Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przeciwwskazania
Opis
Wskazania do stosowaniaUzupełniające leczenie objawowe ostrej biegunki u niemowląt (powyżej 3. miesiąca życia) i u dzieci, z jednoczesnym stosowaniem nawodnienia doustnego i zwykłego postępowania podtrzymującego,jeśli samo takie leczenie nie pozwala na opanowanie objawów klinicznych, a leczenie przyczynowe nie jest możliwe.
Jeśli można zastosować leczenie przyczynowe, lek można podać jako leczenie uzupełniające
Dawkowanie
Hidrasec 30 mg należy zawsze podawać dziecku zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Hidrasec 30 mg występuje w postaci granulatu przeznaczonego do połykania. Granulat należy dodać do jedzenia lub zmieszać z wodą w szklance lub butelce do karmienia, dobrze wymieszać i natychmiast podać dziecku.
Dawka zalecana uzależniona jest od masy ciała dziecka: 1,5 mg/kg na dawkę (co odpowiada 1-2 saszetkom), 3 razy dziennie w regularnych odstępach czasu. U dzieci o masie ciała od 13 kg do 27 kg: jedna saszetka na dawkę.
U dzieci o przybliżonej masie ciała powyżej 27 kg: dwie saszetki na dawkę. Lekarz zadecyduje o długości leczenia lekiem Hidrasec 30 mg. Leczenie powinno być kontynuowane do czasu oddania dwóch normalnych stolców i nie powinno trwać dłużej niż 7 dni.
Działanie
Substancją czynną preparatu jest racekadotryl. Racekadotryl jest prolekiem, który szybko ulega hydrolizie do aktywnego metabolitu – tiorfanu. Tiorfan hamuje aktywność enkefalinazy jelitowej - enzymu odpowiedzialnego za rozkład enkefalin. W ten sposób działanie enkefalin w synapsach enkefalinergicznych w jelicie cienkim zostaje przedłużone. Wpływa to na zmniejszenie wydzielania przez jelita wody i elektrolitów. Preparat wykazuje szybkie działanie przeciwbiegunkowe, zmniejsza masę stolca, liczbę stolców i skraca czas trwania biegunki. Po podaniu doustnym wykazuje działanie wyłącznie obwodowe, bez wpływu na ośrodkowy układ nerwowy.
Skład
1 saszetka zawiera: 30 mg substancji czynnej racekadotrylu.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Niezbyt często: zapalenie migdałków, wysypka i rumień.
Inne działania niepożądane: rumień wielopostaciowy (różowe zmiany na skórze kończyn i wewnątrz jamy ustnej), obrzęk języka, obrzęk twarzy, obrzęk ust, obrzęk powiek, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk pod skórą, występujący w różnych częściach ciała), pokrzywka, rumień guzowaty (podskórne stany zapalne w postaci guzków), wysypka grudkowa (wykwity na skórze z małymi, twardymi i guzkowatymi zmianami), świerzbiączka (swędzące zmiany skórne), świąd (uogólnione swędzenie).
Należy przerwać podawanie dziecku leku Hidrasec i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią objawy obrzęku naczynioruchowego, takie jak: obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności w przełykaniu, pokrzywka i trudności w oddychaniu.
Przeciwwskazania
Nie stosować leku Hidrasec 30 mg:
jeśli dziecko ma uczulenie na racekadotryl lub którykolwiek z pozostałych składników leku Hidrasec 30 mg
jeśli u dziecka występuje nietolerancja niektórych cukrów należy skonsultować się z lekarzem przed podaniem dziecku leku Hidrasec 30 mg.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.