Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
OpisWskazania:Choroba Menier'a charakteryzująca się następującymi objawami: zawrotami głowy (z nudnościami i wymiotami), postępującą utratą słuchu, szumami usznymi.
DziałanieMechanizm działania betahistyny nie jest znany. Wykazano działanie agonistyczne betahistyny na receptory H1 w obwodowych naczyniach krwionośnych. Skuteczność betahistyny w leczeniu zawrotów głowy może też wynikać z jej zdolności do zmiany przepływu krwi w uchu wewnętrznym lub z bezpośredniego wpływu na aktywność pobudzeniową neuronów jąder przedsionkowych. Poza tym betahistyna zwiększa przepuszczalność nabłonka płucnego, może u niektórych pacjentów powodować nieznaczne zmniejszenie ciśnienia tętniczego, nie wpływa na czynność gruczołów zewnątrzwydzielniczych. Po podaniu doustnym betahistyna wchłania się całkowicie z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po ok. 1 h od podania. Lek nie wiąże się lub wiąże się w niewielkim stopniu z białkami osocza. Metabolizowany jest w wątrobie. Ok. 80-90% dawki wydalane jest z moczem.
DawkowanieTen lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lekarz może dostosować dawkę leku w zależności odstanu pacjenta.
Tabletkę należy połknąć popijając wodą. Zalecane jest przyjmowanie leku z posiłkiem lub po posiłku.Tabletkę można dzielić na dwie równe dawki.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieKiedy nie stosować leku Histigen:
jeśli u pacjent ma uczulenie na betahistynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
jeśli u pacjenta występuje wysokie ciśnienie tętnicze krwi spowodowane guzem rdzenia nadnerczy (“guz chromochłonny nadnerczy”).
SkładSubstancją czynną leku jest dichlorowodorek betahistyny. Każda tabletka zawiera 16 mg dichlorowodorku betahistyny.
Działania niepożądaneRzadko ból głowy, nudności, niestrawność, wysypki skórne, świąd i niekiedy senność. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe z reguły ustępują w przypadku podawania leku po posiłku. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy o nich poinformować lekarza.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.