Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisWskazaniaLek Gynalgin stosuje się w leczeniu zakażeń pochwy wywołanych przez wrażliwe bakterie oraz pierwotniaka rzęsistka pochwowego. Gynalgin jest skuteczny w leczeniu stanów zapalnych pochwy wywołanych jednoczesnym występowaniem bakterii, rzęsistka pochwowego oraz grzybów.
DziałanieMetronidazol, należy do grupy leków działających przeciwbakteryjnie (głównie na bakterie beztlenowe) i przeciwpierwotniakowo, przy czym nie wywiera działania na fizjologiczną florę bakteryjną pochwy. Chlorochinaldol charakteryzuje się natomiast działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwpierwotniakowym. Dzięki połączeniu tych dwóch substancji uzyskuje się lek o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego, przeciwgrzybiczego i przeciwpierwotniakowego.
DawkowanieGłęboko dopochwowo 1 tabletkę 1 raz na dobę, najlepiej na noc.Leczenie należy rozpocząć od 2 do 4 dni po zakończeniu miesiączki i kontynuować przez 10 dni.W razie konieczności lekarz zaleci powtórzenie cyklu leczenia.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Gynalgin z alkoholemPodczas stosowania leku Gynalgin nie należy pić alkoholu, gdyż może wystąpić reakcja nietolerancji alkoholu.
SkładJedna tabletka dopochwowa zawiera:
250 mg metronidazolu
100 mg chlorochinaldolu
Pozostałe składniki to: kwas cytrynowy bezwodny, laktoza jednowodna, skrobia ryżowa, karboksymetyloskrobia sodowa (typ C), makrogol 6000, magnezu stearynian
Działania niepożądaneBóle i zawroty głowy, nieprawidłowe doznania czuciowe w obrębie kończyn.
Depresja, zaburzenia snu.
Kurczowe bóle brzucha, uczucie dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej, nudności, wymioty, uczucie nieprzyjemnego smaku w ustach, biegunka, zaparcie, wzdęcia, uczucie suchości w jamie ustnej.
Ciemne zabarwienie moczu.
Świąd, podrażnienie i pieczenie w obrębie pochwy, uczucie dyskomfortu w obrębie miednicy, upławy, obrzmienie sromu, zaburzenia miesiączkowania, krwawienie z pochwy, plamienia.
Świąd skóry.
Kurcze mięśni.
Uczucie nadmiernego zmęczenia, nadmierna drażliwość.
Wyciekanie preparatu z pochwy.
Zmniejszenie apetytu.
Objawy podostrej neuropatii rdzeniowo-wzrokowej (zaburzenia czucia, osłabienie mięśni, bóle, zaburzenia widzenia).
Interakcjedisulfiram (stosowany w uzależnieniu od alkoholu) – podczas stosowania z metronidazolem może powodować wystąpienie reakcji psychotycznych oraz stanu splątania;
warfaryna (stosowana w leczeniu zakrzepów);
lit (stosowany w leczeniu depresji);
cyklosporyna (stosowana po przeszczepieniu narządów);
5-fluorouracyl (stosowany w leczeniu nowotworów);
związki metali i jodu osłabiają działanie chlorchinaldolu;
Jeśli pacjentka ma mieć wykonywane badania laboratoryjne krwi, powinna powiedzieć o stosowaniu leku Gynalgin, gdyż może on wpływać na wyniki niektórych badań (oznaczanie AlAT, AspAT, kwasu mlekowego, trójglicerydów, heksokinazy glukozowej).
Spożywanie alkoholu może spowodować wystąpienie reakcji nietolerancji alkoholu (tak zwanej reakcji disulfiramowej).Prawdopodobieństwo wystąpienia powyższych działań podczas stosowania leku Gynalgin jest niewielkie, ponieważ podczas dopochwowego stosowania metronidazolu stężenia jakie osiąga w surowicy są małe.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.