Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Lek jest wskazany:
· w leczeniu zaburzeń depresyjnych
· w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.
Dawkowanie
Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Tabletki należy połykać bez rozgryzania, popijając wodą. W przypadku stosowania leku raz dziennie zalecane jest przyjmowanie wieczorem. Uwaga! Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Działanie
Substancją czynną preparatu jest fluwoksamina, należąca do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (można spotkać skrót SSRI dla określenia tej grupy leków, pochodzący od angielskiego selective serotonin reuptake inhibitor). Serotonina jest jednym z neuroprzekaźników, substancji odgrywających istotną rolę w komunikacji pomiędzy neuronami. Miejsce połączenia dwóch neuronów zwane jest synapsą. Komórka przekazująca informację, znajdująca się przed synapsą, uwalnia do szczeliny synaptycznej tak zwany mediator, czyli substancję, która jest wychwytywana i rozpoznawana przez komórkę odbierającą informację, znajdującą się za synapsą. W tym przypadku mediatorem jest serotonina. Niektóre cząsteczki serotoniny zostają wychwycone z powrotem przez receptory neuronu znajdującego się przed synapsą, co nazywamy wychwytem zwrotnym. Działanie fluwoksaminy polega na hamowaniu procesu wychwytu zwrotnego serotoniny, a co za tym idzie na wydłużeniu czasu działania serotoniny w synapsie i czasu pobudzenia komórki odbiorczej. Impulsy nerwowe wysyłane są częściej. Większa stymulacja zależnych od serotoniny komórek wiązana jest z działaniem przeciwdepresyjnym. fluwoksamina wykazuje minimalny wpływ na przekazywanie informacji za pomocą noradrenaliny. Ma również nieznaczną zdolność wiązania z receptorami alfa-adrenergicznymi, beta-adrenergicznymi, histaminergicznymi, muskarynowymi w układzie cholinergicznym, dopaminergicznymi i serotoninergicznymi. Fluwoksamina w znacznym stopniu wiąże się z receptorami sigma-1, wykazując działanie agonistyczne w dawkach terapeutycznych.
Skład
Lek zawiera substancję: fluwoksamina w dawce 100 mg
Działania niepożądane
Najczęściej występują: nudności (czasami z wymiotami), które zwykle ustępują w ciągu pierwszych 2 tygodni leczenia. Może pojawić się ból głowy, złe samopoczucie; kołatanie serca, przyspieszenie czynności serca; bóle brzucha, anoreksja, zaparcia, biegunka, suchość błon śluzowych jamy ustnej, pobudzenie, niepokój, zawroty głowy, bezsenność, nerwowość, nadmierna senność, drżenia; nadmierne pocenie się. Lek może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną. Należy zachować ostrożność do momentu ustalenia indywidualnej reakcji na lek.
Interakcje
Przeciwwskazane jest równoległe stosowanie fluwoksaminy z inhibitorami MAO (ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego).
Należy zachować ostrożność stosując preparat w skojarzeniu:
· z lekami metabolizowanymi przez izoenzymy CYP1A2 i CYP2C cytochromu P-450, takimi jak: trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (klomipramina, imipramina, amitryptylina) i neuroleptyki (klozapina, olanzapina, kwetiapina), fenytoina; lekarz prawdopodobnie zmniejszy dawki tych leków; w przypadku równoczesnego stosowania leków o wąskim indeksie terapeutycznym (teofilina, tauryna, metadon, meksyletyna) chory powinien być ściśle monitorowany
· z tiorydazyną, ponieważ odnotowano pojedyncze przypadki kardiotoksyczności przy takim skojarzeniu leków
· z propranololem, ponieważ może być konieczne zmniejszenie jego dawki
· z kofeiną, ponieważ rośnie jej stężenie w osoczu; podczas leczenia należy ograniczyć spożycie kofeiny, jeśli wystąpią działania niepożądane przez nią wywoływane (drżenie, kołatanie serca, nudności, niepokój, bezsenność)
· z warfaryną, ponieważ zwiększa się jej stężenie w osoczu i wydłużeniu ulega czas protrombinowy
· z lekami metabolizowanymi przez izoenzym CYP3A4 cytochromu P-450 (astemizol, terfenadyna, cizapryd, sildenafil), ze względu na możliwe wydłużenie odstępu QT w EKG i zaburzeń rytmu serca typu torsades de pointes; w przypadku równoczesnego stosowania leków o wąskim indeksie terapeutycznym (karbamazepina, cyklosporyna) chory powinien być ściśle monitorowany
· z lekami serotoninergicznymi (tramadol, tryptany), litem i tryptofanem ze względu na zwiększenie ryzyka wystąpienia zespołu serotoninowego;
· z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi, ponieważ istnieje możliwość zmiany ich działania (na przykład zwiększone krwawienie); należy kontrolować wskaźniki krzepnięcia krwi, zwłaszcza na początku i końcu leczenia
· z preparatami dziurawca, ponieważ zwiększa się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych fluwoksaminy.
Rzadko obserwowano przedłużające się napady drgawek u osób przyjmujących jednocześnie fluwoksaminę i poddanych terapii elektrowstrząsami. Dlatego w przypadku stosowania tych metod leczenia wskazana jest ostrożność.
Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu.
Przeciwwskazania
Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Przeciwwskazane jest równoległe stosowanie inhibitorów MAO i tyzanidyny. Leczenie fluwoksaminą można rozpocząć 14 dni po zakończeniu stosowania nieodwracalnych inhibitorów MAO oraz następnego dnia po zakończeniu stosowania odwracalnych inhibitorów MAO typu A. Inhibitory MAO mogą być wprowadzone do leczenia tygodnia po odstawieniu fluwoksaminy.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.