa po radioterapii.
U pacjentów z zaawansowanymi stadiami rozwoju nieziarniczego chłoniaka limfocytowego nie wykazano znaczących różnic w działaniu leczniczym leku Leukeran stosowanego pojedynczo w porównaniu do terapii wielolekowej.
Lek Leukeran można stosować w leczeniu nieziarniczych chłoniaków złośliwych u dzieci. Schematy dawkowania są podobne do stosowanych u dorosłych.
Przewlekła białaczka limfatycznaLeczenie lekiem Leukeran rozpoczyna się zazwyczaj u pacjentów z wyraźnymi objawami chorobowymi lub z zaburzeniami czynności szpiku kostnego (lecz nie w przypadku niewydolności szpiku) stwierdzanymi w wynikach badania morfologicznego krwi obwodowej.
Początkowo lek Leukeran podaje się w dawce 0,15 mg/kg masy ciała/dobę do czasu zmniejszenia liczby leukocytów we krwi obwodowej do 10000/μl. Leczenie można wznowić po 4 tygodniach od zakończenia pierwszego cyklu i kontynuować je, stosując dawkę 0,1 mg/kg masy ciała/dobę.
Zazwyczaj po 2 latach leczenia u niektórych pacjentów liczba leukocytów osiąga prawidłowe wartości, uprzednio powiększone węzły chłonne oraz śledziona stają się niewyczuwalne w badaniu palpacyjnym, a odsetek limfocytów w szpiku kostnym zmniejsza się poniżej 20%. Pacjenci z potwierdzoną niewydolnością szpiku kostnego powinni być najpierw leczeni prednizolonem, a dopiero po przywróceniu czynności szpiku można rozpocząć podawanie leku Leukeran.
Makroglobulinemia WaldenströmaLek Leukeran jest lekiem z wyboru w leczeniu tej choroby. Zalecana początkowa dawka wynosi od 6 do 12 mg na dobę do chwili wystąpienia leukopenii; następnie wprowadza się na stałe dawkę od 2 do 8 mg na dobę.
Zaburzenia czynności nerek:Dostosowanie dawki nie jest uznawane za konieczne u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.
Zaburzenia czynności wątroby:Pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby należy starannie monitorować w kierunku objawów przedmiotowych i podmiotowych toksyczności. Ponieważ chlorambucyl jest głównie metabolizowany w wątrobie, należy rozważyć zmniejszenie dawki u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. Jednak brak jest wystarczających danych dotyczących pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, aby podać odpowiednie zalecenia dotyczące dawkowania.
Stosowanie u pacjentów w podeszłym wiekuNie przeprowadzono szczegółowych badań u pacjentów w podeszłym wieku. Jednakże wskazane może być monitorowanie czynności nerek i wątroby, a w przypadku ciężkiego zaburzenia ich czynności lekarz powinien zachować szczególną ostrożność w stosowaniu leku Leukeran w tej grupie pacjentów.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Leukeran:
- jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Skład
- Substancją czynną leku jest chlorambucyl. Każda tabletka zawiera 2 mg chlorambucylu.
- Pozostałe składniki leku to laktoza bezwodna, mikrokrystaliczna celuloza, krzemionka koloidalna bezwodna, kwas stearynowy; skład otoczki: hypromeloza, tytanu dwutlenek, makrogol 400, żelaza tlenek żółty, żelaza tlenek czerwony.
Działania niepożądane
Bardzo częste (występują u więcej niż 1 na 1
- nieprawidłowe lub powtarzające się drżenie ciała lub mimowolne drgania niebędące napadami padaczkowymi ani drgawkami,
- zapalenie pęcherza moczowego,
- nieodwracalna niewydolność szpiku kostnego – organizm może przestać wytwarzać komórki krwi tymczasowo,
- bliznowacenia i zagęszczenia w płucach z trudnościami w oddychaniu,
- śródmiąższowe zapalenie płuc
- choroba wpływająca na nerwy prowadząca do zaburzeń czucia, ruchu i czynności narządów (neuropatia obwodowa).0 osób)-
zmniejszenie liczby krwinek i płytek krwi lub zahamowanie czynności szpiku kostnego.
Częste (występują u mniej niż 1 na 10 osób)
- nudności, wymioty, biegunka i owrzodzenie jamy ustnej,
- wtórne nowotwory krwi (ostre, wtórne nowotwory hematologiczne),
- napady padaczkowe (drgawki) u dzieci z zaburzeniem czynności nerek zwanym zespołem nerczycowym,
- zmniejszenie ilości krwinek czerwonych lub niedokrwistość, co może powodować poczucie zmęczenia lub osłabienia bądź duszności.
Niezbyt częste (występują u mniej niż 1 na 100 osób)
Rzadkie (występują u mniej niż 1 na 1000 osób)
- zażółcenie białek oczu lub skóry (żółtaczka),
- objawy alergiczne, takie jak guzki, pokrzywka lub obrzęk tkanek,
- zgłoszono progresję wysypki skórnej w choroby poważne, w tym zespół Stevensa- Johnsona i martwicę toksyczno-rozpływna naskórka. Te dwie formy tej samej poważnej choroby skóry powodują wysypkę, łuszczenie się skóry i owrzodzenia błon śluzowych,
- gorączka,
- napad padaczkowy lub drgawki,
- uszkodzenie wątroby (hepatotoksyczność).
Bardzo rzadkie (występują u mniej niż 1 na 10 000 osób)
- nieprawidłowe lub powtarzające się drżenie ciała lub mimowolne drgania niebędące napadami padaczkowymi ani drgawkami,
- zapalenie pęcherza moczowego,
- nieodwracalna niewydolność szpiku kostnego – organizm może przestać wytwarzać komórki krwi tymczasowo,
- bliznowacenia i zagęszczenia w płucach z trudnościami w oddychaniu,
- śródmiąższowe zapalenie płuc
- choroba wpływająca na nerwy prowadząca do zaburzeń czucia, ruchu i czynności narządów (neuropatia obwodowa).
Częstość nieznana (brak możliwości oszacowania częstotliwości na podstawie dostępnych danych)
- brak miesiączki (amenorrhea),
- brak plemników w nasieniu (azoospermia).
Przechowywanie
Przechowywać w temperaturze 2°C - 8°C.
Lek przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.