Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisStosować w ramach leczenia i zapobiegania chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy (także w czasie stosowanie NLPZ), refluksowego zapalenia przełyku oraz zespołu Zollingera-Ellisona. Lek wskazany również przy nadkażeniu Helicobacter pylori w skojarzeniu antybiotykiem i zapobieganiu reemisji owrzodzeń związanych z zakażeniem H.pylori.
DziałaniePreparat jest inhibitorem pompy protonowej. Zawiera lanzoprazol, który hamuje ostatni etap wytwarzania kwasu solnego, co odbywa się w wyniku zablokowania aktywności H+/K+-ATP-azy w komórkach okładzinowych żołądka. Efekt działania leku ma charakter odwracalny i pozostaje w zależności od podanej dawki lanzoprazolu oraz oddziałuje na wydzielanie podstawowe jak i stymulowane. Substancja czynna leku łączy się z grupą sulfhydrylową ATP-azy H+/K+, co powoduje zablokowanie aktywności tego enzymu. Dzięki codziennemu stosowaniu lanzoprazolu możliwe jest obniżenie uwalniania kwasu żołądkowego nawet o 90% w ciągu tygodnia. W związku z tym, że ogranicza kwaśność soku żołądkowego, umożliwia skuteczne działanie odpowiednich antybiotyków skierowanych przeciwko bakterii Helicobacter pylori. Po zastosowaniu doustnym lanzoprazol ulega szybkiemu wchłonięciu z przewodu pokarmowego. Jego maksymalne stężenie we krwi obserwuje się w ciągu 1,5-2h.
DawkowaniePreparat ma postać kapsułek. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Leczenie choroby wrzodowej żołądka: 30 mg na dobę przez 4–8 tygodni.
Leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy: 30 mg na dobę przez 2–4 tygodni.
Leczenie refluksowego zapalenia przełyku: 30 mg na dobę przez 4–8 tygodni.
Długotrwałe zapobieganie nawrotom refluksowego zapalenia przełyku: 15–30 mg na dobę.
Zespół Zollingera i Ellisona: początkowo zwykle 60 mg 1 raz na dobę, maksymalnie do 180 mg na dobę. Jeżeli dawki są większe niż 120 mg na dobę powinny być przyjmowane w 2 dawkach podzielonych. Czas trwania leczenia określi lekarz.
Leczenie łagodnych owrzodzeń żołądka i dwunastnicy powstałych w trakcie terapii NLPZ: 30 mg na dobę przez 4–8 tygodni. W razie potrzeby, u chorych ze zwiększonym ryzykiem choroby wrzodowej lekarz może rozważyć wydłużenie czasu leczenia lub zwiększenie dawki.
Zapobieganie nawrotom wrzodów żołądka i dwunastnicy w trakcie terapii NLPZ u chorych wymagających stosowania NLPZ: 15–30 mg na dobę.
Eradykacja H. pylori: 30 mg 2 razy na dobę w skojarzeniu z zaleconymi antybiotykami w zależności od przyjętego schematu leczenia, przez 7 dni.
U osób z zaburzeniami czynności nerek oraz łagodnymi zaburzeniami czynności wątroby nie stosować dawek większych niż 30 mg na dobę, natomiast u osób z umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby nie należy stosować dawek większych niż 15 mg na dobę. Nie należy stosować preparatu u chorych z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
U osób w podeszłym wieku nie stosować dawek większych niż 30 mg na dobę.
Nie należy stosować preparatu u dzieci ponieważ nie potwierdzono bezpieczeństwa ani skuteczności stosowania preparatu w tej grupie wiekowej.
Sposób stosowania:
Preparat w postaci kapsułek przeznaczony jest do stosowania doustnego. Kapsułki należy połykać w całości lub otworzyć i połknąć zawartość (nie rozgryzać, nie żuć ani nie rozgniatać) popijając wodą. Najlepsze działanie leku uzyskuje się gdy jest on przyjmowany na czczo.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNiestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
SkładPreparat zawiera substancję: lanzoprazol w dawce 30 mg
Działania niepożądaneCzęsto: nudności, biegunka, wymioty, zaparcia, wzdęcia, niestrawność, ból brzucha, bóle i zawroty głowy, zmęczenie, reakcje alergiczne (świąd, wyprysk, wykwity skórne/pokrzywka). Niezbyt często: zwiększona aktywność enzymów wątrobowych. Rzadko lub bardzo rzadko: uczucie suchości w jamie ustnej lub w gardle, zapalenie języka, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, czarne zabarwienie języka, kandydoza przełyku, zapalenie trzustki, zapalenie okrężnicy, zaburzenia smaku, zaburzenia wzroku, niepokój, bezsenność, senność, depresja, omamy, splątanie, parestezje, drżenie, zapalenie wątroby, żółtaczka, zwiększenie stężenia cholesterolu i triglicerydów, śródmiąższowe zapalenie nerek, zaburzenia hematologiczne (małopłytkowość, eozynofilia, pancytopenia, agranulocytoza, niedokrwistość, leukopenia), obrzęki obwodowe, uczucie kołatania serca, ból w klatce piersiowej, bóle mięśni i stawów, gorączka, wzmożona potliwość, skurcz oskrzeli, impotencja, ginekomastia, mlekotok, reakcje nadwrażliwości i anafilaktyczne (w tym obrzęk naczynioruchowy np. dotyczący twarzy, krtani, języka, gardła mogący utrudniać oddychanie, wstrząs anafilaktyczny), wybroczyny, plamica, wypadanie włosów, ciężkie reakcje skórne, w tym zespół Stevensa i Johnsona, martwica toksyczna rozpływna naskórka, rumień wielopostaciowy.
InterakcjePoinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Lanzoprazol jest metabolizowany w wątrobie z udziałem układu enzymatycznego cytochromu P450. Możliwe jest wystąpienie interakcji lanzoprazolu z innymi lekami metabolizowanymi przez ten układ enzymatyczny. Leki hamujące aktywność izoenzymu 2C19 (np. fluwoksamina) i 3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol, inhibitory proteazy, makrolidy) mogą powodować zwiększenie stężenia lanzoprazolu we krwi.
Lanzoprazol zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w soku żołądkowym i w ten sposób zmniejsza kwasowość (zwiększa pH) soku żołądkowego. Dlatego lanzoprazol może zmniejszać wchłanianie niektórych leków, takich jak np. azole przeciwgrzybicze (ketokonazol, itrakonazol) i zmniejszać skuteczność ich działania. Należy unikać takiego leczenia skojarzonego.
Preparat może znacznie zmniejszać skuteczność działania innych leków, których wchłanianie zależy od pH.
Należy zachować ostrożność, ponieważ lanzoprazol może powodować zwiększenie stężenia niektórych równolegle stosowanych leków, takich jak:
· digoksyna; należy kontrolować stężenie digoksyny, ponieważ konieczne może być dostosowanie jej dawkowania przez lekarza
· takrolimus; należy kontrolować stężenie takrolimusu, zwłaszcza na początku i po zakończeniu stosowania lanzoprazolu
· karbamazepina; może wystąpić zarówno zwiększenie stężenia karbamazepiny w osoczu jak i zmniejszenie stężenia lanzoprazolu
· fenytoina; może zachodzić konieczność zmniejszenia dawki fenytoiny; zalecane jest monitorowanie stężenia fenytoiny w osoczu na początku leczenia lanzoprazolem i po jego zakończeniu.
Podczas równoległego stosowania preparatu z lekami przeciwzakrzepowymi, takimi jak warfaryna wymagane jest zachowanie ostrożności i wzmożona kontrola (np. oznaczanie czasu protrombinowego i parametru INR) na początku leczenia oraz po jego zakończeniu.
Lanzoprazol może powodować istotne klinicznie zmniejszenie stężenia równolegle stosowanej teofiliny; należy zachować ostrożność.
Leki zobojętniające sok żołądkowy oraz sukralfat mogą zmniejszać dostępność biologiczną lanzoprazolu. Dlatego zaleca się przyjmowanie lanzoprazolu co najmniej godzinę przed lub po przyjęciu tych leków.
Mogą wystąpić interakcje pomiędzy lanzoprazolem a antybiotykami stosowanymi w celu eradykacji H. pylori.
Pokarm może wpływać na zmniejszenie dostępności biologicznej lanzoprazolu. Zaleca się przyjmowanie preparatu przed posiłkiem.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.