Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisIzotek jest stosowany w leczeniu ciężkich postaci trądziku (takich jak trądzik guzkowy lub skupiony lub trądzik z ryzykiem powstawania trwałych blizn), które nie uległy poprawie po leczeniu innymi lekami przeciwtrądzikowymi, w tym antybiotykami doustnymi.
DziałanieIzotretynoina, należy do leków z grupy retinoidów, stosowanych w leczeniu trądziku.
DawkowanieOsoby dorosłe: doustnie, najlepiej podczas posiłku. Dawka musi być indywidualnie dobrana przez lekarza. Leczenie powinno trwać od 16 do 24 tygodni.
Ważne! W trakcie kuracji
Izotekiem nie korzystać z kąpieli słonecznych. Nie nakładać na skórę oraz nie przyjmować doustnie środków o działaniu złuszczającym, wysuszającym naskórek i ściągającym. W trakcie leczenia i do 6 miesięcy po jego zakończeniu należy unikać depilacji woskiem i peelingów.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieLeku
Izotek 20 mg nie stosować u dzieci poniżej 12. roku życia. Nie aplikować u osób wykazujących nadwrażliwość na substancję czynną, wzrost poziomu lipidów we krwi, nadmiar witaminy A, depresję i zespół suchego oka, a także ze zdiagnozowaną niewydolnością wątroby,
Istotne jest, aby nie aplikować doustnie kapsułek miękkich
Izotek u kobiet w ciąży i karmiących piersią. W trakcie kuracji nie zaleca się starań o potomstwo (jak i do miesiąca po zakończeniu terapii).
Nie należy jednocześnie przyjmować antybiotyków z grupy tetracyklin i preparatów, będących źródłem witaminy A.
SkładSubstancja aktywna: czynna izotretynoina (20 mg w 1 kapsułce miękkiej).
Pozostałe składniki to: olej sojowy oczyszczony, wosk żółty, olej sojowy uwodorniony, olej sojowy częściowo uwodorniony, żelatyna, glicerol, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172)
Działania niepożądaneW trakcie stosowania leku
Izotek istnieje ryzyko występowania działań niepożądanych, w tym:
● częstych - wysychanie śluzówki gardła, oczu i nosa, ból głowy, krwawienia z nosa, wzrost poziomu cholesterolu i glukozy we krwi, zapalenie spojówek, krwiomocz, białkomocz i zapalenie czerwieni wargowej, wysypki skórne,
● rzadkich - stany depresyjne i lękowe, wypadanie włosów, skłonność do agresji i wahania nastrojów.
Uwaga! Nie można być dawcą krwi w trakcie leczenia oraz przez miesiąc po jego zakończeniu.
Uwaga! Ze względu na ryzyko wystąpienia zaburzeń widzenia zmierzchowego należy zachować szczególną ostrożność w trakcie prowadzenia pojazdów mechanicznych nocą.
InterakcjePodczas leczenia nie należy przyjmować preparatów zawierających witaminę A oraz tetracyklin (antybiotyk stosowany m.in. w leczeniu trądziku).
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.