Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
OpisWskazaniaGastrostad jest stosowany:
w leczeniu łagodnej choroby refluksowej (choroba przełyku spowodowana cofaniem się kwaśnej treści żołądkowej) i związanych z nią objawów (takich jak zgaga, zarzucanie treści żołądkowej, ból podczas przełykania);
w leczeniu długotrwałym i zapobieganiu nawrotom refluksowego zapalenia przełyku (stan zapalny przełyku);
w zapobieganiu owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy u pacjentów stosujących długotrwale leki przeciwbólowe (nieselektywne niesteroidowe leki przeciwzapalne, tzw. NLPZ).
DawkowanieZalecana dawka: Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i starsza:
W leczeniu objawów refluksowego zapalenia przełyku (np. zgaga, cofanie się kwasu żołądkowego, ból podczas połykania) Zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka na dobę. Dawka ta zazwyczaj zapewnia złagodzenie objawów w ciągu 2-4 tygodni - najpóźniej po kolejnych 4 tygodniach. Lekarz zadecyduje, jak długo należy przyjmować lek. Po upływie tego czasu można kontrolować wszystkie nawracające objawy choroby, przyjmując jedną tabletkę na dobę, w razie konieczności.
Długotrwałe leczenie i zapobieganie nawrotom refluksu żołądkowo-przełykowego Zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka na dobę. W przypadku nawrotu choroby lekarz może podwoić dawkę; w takim przypadku pacjent może stosować tabletki leku Gastrostad 40 mg, jedną tabletkę na dobę. Po wyleczeniu można zmniejszyć dawkę i ponownie przyjmować jedną tabletkę 20 mg na dobę. Dorośli
W leczeniu wrzodów dwunastnicy i żołądka u pacjentów wymagających ciągłego przyjmowania NLPZ Zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka na dobę. Pacjenci z chorobami wątroby Jeśli pacjent ma ciężką chorobę wątroby, nie powinien przyjmować więcej niż jedną tabletkę 20 mg na dobę. Stosowanie u dzieci i młodzieży Nie zaleca się stosowania tabletek tego leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNie należy stosować preparatu GASTROSTAD w leczeniu skojarzonym w eradykacji H. pylori u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby ze względu na brak danych klinicznych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leczenia skojarzonego u tych pacjentów.
Nadwrażliwość na pantoprazol lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
Skład1 tabletka dojelitowa zawiera:
20 mg substancji czynnej pantoprazolu (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego)
pozostałe składniki to: Maltitol, krospowidon typ B, karmeloza sodowa, sodu węglan bezwodny, wapnia stearynian, Alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, lecytyna sojowa, żelaza tlenek żółty (E 172), sodu węglan bezwodny, kopolimer (1:1) kwasu metakrylowego i akrylanu etylu, trietylu cytrynian.
Działania niepożądaneCzęsto: ból głowy, ból w nadbrzuszu, biegunka, zaparcia, wzdęcia z oddawaniem wiatrów. Niezbyt często: zawroty głowy i zaburzenia widzenia (niewyraźne widzenie), nudności, wymioty, reakcje alergiczne (np. swędzenie i wysypka skórna). Rzadko: suchość w jamie ustnej, bóle stawów, depresja, omamy, dezorientacja i zagubienie (zwłaszcza u osób ze skłonnością do wystąpienia tych objawów) oraz nasilenie tych objawów, jeśli występowały wcześniej.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.