Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisZakażenia wywołane przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę: zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła, migdałków, zatok, ucha środkowego), dolnych dróg oddechowych (zapalenie oskrzeli i płuc), zakażenia układu moczowego (zapalenie pęcherza i cewki moczowej, odmiedniczkowe zapalenie nerek). Profilaktyka paciorkowcowego zapalenia wsierdzia. Dur brzuszny i paradury oraz nosicielstwo Salmonella spp., niepowikłana rzeżączka, zakażenia skóry i tkanek miękkich, zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy wywołane prez Helicobacter pylori (w skojarzeniu z innymi lekami stosowanymi w eradykacji H. pylori).
DziałanieSubstancją czynną preparatu jest amoksycylina. Jest to półsyntetyczna penicylina o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Ze względu na strukturę chemiczną amoksycylina zaliczana jest do antybiotyków beta-laktamowych, charakteryzujących się obecnością pierścienia beta-laktamowego w cząsteczce. Struktura pierścienia beta-laktamowego jest wrażliwa na działanie enzymów z grupy beta-laktamaz, wytwarzanych przez niektóre bakterie. Wybrane beta-laktamazy obecne w komórkach bakterii mogą powodować rozkład i unieczynnienie cząsteczek antybiotyku i są jedną z przyczyn oporności bakterii na działanie antybiotyków beta-laktamowych. Mechanizm działania wszystkich antybiotyków beta-laktamowych polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii, co powoduje jej osłabienie i w konsekwencji prowadzi do śmierci komórki bakteryjnej.
DawkowanieDoustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania ustala lekarz. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNie możesz stosować preparatu, jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne antybiotyki beta-laktamowe (z grupy penicylin, cefalosporyn, karbapenemów lub monobaktamów).
W szczególności przeciwwskazane jest stosowanie preparatu u osób, u których w przeszłości wystąpiły ciężkie natychmiastowe reakcje nadwrażliwości (reakcje anafilaktyczne) na jakikolwiek antybiotyk beta-laktamowy (z grupy penicylin, cefalosporyn, karbapenemów lub monobaktamów).
SkładLek zawiera substancję: amoksycylina w dawce 500 mg
Działania niepożądaneZaburzenia żołądkowo-jelitowe (znacznie rzadziej niż po podaniu ampicyliny), sporadycznie rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy (preparat należy odstawić). Wysypka skórna o charakterze alergicznym (pokrzywka) lub wysypka odropodobna, pojawiająca się 5-7 dnia leczenia i nie mająca podłoża alergicznego (szczególnie częsta u pacjentów z mononukleozą zakaźną i białaczką limfatyczną). Ponadto możliwe nadkażenia opornymi bakteriami lub drożdżakami, zapalenie błon śluzowych. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.
InterakcjePoinformuj lekarza, jeżeli stosujesz:
• probenecyd
• allopurynol
• tetracykliny
• doustne leki przeciwzakrzepowe (np. warfarynę)
• metotreksat
• doustne hormonalne środki antykoncepcyjne.
Nie zaleca się równoległego stosowania preparatu i probenecydu. Probenecyd może powodować długo utrzymujące się zwiększenie stężenia amoksycyliny we krwi.
Nie zaleca się równoległego stosowania preparatu i allopurynolu, ponieważ zwiększa się ryzyko wystąpienia skórnych reakcji alergicznych.
Tetracykliny i inne leki bakteriostatyczne mogą wpływać na skuteczność działania amoksycyliny.
Jeżeli równolegle stosowane są leki przeciwzakrzepowe z grupy kumaryny (np. warfaryna, acenokumarol), może wydłużyć się czas krwawienia. Zaleca się regularne oznaczanie czasu protrombinowego lub wartości współczynnika INR; ścisła kontrola tych parametrów jest konieczna po rozpoczęciu i po zakończeniu stosowania amoksycyliny. Konieczne może być dostosowanie dawkowania leków przeciwzakrzepowych.
Amoksycylina może nasilać toksyczne działanie metotreksatu; należy ściśle kontrolować stężenie metotreksatu we krwi. Amoksycylina zmniejsza szybkość wydalania metotreksatu.
Preparat może zmniejszać skuteczność doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Zmniejszenie skuteczności antykoncepcyjnej może utrzymywać się przez pewien czas. Należy skonsultować się z lekarzem.
Wymuszona diureza nasila wydalanie amoksycyliny i powoduje zmniejszenie jej stężenia we krwi.
Wpływ amoksycyliny na wyniki badań laboratoryjnych:
Amoksycylina może wpływać na wyniki oznaczeń stężenia glukozy w moczu i we krwi (możliwy np. fałszywie dodatni wynik oznaczania stężenia glukozy w moczu). Amoksycyklina może zmniejszać stężenie estriolu w moczu kobiet w ciąży. Amoksycyklina może zaburzać oznaczanie białka metodami kalorymetrycznymi.
W przypadku wykonywania wymienionych powyżej badań należy poinformować lekarza i osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie badań w laboratorium o stosowaniu amoksycyliny.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.