Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przeciwwskazania
Opis
Zaleca się stosować lek uzupełniająco w przypadku:
ostrych i przewlekłych chorób wątroby,
toksycznego uszkodzenia wątroby na skutek spożywania alkoholu, substancji chemicznych lub leków.
Dawkowanie
Dorośli i młodzież po 15. roku życia: początkowo 200 mg 2–3 razy na dobę, po ustąpieniu ostrych objawów 100 mg 2 razy na dobę. Preparat należy przyjmować przed posiłkiem.
Dzieci 6.–15. roku życia: 50 mg (0,5 tabletki)/10 kg masy ciała na dobę w 2–3 dawkach podzielonych. Preparat należy przyjmować przed posiłkiem.
Działanie
Heparegen zawiera jako substancję czynną kwas tiazolidynokarboksylowy, który działa ochronnie na miąższ wątroby przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem toksyn bakteryjnych, wirusowych, przemysłowych oraz leków i alkoholu. Wykazuje również działanie żółciopędne. Dobrze wchłania się po podaniu doustnym, a w wątrobie ulega przemianie do N-formylocysteiny. Ta z kolei przechodzi w cysteinę, która jako aminokwas zostaje włączona w procesy przemian metabolicznych.
Skład
1 tabletka zawiera 100 mg kwasu tiazolidynokarboksylowego.
Pozostałe składniki: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Działania niepożądane
Rzadko nudności oraz wysypki skórne.
Przeciwwskazania
- nadwrażliwość na substancję czynną lub pozostałe składniki leku,
- wiek poniżej 6 lat,
- z uwagi na zawartość laktozy - rzadko występująca nietolerancja galaktozy, niedobór laktazy typu Lapp oraz zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy,
- ciąża i okres karmienia piersią.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.