Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Preparat wskazany do stosowania w stanach niedoboru potasu niezależnie od przyczyny, w długotrwałych biegunkach, przy istnieniu przetok jelitowych, podczas leczenia lekami, które mogą doprowadzić do hipokaliemii.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli: najczęściej w pierwszej dawce 1 lub 2 saszetki, a następnie w zależności od niedoboru potasu od 1 do 2 saszetek dziennie. Zawartość saszetki rozpuścić w 1/3 szklanki wody i pić lekko musujący płyn. Lek należy przyjmować w trakcie lub pod koniec posiłku. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.
Działanie
Potas jest głównym kationem płynu wewnątrzkomórkowego i jednym z ważniejszych pierwiastków płynów ustrojowych. Dzięki potasowi mogą zachodzić w organizmie liczne reakcje enzymatyczne i procesy fizjologiczne, takie jak: przewodzenie nerwowe, praca serca, mięśni gładkich i prążkowanych, a także metabolizm węglowodanów. Działa antagonistycznie w stosunku do wapnia - nadmiar potasu zatrzymuje serce w rozkurczu oraz zwiększa przepuszczalność błon komórkowych. Jako antagonista sodu zmniejsza pęcznienie komórek. Bierze udział w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej i ciśnienia osmotycznego.
Skład
1 saszetka zawiera 782 mg jonów potasu w postaci cytrynianu i wodorowęglanu. Preparat zawiera aspartam i czerwień koszenilową.
Działania niepożądane
Częstość nieznana: nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia, uczucie dyskomfortu w brzuchu, hiperkaliemia, niemiarowość pracy serca, zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego.
Interakcje
Stosowanie z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas, inhibitorami ACE, glikozydami naparstnicy, antagonistami receptora angiotensyny II, NLPZ, lekami β–adrenolitycznymi, heparyną, cyklosporyną, tokrolimusem, innymi preparatami zawierającymi potas może spowodować zwiększenie stężenia potasu we krwi. Ponadto należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania glikokortykosteroidów, które mogą wpływać na gospodarkę potasową i wywoływać hipokaliemię. Zawarte w produkcie cytryniany alkalizują mocz, tym samym może się zmienić wydalanie wielu leków, takich jak salicylany, barbiturany, tetracykliny, a także okres półtrwania leków takich jak sympatykomimetyki i leki pobudzające. Dieta o dużej zawartości chlorku sodowego (soli kuchennej) zwiększa wydalanie potasu.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Fenyloketonuria. Hiperkaliemia. Ostre odwodnienie. Skąpomocz, bezmocz, mocznica w ostrej niewydolności nerek, mocznica w przewlekłej niewydolności nerek. Rozległe zniszczenie tkanek związane z ciężkimi oparzeniami. Niewydolność nadnerczy. Arytmie komorowe. Choroba Addisona. Jednoczesne stosowanie leków moczopędnych oszczędzających potas, jak np. amiloryd, spironolakton, triamteren.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.