Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Wartości odżywcze
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
Opis
Lek Hydroquenin 200 mg stosuje się u dorosłych w:
- zapobieganiu i leczeniu malarii,
- leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów,
- leczeniu chorób skóry spowodowanych lub zaostrzonych przez światło słoneczne (fotodermatozy),
- leczeniu chorób tkanki łącznej (toczeń rumieniowaty: układowy i krążkowy).
Tabletki Hydroquenin stosuje się u dzieci i młodzieży w:
- leczeniu młodzieńczego idopatycznego zapalenia stawów ( w skojarzeniu z innymi terapiami),
- leczeniu chorób tkanki łącznej (toczeń rumieniowaty: układowy i krążkowy).
Działanie
Hydroquenin zawiera substancję czynną
hydroksychlorochiny siarczan, który jest lekiem przeciwmalarycznym i ma działanie przeciwzapalne i przeciwreumatyczne.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Zalecane dawki:
Profilaktyka malarii:Dorośli: 400 mg (2 tabletki) raz w tygodniu. Zapobiegawcze leczenie należy rozpocząć na tydzień przed datą przyjazdu na obszar, na którym występuje malaria, kontynuować w trakcie pobytu i przez 4 tygodnie po wyjeździe z tego obszaru. Dawkę leku należy przyjmować w tym samym dniu każdego tygodnia.
W przypadku innych zastosowań dawkę ustala lekarz, który dostosuje ją indywidualnie dla pacjenta, zgodnie z następującymi wytycznymi:
Leczenie malarii:Dorośli: początkowo 800 mg (4 tabletki), po 6 godzinach 400 mg (2 tabletki), następnie 400 mg (2 tabletki) na dobę przez 2 dni, a dla osób o masie ciała powyżej 60 kg przez 3 dni.
Fotodermatozy:Dorośli: 200 do 400 mg (1-2 tabletki) na dobę, zaczynając 14 dni przed przewidywaną ekspozycją na promieniowanie słoneczne.
Toczeń rumieniowaty krążkowy: Dorośli: początkowo 400 do 800 mg (2-4 tabletki), a następnie 200 do 400 mg (1-2 tabletki) na dobę.
Choroby tkanki łącznej: Dorośli: 200 do 400 mg (1-2 tabletki) na dobę.
Przeciwwskazania
Leku nie należy stosować:- jeśli pacjent ma uczulenie na hydroksychlorochinę lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
- jeśli pacjent ma uczulenie na inne związki 4-aminochinoliny (leki przeciwmalaryczne),
- jeśli pacjent ma łuszczycę,
- jeśli pacjent ma pewne choroby oczu w obrębie siatkówki oka (retinopatia), wewnątrz oka (makulopatia) lub inne zaburzenia widzenia,
- jeśli pacjent ma ubytek słuchu spowodowany zaburzeniem nerwów.
Środki ostrożnościNie należy podawać leku Hydroquenin dzieciom o masie ciała mniejszej niż 35 kg.
Przyjmując lek na malarię Hydroquenin, należy unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych.
Nie należy jednocześnie przyjmować leków zawierających sole złota lub fenylobutazon (leki stosowane w reumatoidalnym zapaleniu stawów i dnie moczanowej).
Hydroksychlorochina może powodować zmniejszenie stężenia glukozy we krwi (hipoglikemia).
Lekarz powinien poinformować pacjenta jakie są oznaki i objawy niskiego poziomu cukru we krwi.
Konieczne może być monitorowanie stężenia glukozy we krwi i w razie potrzeby zweryfikowanie leczenia.
Hydroksychlorochina może powodować ciężkie zaburzenia rytmu serca z szybkim, nieregularnym biciem serca (wydłużenie odstępu QTc).
Przed rozpoczęciem długotrwałego leczenia, należy wykonać dokładne badanie wzroku, a w trakcie leczenia należy badać wzrok co 12 miesięcy.
W przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia, należy przerwać przyjmowanie leku Hydroquenin i skontaktować się z lekarzem, który ponownie zbada wzrok.
Dzieci przed rozpoczęciem leczenia powinny być zawsze zbadane przez okulistę.
Pacjenci z ostrością wzroku poniżej 0,8, a także pacjenci w wieku powyżej 65 lat powinni zostać zbadani przez okulistę przed rozpoczęciem leczenia.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Nie należy pić soku grejfrutowego podczas przyjmowania leku, gdyż może to spowodować wystąpienie działań niepożądanych.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, przed zastosowaniem tego leku powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty. Lekarz omówi z pacjentką czy lek Hydroquenin jest dla niej odpowiedni.
Skład
- Substancją czynną leku jest hydroksychlorochiny siarczan. Każda tabletka powlekana zawiera 200 mg hydroksychlorochiny siarczanu.
- Pozostałe składniki to: skrobia kukurydziana, wapnia wodorofosforan dwuwodny, krzemionka koloidalna bezwodna, polisorbat 80, skrobia kukurydziana suszona, talk, magnezu stearynian, otoczka o składzie: (hypromeloza, typ 2910, 15 cps, talk, tytanu dwutlenek E171, makrogol 6000).
Działania niepożądane
Należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku Hydroquenin i zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpi którekolwiek z wymienionych poniżej poważnych działań niepożądanych – pacjent może potrzebować pilnego leczenia:
Ciężkie reakcje skórne, takie jak:- wysypka z objawami grypopodobnymi i gorączką oraz powiększone węzły chłonne (mogą to być objawy choroby zwane polekową reakcją z eozynofilią i objawami ogólnymi (DRESS)),
- pęcherze, rozległe łuszczenie się skóry, punkty wypełnione ropą, występujące wraz z gorączką (mogą to być objawy choroby zwanej ostrą uogólnioną osutką krostkową (AGEP)),
- pęcherze lub łuszczenie się skóry wokół warg, oczu, ust, nosa i narządów płciowych, objawy grypopodobne i gorączka (mogą to być objawy choroby zwanej zespołem Stevensa-Johnsona (SJS)),
- rozległe zmiany skórne, swędzenie skóry, bóle stawów, gorączka i ogólne złe samopoczucie (może to być choroba o nazwie toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (TEN)),
- reakcje skórne (w tym barwy śliwkowej, wypukłe, bolesne rany, szczególnie na ramionach, dłoniach, palcach, twarzy i szyi) z mogącą występować jednocześnie gorączką (może to być schorzenie zwane zespołem Sweeta),
- zmęczenie, krwawienie ze skóry i błon śluzowych, a także infekcje i gorączka spowodowane hamowaniem tworzenia nowych naczyń krwionośnych (zahamowanie czynności szpiku kostnego),
- nieprawidłowy rytm serca, ciężka arytmia serca z szybką, nieregularną częstością akcji serca (wydłużenie odstępu QT),
- choroby sercowo-naczyniowe (kardiomiopatia), które mogą powodować niewydolność serca, która w niektórych przypadkach może zakończyć się zgonem,
- piorunująca niewydolność wątroby,
- problemy z wątrobą, objawy mogą obejmować ogólne złe samopoczucie, z żółtaczką lub bez (zażółcenie skóry i oczu), ciemne zabarwienie moczu, nudności, wymioty i (lub) ból brzucha. Obserwowano rzadkie przypadki niewydolności wątroby (w tym przypadki śmiertelne);wysypka (pokrzywka) i obrzęk (obrzęk naczynioruchowy). Jeśli wystąpi obrzęk twarzy, ust i języka, może to zagrażać życiu.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
Adres producenta
Importer:
Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
ul. Szkolna 31,
95-054 Ksawerów.
Podmiot odpowiedzialny
Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
ul. Partyzancka 133/151,
95-200 Pabianice.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.