Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Łagodzenie objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz łagodzenie objawów przewlekłej idiopatycznej pokrzywki u dorosłych i dzieci od 6 lat.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 10 mg raz na dobę. Dzieci 6-12 lat: 5 mg 2 razy na dobę. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, brak danych określających stosunek skuteczności do bezpieczeństwa. W przypadku braku możliwości zastosowania alternatywnego leczenia, odstępy pomiędzy poszczególnymi dawkami muszą być ustalone indywidualnie w zależności od czynności nerek. U pacjentów z łagodną niewydolnością nerek (klirens kreatyniny 50-79 ml/min): 10 mg raz na dobę; u pacjentów z umiarkowaną niewydolnością nerek (klirens kreatyniny 30-49 ml/min): 5 mg raz na dobę; u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min): 5 mg raz co drugi dzień; u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, pacjentów dializowanych (klirens kreatyniny <10 ml/min) – stosowanie przeciwwskazane. U dzieci z zaburzeniami czynności nerek dawkę należy ustalać indywidualnie na podstawie klirensu kreatyniny, wieku oraz masy ciała pacjenta. Tabletki należy połykać, popijając szklanką płynu.
Działanie
Lek przeciwhistaminowy, silny i selektywny antagonista receptorów histaminowych H1. Cetyryzyna wykazuje działanie przeciwalergiczne u pacjentów z nadwrażliwością (atopią) poddawanych prowokacji alergenem. Dawka 10 mg podawana 1-2 razy na dobę hamuje napływ komórek późnej fazy reakcji zapalnej, eozynofili do skóry i spojówek. U pacjentów z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz współistniejącą, łagodną lub umiarkowaną astmą, cetyryzyna w dawce 10 mg raz na dobę łagodzi objawy zapalenia błony śluzowej nosa i nie wpływa na czynność płuc. Po podaniu doustnym maksymalne stężenie w osoczu w stanie stacjonarnym występuje w ciągu 1 ±0,5 h. Nie zaobserwowano kumulacji cetyryzyny podczas stosowania dawek dobowych 10 mg przez 10 dni. Lek wiąże się z białkami osocza w 93 ±0,3%. Nie wpływa na stopień wiązania warfaryny z białkami. Nie podlega w znaczącym stopniu metabolizmowi pierwszego przejścia. Około 2/3 dawki jest wydalane w postaci niezmienionej z moczem. Końcowy T0,5 wynosi około 10 h.
Skład
Lek zawiera substancję: cetyryzyna (dichlorowodorek cetyryzyny) w dawce 10 mg
Działania niepożądane
Mogą wystąpić: bóle i zawroty głowy, nerwowość, zmęczenie, senność, uczucie kłucia lub mrowienia (parestezje), omdlenia, dezorientacja, bezsenność, pobudzenie, wrogość, nudności, obrzęki, suchość błony śluzowej jamy ustnej, podrażnienie gardła, kaszel, zapalenie gardła, małopłytkowość, trudności w oddawaniu moczu, zaburzenia akomodacji oka, niewyraźne widzenie, zwiększenie częstotliwości rytmu serca (tachykardia), zaburzenia czynności wątroby, reakcje skórne (wysypka, pokrzywka, świąd), reakcje anafilaktyczne (bardzo rzadkie, ciężkie reakcje mogące stanowić zagrożenie życia, obejmujące obrzęk gardła, krtani, skurcz oskrzeli, niedociśnienie tętnicze, wstrząs anafilaktyczny).
Interakcje
Nie wykazano interakcji farmakodynamicznych ani farmakokinetycznych z teofiliną (400 mg na dobę) lub pseudoefedryną. Nie są spodziewane interakcje cetyryzyny z innymi lekami.
Przeciwwskazania
Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu oraz na hydroksyzynę lub pochodne piperazyny. Nie możesz także stosować preparatu jeżeli występuje u Ciebie ciężka niewydolność nerek. Nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.