Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
Opis
Furosemidum Aurovitas 40 mg należy do grupy leków nazywanych lekami moczopędnymi, które zwiększają ilość moczu wydalanego przez nerki, pomagając usunąć nadmiar płynów z organizmu. Leki moczopędne określane są również jako diuretyki.
Furosemid stosuje się w leczeniu obrzęków (zatrzymanie płynów) spowodowanych zaburzeniami serca, nerek lub wątroby, jako jedyny lek lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi. Można go również stosować w leczeniu obrzęku płuc (nagromadzenie płynu w płucach) i w łagodnym do umiarkowanego nadciśnieniu tętniczym (wysokie ciśnienie krwi).
Dawkowanie
Lekarz określi liczbę potrzebnych tabletek w zależności od stanu pacjenta.
Tabletki należy połykać w całości popijając szklanką wody. Tabletki należy przyjmować codziennie, w przybliżeniu o tej samej porze, przed posiłkiem
lub zgodnie z zaleceniami lekarza.
Dorośli i osoby w podeszłym wieku:Zalecana dawka to jedna lub dwie tabletki rano. Lekarz poinformuje pacjenta, ile tabletek należy zażyć.
Dzieci i młodzież (w wieku poniżej 18 lat):Dawka początkowa: lekarz określi dawkę na podstawie masy ciała dziecka.
Dawka maksymalna: 1 tabletka na dobę.
Przeciwwskazania
Lek moczopędny Furosemidum Aurovitas nie powinien być stosowany:- jeśli pacjent ma uczulenie na furosemid lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku - objawy reakcji alergicznej to: wysypka, obrzęk lub trudności w oddychaniu, obrzęk warg, twarzy, gardła lub języka,
- jeśli pacjent jest uczulony na amiloryd, sulfonamidy lub pochodne sulfonamidowe, takie jak sulfadiazyna lub kotrimoksazol,
- jeśli pacjent ma zmniejszoną objętość wewnątrznaczyniową lub jest odwodniony (z towarzyszącym niskim ciśnieniem tętniczym lub bez),
- jeśli pacjent ma niewydolność nerek - w niektórych typach niewydolności nerek nadal można przyjmować ten lek - zadecyduje o tym lekarz,
- jeśli pacjent ma ciężkie zaburzenia wątroby (marskość),
- jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba wątroby z zaburzeniami mózgu (encefalopatia wątrobowa),
- jeśli pacjent ma niedobór elektrolitów (np. małe stężenie potasu lub sodu we krwi, stwierdzone w badaniu krwi),
- jeśli pacjent nie oddaje moczu,
- jeśli pacjent ma chorobę o nazwie „choroba Addisona”, która może powodować zmęczenie i osłabienie,
- jeśli pacjent przyjmuje inne leki zmieniające stężenie potasu we krwi,
- jeśli pacjentka karmi piersią.
Środki ostrożnościNależy mieć świadomość, że ten lek zawiera furosemid, który może dawać pozytywne wyniki w testach antydopingowych.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Dotyczy to również leków kupowanych bez recepty, w tym leków ziołowych.
Podczas przyjmowania furosemidu należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ może to dodatkowo obniżyć ciśnienie tętnicze.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ten lek może powodować zawroty głowy lub złe samopoczucie. Może się to zdarzać częściej na początku leczenia, przy zmianie dawkowania oraz w połączeniu z alkoholem. W takim przypadku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Skład
- Substancją czynną leku jest furosemid.
Każda tabletka zawiera 40 mg furosemidu.
- Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian.
Działania niepożądane
Jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, należy przerwać stosowanie leku i natychmiast zwrócić się do lekarza:- reakcje alergiczne, takie jak swędzenie, wysypka skórna z silnym świądem i pokrzywka, gorączka, uczulenie na światło, ciężka reakcja alergiczna z (wysoką) gorączką, czerwone plamy na skórze, ból stawów i (lub) zapalenie oczu, ciężka, ostra reakcja (alergiczna) z towarzyszącą gorączką i pęcherzami na skórze/złuszczaniem się skóry oraz plamki na skutek krwawienia do skóry;
- ostre zapalenie trzustki, któremu towarzyszy silny ból w nadbrzuszu, promieniujący do pleców.
Inne możliwe działania niepożądane:Często: Furosemid może powodować nasiloną utratę płynów (np. częstsze oddawanie moczu) i elektrolitów (sód, potas, magnez, wapń). Objawami, które mogą wystąpić, są: pragnienie, ból głowy, splątanie, kurcze mięśni, zwiększona drażliwość mięśni, osłabienie mięśni, zaburzenia rytmu serca i zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak uczucie dyskomfortu w żołądku z wymiotami lub biegunką.
Nieznaczny wzrost stężenia kwasu moczowego (hiperurykemia), potencjalnie mogący wywołać napad dny. Zwiększony poziom kreatyniny we krwi.
Niezbyt często: nieprawidłowa liczba krwinek, której towarzyszą siniaki i tendencja do krwawienia, zmniejszenie liczby płytek krwi (małopłytkowość), nadwrażliwość na światło, mimowolny wyciek moczu, u osób w podeszłym wieku - zmniejszenie objętości wewnątrznaczyniowej, niedobór płynów i zagęszczenie krwi, mogące spowodować tworzenie się zakrzepów, głuchota (czasem nieodwracalna), powstawanie pęcherzy na skórze lub błonach śluzowych (pemfigoid), zmniejszona tolerancja glukozy. Może objawiać się utajona cukrzyca.
Rzadko, m.in.: nieprawidłowa ilość krwinek (niedobór krwinek białych), której towarzyszy zwiększona podatność na zakażenia, zwiększenie ilości niektórych krwinek (eozynofilów) we krwi, uczucie pełzania na skórze, swędzenie lub mrowienie bez przyczyny, zagrażająca życiu utrata przytomności, zaburzenia słuchu i dzwonienie w uszach (które są zazwyczaj przemijające), zapalenie naczyń krwionośnych, reakcje liszajowate (charakteryzujące się małymi, swędzącymi czerwono-fioletowymi, wielokątnymi zmianami na skórze, genitaliach lub w jamie ustnej), ostra niewydolność nerek, wstrząs.
Bardzo rzadko: niedokrwistość (stan charakteryzujący się niedoborem krwinek czerwonych), bardzo ciężkie zaburzenia krwi (niedobór krwinek białych) z towarzyszącą nagłą wysoką gorączką, silnym bólem gardła i owrzodzeniami w jamie ustnej, agranulocytoza, niektóre zaburzenia czynności wątroby, zaburzenia pracy mózgu (encefalopatia wątrobowa) mogą rozwinąć się u pacjentów z ciężką chorobą wątroby (niewydolność wątroby), zwiększenie aktywności niektórych enzymów wątrobowych.
Częstość nieznana: ostra uogólniona osutka krostkowa (ostra wysypka polekowa z gorączką), zawroty głowy, omdlenie i utrata przytomności (spowodowane objawowym niedociśnieniem), zmniejszone stężenie wapnia lub magnezu we krwi, zasadowica metaboliczna, zespół Pseudo-Barttera w przypadku niewłaściwego stosowania i / lub długotrwałego stosowania furosemidu, zaostrzenie lub pojawienie się tocznia rumieniowatego układowego, zgłaszano przypadki rabdomiolizy (często w przypadkach, w których występuje znaczne zmniejszenie stężenia potasu we krwi (hipokaliemia)), tworzenie się kamieni w nerkach (wapnica nerkowa / kamica nerkowa) u wcześniaków.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.