Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisPreparat jest wskazany do stosowania w następujących przypadkach:
• objawowe leczenie lęku u dorosłych
• objawowe leczenie świądu
• premedykacja przed zabiegami chirurgicznymi.
DziałanieSubstancją czynną preparatu jest hydroksyzyna, lek uspokajający, przeciwlękowy oraz przeciwhistaminowy. Nie wpływa na czynności kory mózgowej, natomiast jej działanie uspokajające jest prawdopodobnie związane z hamowaniem aktywności ośrodków podkorowych. Stosowana w stanach lękowych łagodzi uczucie zagrożenia, niepokoju i zmniejsza napięcie mięśniowe. U osób z zaburzeniami lękowymi i bezsennością powoduje wydłużenie całkowitego czasu snu, skrócenie okresów przebudzeń w nocy i czasu zasypiania. Nie wywołuje zaburzeń pamięci, po przerwaniu stosowania nie występują objawy odstawienne. Wykazuje działanie przeciwhistaminowe, blokuje receptory histaminowe typu 1 (H1). Zmniejsza odczyn wywołany działaniem histaminy, a także świąd w różnych postaciach pokrzywki, wyprysku i zapalenia skóry. Ma niewielkie powinowactwo do receptorów muskarynowych i dopaminowych. Wykazuje również działanie przeciwwymiotne.
Po podaniu doustnym hydroksyzyna dobrze się wchłania, jej działanie uspokajające występuje po 5–10 minutach w przypadku stosowania syropu i po 30–45 minutach w przypadku stosowania tabletek, a stężenie maksymalne uzyskiwane jest w ciągu 2 godzin po przyjęciu preparatu. Hydroksyzyna wydalana jest przez nerki, głównie w postaci metabolitów.
DawkowanieDorośli:
Objawowe leczenie lęku: 50 mg na dobę w 2–3 dawkach podzielonych.
Objawowe leczenie świądu: początkowo 25 mg przed snem, w miarę potrzeby lekarz może zalecić zwiększanie dawki stopniowo do 25 mg 3–4 razy na dobę.
Premedykacja przed zabiegami chirurgicznymi: 50–100 mg jednorazowo.
U dorosłych i dzieci o masie ciała większej niż 40 kg maksymalna dawka dobowa wynosi 100 mg.
Dzieci i młodzież:
Nie zaleca się stosowania preparatu w postaci tabletek u dzieci do 6. roku życia ze względu na ryzyko zachłyśnięcia. U dzieci od 12. miesiąca–6. roku życia zalecane jest podawanie preparatu w postaci syropu doustnego, co umożliwi odmierzenie właściwej dawki i zmniejszy ryzyko zachłyśnięcia.
Objawowe leczenie świądu: dzieci od 12. miesiąca życia 1–2 mg/kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych.
Premedykacja przed zabiegami chirurgicznymi: 0,6 mg/kg masy ciała w pojedynczej dawce.
U dzieci o masie ciała do 40 kg maksymalna dawka dobowa wynosi 2 mg/kg masy ciała na dobę. U dzieci o masie ciała większej niż 40 kg maksymalna dawka dobowa wynosi 100 mg.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
Produktu leczniczego nie należy stosować:
u pacjentów z nadwrażliwością na cetyryzynę i inne pochodne piperazyny, aminofilinę lub etylenodiaminę;
u pacjentów z porfirią.
Skład1 tabletka powlekana zawiera 25 mg hydroksyzyny chlorowodorku.
Działania niepożądaneZaburzenia serca:
rzadko: tachykardia Zaburzenia oka:
rzadko: zaburzenia akomodacji, niewyraźne widzenie Zaburzenia żołądka i jelit:
często: suchość w jamie ustnej niezbyt często: nudności rzadko: zaparcia, wymioty Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: często: zmęczenie
niezbyt często: złe samopoczucie, gorączka Zaburzenia układu immunologicznego: rzadko: reakcje nadwrażliwości bardzo rzadko: wstrząs anafilaktyczny Badania diagnostyczne:
rzadko: nieprawidłowe wyniki testów czynnościowych wątroby Zaburzenia układu nerwowego: bardzo często: senność często: ból głowy, sedacja
niezbyt często: zawroty głowy, bezsenność, drżenie głowy lub ciała rzadko: drgawki, dyskineza Zaburzenia psychiczne:
niezbyt często: pobudzenie, splątanie rzadko: dezorientacja, omamy Zaburzenia nerek i dróg moczowych:
rzadko: zatrzymanie moczu Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia:
bardzo rzadko: skurcz oskrzeli Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:
rzadko: świąd, wysypka rumieniowa, wysypka grudkowo-plamkowa, pokrzywka, zapalenie skóry
bardzo rzadko: obrzęk naczynioruchowy, wzmożona potliwość, utrwalona wysypka polekowa Zaburzenia naczyniowe:
rzadko: niedociśnienie
InterakcjeW razie jednoczesnego stosowania hydroksyzyny z produktami leczniczymi działającymi depresyjnie na OUN lub z produktami leczniczymi o działaniu przeciwcholinergicznym należy rozważyć możliwość nasilenia działania, a dawkowanie dostosować indywidualnie. Alkohol nasila działanie hydroksyzyny.
Hydroksyzyna działa antagonistycznie w stosunku do betahistyny oraz inhibitorów cholinoesterazy. Należy unikać jednoczesnego podawania hydroksyzyny z inhibitorami monoaminooksydazy (MAO). Hydroksyzyna osłabia zwiększające ciśnienie krwi działanie adrenaliny. U szczurów hydroksyzyna osłabiała działanie przeciwdrgawkowe fenytoiny. Wykazano, że cymetydyna w dawce 600 mg podawanej dwa razy na dobę zwiększa stężenie hydroksyzyny w surowicy o 36% oraz zmniejsza stężenie jej metabolitu (cetyryzyny) o 20%. Hydroksyzyna jest inhibitorem cytochromu P450 2D6 i może w dużych dawkach powodować interakcje z substratami enzymu CYP2D6.
Hydroksyzyna nie wykazuje działania hamującego na izoenzymy UDP-glukuronylotransferazy, 1A1 i 1A6 w ludzkich mikrosomach wątrobowych. Hamuje izoenzymy cytochromu P450 2C9/C10, 2C19 i 3A4 w stężeniach znacznie większych niż stężenia maksymalne w osoczu. Metabolit - cetyryzyna w stężeniu 100 pM nie wykazuje działania hamującego na cytochrom P 450 (1A2, 2A6, 2C9/C10, 2C19, 2D6, 2E1 i 3A4) oraz izoenzymy UDP - glukuronylotransferazy. Dlatego hydroksyzyna prawdopodobnie nie zaburza metabolizmu leków będących inhibitorami tych enzymów.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.