Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Desensytyzacja przysadki mózgowej i zapobieganie przedwczesnemu, nagłemu zwiększeniu aktywności hormonu luteinizującego (LH) u kobiet, u których dokonuje się kontrolowanej hiperstymulacji jajników w ramach technik wspomaganego rozrodu (ART). W badaniach klinicznych preparat stosowany był w cyklach, w których do stymulacji stosowano zarówno hormon folikulotropowy (FSH) uzyskany z moczu kobiet po menopauzie lub rekombinowany, jak też ludzką gonadotropinę menopauzalną (HMG).
Dawkowanie
Leczenie powinno być rozpoczynane pod nadzorem lekarza mającego doświadczenie w leczeniu zaburzeń płodności. Preparat przeznaczony jest do wstrzykiwań podskórnych raz na dobę w okolicę dolnej ściany brzucha. Wskazane jest, aby po pierwszym podaniu preparatu pacjentka pozostawała przez 30 min pod nadzorem medycznym w celu upewnienia się, że wstrzyknięcie nie wywołało reakcji alergicznych lub pseudoalergicznych (urządzenia i środki do leczenia takich reakcji powinny być dostępne w trybie natychmiastowym). Kolejne wstrzyknięcia mogą być wykonywane samodzielnie, pod warunkiem, że pacjentka została uświadomiona, jakie objawy mogą wskazywać na nadwrażliwość, jakie są konsekwencje takich reakcji oraz, że w takiej sytuacji konieczna jest natychmiastowa interwencja medyczna. Miejsca wstrzyknięć należy zmieniać, aby zapobiec zanikowi tkanki tłuszczowej. Leczenie można rozpocząć we wczesnej fazie folikularnej (2. lub 3. dzień cyklu miesiączkowego) albo w połowie fazy lutealnej (21.-23. dzień cyklu miesiączkowego bądź 5-7 dni przed spodziewanym początkiem miesiączki). Kontrolowaną hiperstymulację jajników gonadotropinami należy rozpocząć ok. 2 do 4 tyg. po rozpoczęciu leczenia preparatem. Reakcję pacjentki należy oceniać na podstawie danych klinicznych (w tym USG jajników lub, najlepiej, USG jajników w połączeniu z oznaczaniem stężeń estradiolu) i odpowiednio dostosowywać dawkę gonadotropin. Gdy odpowiednia liczba pęcherzyków osiągnie właściwą wielkość, należy przerwać leczenie preparatem i gonadotropinami i podać w pojedynczym wstrzyknięciu hCG w celu wywołania ostatniej fazy dojrzewania pęcherzyków. Jeśli po 4 tyg. desensytyzacja przysadki mózgowej nie jest potwierdzona (na podstawie samej tylko dokumentacji USG wykazującej złuszczenie błony śluzowej macicy lub, najlepiej, w połączeniu z oznaczaniem stężeń estradiolu), należy rozważyć przerwanie podawania preparatu. Całkowity czas leczenia wynosi zwykle 4-7 tyg. Podczas stosowania preparatu należy zapewnić wspomaganie fazy lutealnej, zgodnie z praktyką stosowaną w danym ośrodku leczenia niepłodności. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących dawkowania u osób z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.
Działanie
Niepłodność u kobiet (w skojarzeniu z gonadotropinami) w celu wywołania jajeczkowania, w przygotowaniu do zapłodnienia zewnątrzustrojowego.
Skład
Lek zawiera substancję: tryptorelina
Działania niepożądane
Bardzo często: ból głowy (27%), ból brzucha (15%), nudności (10%), krwawienia z pochwy (24%), odczyn zapalny w miejscu wstrzyknięcia (12%). Często: zakażenie górnych dróg oddechowych, zapalenie gardła, zawroty głowy, uderzenia gorąca, wzdęcie brzucha, wymioty, ból pleców, poronienie, ból w obrębie miednicy, zespół hiperstymulacji jajników, bolesne miesiączkowanie, torbiele jajników, ból w miejscu wstrzyknięcia i (lub) reakcja w miejscu wstrzyknięcia, uczucie zmęczenia, objawy grypopodobne. Niezbyt często: zmiany nastroju, depresja. Częstość nieznana: nadwrażliwość, zaburzenia snu, zmniejszony popęd płciowy, zaburzenia widzenia, niewyraźne widzenie, duszność, dolegliwości brzuszne, nadmierna potliwość, świąd, wysypka, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, skurcze mięśni, ból stawów, powiększenie jajników, obfite, przedłużone lub nieregularne miesiączki, plamienie w okresie między miesiączkami, suchość pochwy i sromu, bolesne stosunki płciowe, ból piersi, uczucie wyczerpania, zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia, zwiększenie masy ciała.
Interakcje
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami dla tego wskazania do stosowania. Nie można wykluczyć możliwości interakcji z powszechnie stosowanymi lekami, w tym także z lekami uwalniającymi histaminę. Jeśli tryptorelina podawana jest równocześnie z lekami wpływającymi na wydzielanie przez przysadkę gonadotropin, należy zachować ostrożność i zaleca się kontrolowanie stanu hormonalnego pacjentki.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, GnRH lub analogi GnRH, ciąża, okres karmienia piersią.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.