Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Leczenie niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych w tym nawracających zakażeń układu moczowego u kobiet, wywołanych przez drobnoustroje Escherichia coli.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli. Pierwszy dzień leczenia: 2 tabl. 4 razy na dobę; następne dni: 2 tabl. 3 razy na dobę. Leczenie trwa zwykle 7-10 dni. Gdy zachodzi konieczność leczenie można powtórzyć po upływie 10-15 dni. Nawracające zakażenia układu moczowego u kobiet. W przypadku wystąpienia przynajmniej 3 epizodów zakażenia układu moczowego w ciągu ostatnich 12 miesięcy: 100 mg na noc przez okres 6-12 miesięcy. Dzieci 2-14 lat: 5-7 mg/kg mc. na dobę w 2 dawkach podzielonych. Preparat stosuje się przez 7-8 dni. Gdy zachodzi konieczność leczenie można powtórzyć po upływie 10-15 dni. Należy zachować ostrożność podając lek małym dzieciom ze względu na ryzyko zadławienia. Jeżeli dziecko ma problemy z połykaniem tabletek, preparat można rozkruszyć i zawiesić w mleku. U dzieci poniżej 2 rż. dawkę leku powinien ustalić lekarz.
Preparat należy podawać podczas posiłków. Jednocześnie stosować dietę bogatą w białko. Aby zapobiec działaniom niepożądanym, zaleca się popijać lek dużą ilością płynu i jednocześnie przyjmować witaminy z grupy B oraz leki antyhistaminowe.
Działanie
Lek przeciwbakteryjny, pochodna nitrofuranu. Stosowany jest się w leczeniu niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych wywołanych przez drobnoustroje E.coli. Preparat jest skuteczny w przypadku ciężkich infekcji, gdy stosowanie innych środków przeciwbakteryjnych jest nieskuteczne. Nie działa na Pseudomonas aeruginosa i niektóre szczepy Proteus spp. Nitrofurany nie wywołują depresji układu odpornościowego organizmu, a odwrotnie - aktywizują go, np. zwiększają miano dopełniacza (komplementu) oraz zdolność leukocytów do fagocytozy drobnoustrojów. Po doustnym pojedynczym podaniu na czczo 200 mg furaginy, stężenie maksymalne w surowicy osiągane jest po 30 min. Po jedzeniu stężenie jest 2 razy większe. Poziom wysokich stężeń furaginy utrzymuje się przez 1 h od podania, a następnie szybko spada z T0,5 eliminacji równym 1 h. Nitrofurany w 85% są wydalane przez nerki na drodze sekrecji przez kanaliki, a ok. 15% jest metabolizowane w wątrobie i nerkach. W przypadku zmniejszenia funkcji wydzielniczej nerek metabolizowana jest większa część przyjętej dawki leku. Nitrofurany w moczu o odczynie słabo kwaśnym oraz w moczu o odczynie zasadowym rozkładają się. Wstrzymuje to wchłanianie zwrotne oraz przyśpiesza wydzielanie, a także zostaje wstrzymane przenikanie do tkanek. Kwaśne środowisko moczu sprzyja przekształceniu nitrofuranów w całe cząsteczki, które łatwo rozpuszczają się w lipidach oraz dobrze przenikają do tkanek. W wyniku tego poprawia się ich wchłanianie zwrotne, kumulacja w tkankach oraz wzrasta ryzyko objawów toksycznych.
Skład
Preparat zawiera substancję: furazydyna w dawce 100 mg
Działania niepożądane
Czasami mogą wystąpić: bóle głowy, mdłości, wymioty, reakcje alergiczne, zmniejszenie łaknienia.
Interakcje
Nitrofuranów nie należy łączyć z rystomicyną, levomicetyną, sulfanilamidami, zw względu na ryzyko depresji układu krwiotwórczego. Nie należy jednocześnie z furaginą stosować kwasu nalidyksynowego, ponieważ zazwyczaj obserwuje się ich antagonizm. Przy jednoczesnym stosowaniu leku z innymi uroantyseptykami działanie ich jest słabsze. Jednoczesne stosowanie witaminy B6 lub zwiększenie spożywania soli kuchennej poprawia wchłanianie nitrofuranów, ponieważ w przewodzie pokarmowym zwiększa się ich wolna frakcja. Atropina spowalnia wchłanianie furaginy, jednak ogólna ilość wchłoniętej substancji czynnej pozostaje bez zmian. Leki zobojętniające sok żołądkowy hamują wchłanianie furaginy.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub pochodne nitrofuranu oraz na którąkolwiek substancję pomocniczą. Polineuropatia obwodowa. Niedobór D-6-PD. Ciężka niewydolność nerek (skąpomocz, bezmocz), zakażenie miąższu nerek. Noworodki, niemowlęta i dzieci do 2 rż.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.