Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Zmniejszenie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej u osób z jaskrą z otwartym kątem. Zmniejszanie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej u osób, u których reakcja na beta-adrenolityk lub pochodne prostaglandyn stosowane jako jedyny lek jest niewystarczająca.
Dawkowanie
Miejscowo, do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Po zakropleniu zaleca się ucisnąć kącik leczonego oka znajdujący się blisko nosa przez minutę w celu ograniczenia wchłaniania substancji czynnej do krwiobiegu.
Uwaga! Przed podaniem kropli do oczu należy zdjąć soczewki kontaktowe, które można ponownie założyć po upływie 15 minut.
Uwaga! Nieotwarte butelki należy przechowywać w lodówce (w temperaturze od 2 do 8 °C). Po pierwszym otwarciu: przechowywać w temperaturze poniżej 25°C i używać nie dłużej niż 4 tygodnie.
Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Działanie
Jest to preparat złożony zawierający 2 substancje czynne: tymolol i latanoprost. Tymolol należy do grupy leków zwanych beta-blokerami (inna stosowana nazwa to beta-adrenolityki). Działanie tych leków polega na zablokowaniu pewnego typu receptorów, nazywanych receptorami adrenergicznymi typu beta. Są to receptory pobudzane w warunkach fizjologicznych przez uwalnianą po aktywacji współczulnego układu nerwowego adrenalinę lub noradrenalinę. Farmakologiczne zablokowanie receptorów uniemożliwia ich pobudzenie, a przez to ogranicza skutki działania adrenaliny czy noradrenaliny na tkanki docelowe posiadające receptory beta. Preparaty z tej grupy stosowane są głównie jako leki przeciwnadciśnieniowe i w przebiegu chorób układu sercowo–naczyniowego. W postaci kropli do oczu tymolol jest stosowany miejscowo, do worka spojówkowego, gdzie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zmniejszenie wytwarzania cieczy wodnistej. Nie wpływa na szerokość źrenicy ani na akomodację oka. Z worka spojówkowego tymolol dobrze penetruje do struktur oka oraz w znacznym stopniu wchłaniany jest do krwi i może powodować ogólnoustrojowe działania niepożądane. Latanoprost jest analogiem prostaglandyny, aktywuje receptor prostaglandynowy. Zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej. Latanoprost jest prolekiem, który w rogówce ulega hydrolizie do aktywnego farmakologicznie wolnego kwasu latanoprostowego.
Początek działania preparatu złożonego występuje w ciągu 1 godziny, a działanie maksymalne w ciągu ok. 6–8 godzin po podaniu miejscowym do oka. Obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego utrzymuje się przynajmniej przez 24 godziny.
Skład
Lek zawiera substancję: latanoprost + tymolol
Działania niepożądane
Bardzo często: zmiana koloru oczu poprzez zwiększenie ilości brązowego barwnika w tęczówce. Często: podrażnienie oka (uczucie pieczenia, chropowatość, swędzenie, kłucie lub wrażenie obcego ciała w oku) oraz ból oka. Niezbyt często: ból głowy, zaczerwienie oka, zapalenie oka (zapalenie spojówek), niewyraźne widzenie, łzawienie oczu, zapalenie powiek, podrażnienie lub zaczerwienie powierzchni oka, wysypka skórna lub swędzenie. Inne działania niepożądane: objawy reakcji alergicznej (spuchnięcie i zaczerwienie skóry i wysypka), zaburzenia psychiczne (depresja, utrata pamięci, obniżenie popędu płciowego, koszmary senne), zawroty głowy, mrowienie, drętwienie skóry, zmiana przepływu krwi w mózgu, nasilenie objawów nużliwości mięśni (w przypadku osób cierpiących na tę chorobę), nagłe omdlenia, zmiana w wyglądzie rzęs (zwiększenie liczby, długości, gęstości oraz ciemnienie), zmiana kierunku wyrastania rzęs, opuchnięcie wokół oka, opuchnięcie oka, zapalenie/podrażnienie powierzchni oka (zapalenie rogówki), suchość oczu, zaburzenia widzenia, opadające powieki i uraz tylnej błony oka (stan zwany jako odwarstwienie naczyniówki, występujący po zabiegach na oku), torbiel wewnątrz zabarwionej części oka (torbiel tęczówki), szum uszny, zaburzenia rytmu serca, niskie ciśnienie krwi, uczucie zimna placów dłoni i stóp, astma, nasilenie astmy, skrócenie oddechu, nagła trudność w oddychaniu (skurcz oskrzeli), kaszel, zaburzenia układu pokarmowego (nudności, biegunka, niestrawność, uczucie suchości w ustach), ciemnienie skóry w obrębie oczu, łysienie, swędzącą wysypka lub nasilenie objawów swędzenia skóry, ból stawów, ból mięśni, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, opuchnięcie (obrzęk).
Podobnie jak po podaniu innych kropli do oczu przejściowe zaburzenia widzenia stwarzają niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn. Jeżeli po zakropleniu leku występują takie objawy przed rozpoczęciem jazdy lub obsługi maszyn należy zaczekać do momentu powrotu ostrości widzenia.
Interakcje
Ze względu na ryzyko paradoksalnego zwiększenia ciśnienia wewnątrzgałkowego nie zaleca się równoległego stosowania dwóch miejscowo działających analogów lub pochodnych prostaglandyn.
Nie zaleca się równoległego stosowania dwóch miejscowo działających beta-adrenolityków.
Należy zachować ostrożność jeżeli preparat stosowany jest równolegle z beta-blokerami (inna nazwa: leki beta-adrenolityczne) działającymi ogólnoustrojowo, ze względu na ryzyko wzajemnego nasilenia działania: ryzyko zmniejszenia częstotliwości rytmu serca (bradykardii), niedociśnienia tętniczego oraz nasilenia działania preparatu okulistycznego.
Tymolol nie wpływa lub wpływa tylko w niewielkim stopniu na szerokość źrenicy, jednakże podawanie tymololu jednocześnie z adrenaliną może spowodować rozszerzenie źrenicy.
Należy zachować ostrożność jeżeli preparat stosowany jest równolegle z niżej wymienionymi lekami (podawanymi ogólnie), ze względu na ryzyko nasilenia działania prowadzącego do zmniejszenia częstotliwości rytmu serca (bradykardii) oraz znacznego niedociśnienia tętniczego:
· beta-blokery (inna nazwa: leki beta-adrenolityczne)
· antagoniści kanałów wapniowych (np. werapamil, diltiazem, nifedypina)
· leki przeciwarytmiczne, w tym amiodaron
· glikozydy naparstnicy
· parasympatykomimetyki
· leki przeciwnadciśnieniowe, takie jak np. rezerpina, klonidyna, metylodopa, guanetydyna, guanfacyna.
W okresie stosowania preparatu nie należy nagle przerywać stosowania leków przeciwnadciśnieniowych, takich jak klonidyna, ze względu na ryzyko nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego.
Należy zachować szczególną ostrożność jeżeli preparat jest stosowany równolegle z insuliną lub doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi; beta-blokery mogą nasilać działanie leków przeciwcukrzycowych oraz maskować objawy hipoglikemii; należy kontrolować stężenie glukozy we krwi, szczególnie często w początkowym okresie leczenia. Konieczne może być dostosowanie dawkowania leków przeciwcukrzycowych przez lekarza.
W przypadku miejscowego stosowania innych preparatów ocznych, należy zachować co najmniej 5 minutowy odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi podaniami leków.
Przeciwwskazania
Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Nie możesz także stosować preparatu jeżeli występuje u Ciebie:
· nadreaktywność oskrzeli, w tym astma oskrzelowa (także w przeszłości)
· ciężka przewlekła obturacyjna choroba płuc
· bradykardia zatokowa
· blok przedsionkowo-komorowy II lub III stopnia
· wstrząs kardiogenny
· objawowa niewydolność serca.
Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.