Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przeciwwskazania
Opis
Leczenie cukrzycy u osób dorosłych i dzieci, którzy wymagają stosowania insuliny do utrzymania prawidłowej homeostazy glukozy. Produkt Insulin lispro Sanofi jest również wskazany do wstępnej stabilizacji cukrzycy.
Dawkowanie
Insulin lispro Sanofi jest dostępny w postaci wstrzykiwaczy. Najczęściej podaje się go podskórnie w standardowe rejony takie jak ramię, brzuch, udo, pośladek. Ważne jest, aby zmieniać miejsce wstrzykiwania leku – wstrzyknięcie w identyczne miejsce nie powinno być robione częściej niż raz w miesiącu. Dzięki temu utrzymamy dobre wchłanianie insuliny oraz zmniejszymy ryzyko powstawania niechcianych zmian skórnych. O instrukcję dotyczącą prawidłowych wstrzyknięć najlepiej poprosić lekarza przy odbywanej wizycie.
Preparat może być również z powodzeniem stosowany w pompach infuzyjnych. Muszą być to pompy oznaczone specjalnym symbolem „CE”. W tym celu zapoznaj się z instrukcją producenta Twojego urządzenia lub zapytaj lekarza.
W razie konieczności, insulinę lispro podaje się we wlewie dożylnym. Jest to jednak sytuacja, która dotyczy warunków szpitalnych.
Jeśli chodzi o dawkowanie, oczywiście ustalane jest ono przez lekarza, jak w przypadku każdego leku. Czasem dopuszczone są lekkie modyfikacje w zależności od stanu zdrowia, aktywności fizycznej czy rodzaju przyjmowanego posiłku. Natomiast szczegóły odnośnie dostosowania dawki do aktualnych potrzeb należy zaczerpną bezpośrednio od naszego lekarza diabetologa.
Tą insulinę podajemy w czasie posiłków. Możemy ją zastosować ok. 15 minut przed posiłkiem, a także tuż po posiłku. Taka możliwość daje nam większą wygodę stosowania, w stosunku do insulin neutralnych.
Działanie
Cukrzyca u osób dorosłych lub dzieci, wymagająca stosowania insuliny w celu utrzymania prawidłowej homeostazy glukozy. Wstępna stabilizacja cukrzycy. Dawkowanie indywidualne. Podawać s.c. w górną część ramienia, udo, pośladek lub brzuch, we wstrzyknięciach lub za pomocą pompy infuzyjnej do ciągłych wlewów s.c.; nie podawać w to samo miejsce przed upływem miesiąca. Preparat można również podawać we wstrzyknięciach i.m., nie jest to jednak zalecane. W razie potrzeby można podawać i.v., np. w celu kontroli glikemii w kwasicy ketonowej, w przypadku chorób o ostrym przebiegu lub podczas operacji i w okresie pooperacyjnym. Po podaniu s.c. preparat wykazuje szybki początek działania oraz krótszy czas działania (2–5 h) w porównaniu z ludzką insuliną krótko działającą. Umożliwia to podawanie preparatu we wstrzyknięciu (lub w bolusie w przypadku podawania w postaci ciągłego wlewu s.c.) w bardzo małym odstępie od posiłku. Preparat można podawać na krótko przed posiłkami, a w razie potrzeby – wkrótce po posiłku. Preparat można stosować jednocześnie z długo działającą insuliną ludzką lub z doustnymi pochodnymi sulfonylomocznika.
Skład
Szybko działający analog insuliny ludzkiej
Działania niepożądane
Miejscowa reakcja alergiczna. Dość częsta reakcja, zdarza się między 1/10 a 1/100 przypadków. Charakteryzuje się zaczerwienieniem, obrzękiem lub świądem.
Lipodystrofia. Zdarza się między 1/100 a 1/1000 przypadków. Występuje miejscowy zanik tkanki tłuszczowej w miejscu wstrzykiwań leku.
Ogólna reakcja alergiczna. Występuje rzadko, między 1/1000 a 1/10000 przypadków. Jej objawami jest wysypka na całym ciele, duszność, obniżenie ciśnienia krwi, podwyższone tętno i zwiększona potliwość.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, hipoglikemia.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.