Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przeciwwskazania
- Interakcje
Opis
Wskazania:Leczenie napadów migreny z aurą lub bez.
Objawy migreny mogą być spowodowane przez przemijające rozszerzenie naczyń krwionośnych w głowie. Uważa się, że sumatryptan zmniejsza rozszerzenie tych naczyń. To z kolei pomaga w wyeliminowaniu bólu głowy i w złagodzeniu innych objawów napadu migrenowego, takich jak nudności lub wymioty i nadwrażliwość na światło i dźwięki.
Dawkowanie
Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania preparatu ustala lekarz. Lek należy przyjąć jak najszybciej po wystąpieniu objawów migreny. Jeśli ból nie ustąpił dawkę można powtórzyć po upływie 2 godzin. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.
Uwaga! Nie stosować w profilaktyce napadów migrenowych. Zbyt częste stosowanie preparatu Frimig może prowadzić do rozwoju przelekłego bólu głowy.
Działanie
Sumatryptan to selektywny agonista receptorów serotoninowych 5-HT1D. Frimig wybiórczo zwęża naczynia krwionośne obszaru ukrwienia tętnicy szyjnej. Nie wpływa na przepływ mózgowy. Hamuje aktywność nerwu trójdzielnego. Szybko się wchłania po podaniu doustnym osiągając biodostępność 14% w wiążąc się z białkami osocza w 14-21%. Działanie leku rozpoczyna sie po 30 minutach. Metabolizowany głównie przez monoaminooksydazę A. Eliminacja substancji zachodzi przez układ moczowy. Czas połowicznego rozpadu to 2 h.
Skład
Substancja czynna: sumatryptan 50 mg w postaci bursztynianu sumatryptanu.
Pozostałe składniki:
w rdzeniu tabletki: laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, laktoza bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu;
w otoczce: laktoza jednowodna, mannitol, dwutlenek tytanu (E 171), triacetyna, talk.
Działania niepożądane
Uczucie mrowienia, zawroty głowy, senność, przemijający wzrost ciśnienia tętniczego bezpośrednio po podaniu leku, nagłe zaczerwienienie twarzy, nudności, wymioty, ból, uczucie gorąca, napięcia lub ucisku w różnych częściach ciała, w tym w klatce piersiowej i gardle, uczucie słabości, zmęczenia. Bardzo rzadko: niewielkie zmiany aktywności enzymów wątrobowych, reakcje nadwrażliwości (od zmian skórnych do przypadków wstrząsu anafilaktycznego), napady drgawkowe, drżenie, dystonia, oczopląs, zaburzenia widzenia, zaburzenia rytmu serca, skurcz naczyń wieńcowych, zawał serca, niedociśnienie, zespół Raynauda, niedokrwienne zapalenie okrężnicy.
Przeciwwskazania
- nadwrażliwość na sumatryptan lub pozostałe składniki leku Frimig
- zawał mięśnia sercowego w wywiadzie lub rozpoznana choroba niedokrwienna serca
- dławica piersiowa Prinzmetala
- choroba naczyń obwodowych lub wystąpienie przedmiotowych lub podmiotowych objawów choroby niedokrwiennej serca
- choroba naczyń mózgowych w wywiadzie lub przemijający napad niedokrwienny mózgu w wywiadzie
- ciężkie zaburzenia czynności wątroby
- umiarkowane lub ciężkie nadciśnienie tętnicze lub niewielkie, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze
- jednoczesne stosowanie ergotaminy lub pochodnych ergotaminy (w tym metyzergidu)
- jednoczesne stosowanie odwracalnych inhibitorów MAO (np. moklobemid) lub nieodwracalnych inhibitorów MAO (np. selegilina); sumatryptanu nie wolno stosować przez 2 tyg. od odstawienia nieodwracalnego inhibitora MAO
Interakcje
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje:
ergotaminę stosowaną również w leczeniu migreny lub leki działające podobnie takie jak maleinian metyzergidu. Nie wolno stosować leku Frimig jednocześnie z tymi lekami. Należy zaprzestać stosowania tych leków przynajmniej na 24 godziny przed rozpoczęciem
przyjmowania leku Frimig. Nie należy również przyjmować ich ponownie przynajmniej przez 6 godzin po zakończeniu stosowania leku Frimig.
inne tryptany albo leki zwane agonistami receptora 5HT1 (takie jak naratryptan lub zolmitryptan). Nie wolno stosować leku Frimig jednocześnie z tymi lekami. Należy zaprzestać stosowania tych leków przynajmniej na 24 godziny przed rozpoczęciem przyjmowania leku Frimig. Nie należy również przyjmować ich ponownie przynajmniej przez 24 godziny po zakończeniu stosowania leku Frimig.
inhibitory monoaminooksydazy (MAOI), stosowane w leczeniu depresji. Nie wolno przyjmować leku Frimig jeśli pacjent przyjmował takie leki w ciągu ostatnich dwóch tygodni.
selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) oraz inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (ang. SNRI), stosowane w leczeniu depresji. Stosowanie leku Frimig z tymi lekami może powodować zespół serotoninowy (zespół objawów, które mogą obejmować niepokój ruchowy, stany splątania, potliwość, omamy, nasilone odruchy, skurcze mięśni, dreszcze, przyspieszoną czynność serca i drżenie). Należy natychmiast powiadomić lekarza, jeśli wystąpią takie objawy.
ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum). Podczas stosowania leku Frimig i leków ziołowych zawierających ziele dziurawca zwyczajnego mogą częściej występować działania niepożądane.
lit, lek stosowany w leczeniu zaburzeń maniakalno-depresyjnych (choroby dwubiegunowej)
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.