Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
OpisLacosamide TEVA jest wskazany w monoterapii oraz w terapii wspomagającej w leczeniu napadów częściowych i częściowych wtórnie uogólnionych u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 4 lat z padaczką.
DziałanieLakozamid to nowy lek przeciwpadaczkowy zaliczany do grupy aminokwasów funkcjonalizowanych. Lakozamid szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, pokarm nie wpływa na wchłanianie leku. Po podaniu doustnym maksymalne stężenie w surowicy krwi osiągane jest po 0,5–4 h. Lek w mniej niż 15% wiąże się z białkami osocza. Biologiczny okres półtrwania wynosi w przybliżeniu 13 h. Eliminacja odbywa się głównie przez nerki – 95% leku wydalane jest z moczem (w formie niezmienionej ok. 40% dawki, pozostała część w postaci metabolitów), mniej niż 0,5% – z kałem.
DawkowanieLek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Doustnie, popijając tabletkę szklanka wody, można przyjmować z pokarmem lub bez pokarmu. Lek musi być przyjmowany dwa razy na dobę : raz rano i raz wieczorem, mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Lek stosuje się w leczeniu długotrwałym.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieJeśli występuje uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek ze składników leku. Jeśli przyjmujesz jakikolwiek leki stosowane w terapii niektórych rodzajów zaburzeń rytmu serca lub w niewydolności serca. Jeśli występuje ciężka choroba serca taka jak: zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca lub zawał serca.
SkładSubstancją czynną jest lakozamid.
Jedna tabletka leku Lacosamide Zentiva zawiera 200 mg lakozamidu.
Działania niepożądaneBardzo często: zawroty lub ból głowy; nudności; podwójne widzenie. Często: zaburzenia równowagi, trudności z koordynacją ruchów, zaburzenia pamięci, senność, zaburzenia myślenia lub problemy ze znalezieniem słów, szybkie i niekontrolowane ruchy gałek ocznych (oczopląs); niewyraźne widzenie; uczucie wirowania; wymioty, zaparcia, nadmiar gazów w żołądku lub jelitach; świąd; upadki; zmęczenie; zaburzenia chodu; zmęczenie i osłabienie (astenia); depresja; splątanie; zaburzenia czucia, zaburzenia mowy , zaburzenia uwagi; szumy uszne; niestrawność, suchość w ustach; drażliwość; bolesne skurcze mięśni; wysypka. Niezbyt często: zwolnienie pracy serca, zaburzenia przewodnictwa serca. Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi narzędzi lub maszyn. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do momentu upewnienia się, jak lek wpływa na zdolność pacjenta do wykonywania tych czynności.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.