Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Obniżenie ciśnienia panującego wewnątrz gałki ocznej u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania. Nadciśnienie wewnątrzgałkowe.
Dawkowanie
Preparat ma postać kropli do oczu. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli:
Zwykle 1 kropla do worka spojówkowego 1 raz na dobę, najlepiej wieczorem.
Aby ograniczyć ogólnoustrojowe wchłanianie substancji czynnej, zaleca się uciskanie woreczka łzowego w kącie przyśrodkowym oka (zamknięcie kanalika łzowego) przez minutę, natychmiast po zakropleniu.
Nie należy dotykać końcówką kroplomierza powierzchni oka ani powiek, ani żadnej innej powierzchni, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie preparatu.
Jeżeli równolegle stosowane są inne preparaty podawane do oczu należy odczekać co najmniej 5 minut pomiędzy podaniami kolejnych leków.
Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci i młodzieży i nie zaleca się jego stosowania w tej grupie wiekowej.
Działanie
Substancją czynną preparatu jest latanoprost. Latanoprost jest analogiem prostaglandyny, aktywuje receptor prostaglandynowy. Zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej. Latanoprost jest prolekiem, który w rogówce ulega hydrolizie do aktywnego farmakologicznie wolnego kwasu latanoprostowego. Nie wywiera wpływu na wytwarzanie cieczy wodnistej ani na barierę krew–ciecz wodnista. Obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego występuje po ok. 3–4 godzinach a działanie maksymalne po 8–12 godzinach po podaniu miejscowym do oka. Obniżenie ciśnienia utrzymuje się co najmniej przez 24 godziny.
Skład
Lek zawiera substancję: latanoprost
Działania niepożądane
Bardzo często: zmiana koloru oczu (tęczówka brązowieje i wydaje się ciemniejsza; stosowanie leku w obrębie tylko jednego oka może prowadzić do różnego zabarwienia oczu), podrażnienie oka, zwiększony wzrost, ciemnienie i pogrubienie rzęs. Często: zaczerwienienie oka, zapalenie brzegów powieki, ból oka. Niezbyt często: gromadzenie się płynu w powiece, suche oko, zapalenie rogówki, nieostre widzenie, zapalenie spojówki, wysypka skórna. Rzadko: gromadzenie się płynu (obrzęk) w okolicy oka i rogówki oraz tylnej części oka (obrzęk plamki żółtej), zmiany w obrębie rogówki, zapalenie tęczówki lub błony naczyniowej oka, ciemne odbarwienie skóry powieki, podrażnienie skóry powieki, nieprawidłowy kierunek wyrastania rzęs prowadzący czasami do podrażnienia oka, wzmożony wzrost, ciemnienie i pogrubienie rzęs, może też wyrosnąć drugi rząd rzęs, astma oskrzelowa, zaostrzenie astmy oskrzelowej, duszność. Lek może powodować przemijające pogorszenie widzenia. W przypadku wystąpienia nieostrego widzenia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Interakcje
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami.
Ze względu na ryzyko paradoksalnego zwiększenia ciśnienia wewnątrzgałkowego nie zaleca się równoległego stosowania dwóch miejscowo działających analogów lub pochodnych prostaglandyn.
W przypadku miejscowego stosowania innych preparatów ocznych, należy zachować co najmniej 5 minutowy odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi podaniami leków.
Przeciwwskazania
Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.