Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Przeciwwskazania
- Działania niepożądane
Opis
Zapobieganie poliomyelitis u niemowląt, dzieci, młodzieży i dorosłych, w szczepieniu podstawowym oraz jako dawki przypominające, zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych i oficjalnymi zaleceniami.
Dawkowanie
Dzieci:
Dzieci po ukończeniu 6. tygodnia życia lub po ukończeniu 2. miesiąca życia: 3 dawki po 0,5 ml podaje się z zachowaniem 1–2 miesięcznych odstępów; następnie 4. dawkę podaje się po 6–12 miesiącach od podania 3. dawki.
Kolejne dawki przypominające powinny być podawane zgodnie z oficjalnymi zaleceniami.
Dorośli:
Osoby wcześniej nieszczepione: 2 dawki po 0,5 ml podaje się w odstępie 1–2 miesięcy; następnie 3. dawkę podaje się po 6–12 miesiącach od podania 2. dawki.
Kolejne dawki przypominające powinny być podawane zgodnie z oficjalnymi zaleceniami.
Sposób podawania szczepionki:
Zalecane jest domięśniowe podawanie szczepionki, w środkowo-boczną część uda u niemowląt i małych dzieci oraz w mięsień naramienny u dzieci, młodzieży i dorosłych; ponadto możliwe jest także podanie podskórne. Nie wolno podawać preparatu donaczyniowo.
Działanie
Szczepionka przeciw poliomyelitis zawiera inaktywowany wirus polio (antygen D wirusów polio typu 1, 2 i 3). Wszystkie 3 typy wirusa polio zawarte w szczepionce zostały inaktywowane formaldehydem. Należy zaznaczyć, że od 2016 roku w Polsce szczepienia realizowane są tylko szczepionką inaktywowaną (oznaczaną skrótem IPV z ang. inactivated polio vaccine). Celem inaktywacji jest zachowanie zdolności antygenów wirusa do wywołania odpowiedzi immunologicznej bez wywoływania zachorowania. W procesie przygotowania szczepionki wirusy polio namnażane były w komórkach Vero, linii komórkowej pochodzącej z nerki małpy.
Szczepionka ma za zadanie spowodować wystąpienie odpowiedzi immunologicznej, którą jest wytworzenie swoistych przeciwciał skierowanych przeciwko antygenom zawartym w szczepionce lub zwiększenie ich miana. Dzięki mechanizmom pamięci immunologicznej, u osób, u których wystąpi oczekiwana odpowiedź na szczepienie, reakcja układu odpornościowego podczas następnego kontaktu z czynnikiem chorobotwórczym będzie szybka i swoista, co zmniejszy ryzyko wystąpienia zachorowania.
Czas trwania spodziewanej ochrony (po 4. dawce u dzieci) wynosi co najmniej 5 lat.
Szczepionka jest zgodna z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Skład
1 dawka zawiera:
substancje czynne:
Wirus poliomyelitis (inaktywowany)
Typ 1 (szczep Mahoney)# …. 40 jednostek antygenuD
Typ 2 (szczep MEF-1)#........ 8 jednostek antygenu
Typ 3 (szczep Saukett)#........ 32 jednostki antygenu
Szczepionka jest zgodna z wymaganiami Farmakopei Europejskiej i rekomendacjami WHO # namnożony w komórkach VERO *lub ekwiwalent tej ilości antygenu określony odpowiednią metodą immunochemiczną
substancje pomocnicze: fenoksyetanol, formaldehyd, podłoże Hanksa 199 zawierające (w szczególności) aminokwasy, sole mineralne, witaminy i wodę do wstrzykiwań oraz kwas solny lub wodorotlenek sodu do ustalenia pH.
Przeciwwskazania
Nie możesz stosować preparatu, jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na polimyksynę B, neomycynę lub streptomycynę, które mogą być obecne w śladowych ilościach, jako pozostałość z procesu wytwarzania szczepionki.
Przeciwwskazaniem czasowym do podania szczepionki jest ostra lub ciężka choroba przebiegająca z gorączką (łagodne zakażenia nie są przeciwwskazaniem do podania szczepionki).
Nie podawać szczepionki donaczyniowo.
Działania niepożądane
Ciężkie reakcje alergiczne:
Ciężkie reakcje alergiczne (reakcje nadwrażliwości), choć bardzo rzadko, mogą wystąpić po szczepieniu zwykle kiedy pacjent przebywa jeszcze w miejscu, w którym został zaszczepiony.
Jeśli po opuszczeniu placówki, gdzie wykonano szczepienie wystąpią jakiekolwiek objawy wymienione poniżej, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub pogotowiem ratunkowym:
Zmiany skórne ze swędzeniem (pokrzywka)
Nagłe opuchnięcie twarzy i szyi oraz trudności w oddychaniu (obrzęk naczynioruchowy, obrzęk Quinckego)
Nagłe i poważne złe samopoczucie ze spadkiem ciśnienia krwi powodujące zawroty głowy i utratę przytomności, przyspieszony rytm serca związany z zaburzeniami układu oddechowego (reakcja anafilaktyczna i wstrząs).
Inne działania niepożądane:
Jeśli u pacjenta wystąpi którekolwiek z poniższych działań niepożądanych, utrzymuje się lub nasila, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Bardzo często (mogą dotyczyć więcej niż 1 na 10 osób):
Ból w miejscu wstrzyknięcia
Gorączka powyżej 38,1°C
Często (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 10 osób ale więcej niż 1 na 100 osób):
Zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia.
Niezbyt często (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 100 osób ale więcej niż 1 na 1000 osób):
Stwardnienie w miejscu wstrzyknięcia
Reakcje występujące z nieznaną częstością (częstość nie może być określona, ponieważ te reakcje są zgłaszane bardzo rzadko):
Pobudzenie, senność oraz drażliwość w pierwszych godzinach lub dniach po szczepieniu i szybko ustępujące
Drgawki (niezwiązane lub związane z gorączką) w ciągu kilku dni po szczepieniu, ból głowy, łagodne i przejściowe uczucie mrowienia (parestezje), przeważnie w dolnych kończynach, w ciągu dwóch tygodni po szczepieniu
Rozległe zmiany skórne (wysypka)
Łagodny i przemijający ból stawów i ból mięśni w ciągu kilku dni po szczepieniu
Reakcje w miejscu wstrzyknięcia:
powiększenie węzłów chłonnych
opuchnięcie (obrzęk), który może wystąpić w ciągu 48 godzin po szczepieniu i może utrzymywać się przez 1 do 2 dni.
Dodatkowe informacje dotyczące szczególnych populacji:
U niemowląt przedwcześnie urodzonych (w 28. tygodniu ciąży lub wcześniej), w ciągu 2-3 dni po szczepieniu mogą pojawić się dłuższe przerwy pomiędzy oddechami.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.