Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
Opis
Femoston Conti jest lekiem stosowanym w Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ). Zawiera dwa rodzaje hormonów żeńskich, estrogen o nazwie estradiol oraz progestagen o nazwie dydrogesteron.
Femoston Conti jest wskazany do stosowania u kobiet po menopauzie, u których od ostatniej miesiączki upłynęło co najmniej 12 miesięcy.
Działanie
Femoston Conti jest stosowany w następującym celu:
- Leczenie objawów występujących po menopauzie
W czasie menopauzy zmniejsza się ilość estrogenów produkowanych w organizmie kobiety. Może to powodować wystąpienie objawów, takich jak uderzenia gorąca w okolicach twarzy, szyi i klatki piersiowej. Femoston Conti zmniejsza te objawy u kobiet po menopauzie. Femoston Conti jest przepisywany, jeśli objawy te znacznie utrudniają codzienne życie.
- Zapobieganie osteoporozie
U niektórych kobiet po menopauzie może wystąpić kruchość kości (osteoporoza). Należy omówić z lekarzem wszystkie dostępne metody leczenia.
W przypadku zwiększonego ryzyka złamań z powodu osteoporozy oraz gdy pacjentka nie może przyjmować innych leków można zastosować Femoston Conti w celu zapobiegania osteoporozie u kobiet po menopauzie.
Dawkowanie
Nie należy rozpoczynać terapii lekiem Femoston Conti przed upływem 12 miesięcy od ostatniej miesiączki.
Leczenie lekiem Femoston Conti może być rozpoczęte dowolnego dnia, jeśli:
• pacjentka nie stosuje obecnie hormonalnej terapii zastępczej,
• zmienia leczenie z innego leku do HTZ stosowanej metodą „ciągłą złożoną”. Metoda ta polega na codziennym przyjmowaniu tabletki lub naklejaniu plastra zawierających zarówno estrogen jak i progestagen.
Leczenie lekiem Femoston Conti może być rozpoczęte po zakończeniu 28-dniowego cyklu, jeśli:
• pacjentka zmienia leczenie z HTZ stosowanej metodą „cykliczną” lub „sekwencyjną”. Metoda ta polega na przyjmowaniu tabletki lub naklejaniu plastra zawierających estrogen w pierwszej części cyklu. Następnie przyjmowana jest tabletka lub naklejany plaster zawierające estrogen i progestagen przez kolejne 14 dni.
Przyjmowanie leku Femoston Conti• Połknąć tabletkę i popić wodą.
• Tabletki mogą być przyjmowane z jedzeniem lub bez jedzenia.
• Należy starać się przyjmować tabletkę o tej samej porze każdego dnia. To powoduje, że w organizmie znajduje się stała ilość leku. To również pozwoli zapamiętać, że należy przyjąć tabletkę.
• Należy przyjmować 1 tabletkę każdego dnia, bez przerw między opakowaniami. Na blistrze oznaczone są dni tygodnia w celu ułatwienia zapamiętania, kiedy należy zażyć tabletkę.
Ile leku przyjąć• Lekarz dobierze najmniejszą skuteczną dawkę do stosowania w najkrótszym koniecznym czasie tak, aby leczyć występujące objawy. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli dawka leku Femoston Conti wydaje się pacjentce za silna lub za słaba.
• W przypadku przyjmowania leku Femoston Conti w celu zapobiegania osteoporozie lekarz dostosuje dawkę indywidualnie do potrzeb pacjentki. Będzie ona uzależniona od masy kości pacjentki.
• Należy przyjmować jedną tabletkę koloru łososiowego każdego dnia przez 28 dni.
Przeciwwskazania
Kiedy nie przyjmować leku Femoston Conti:
- jeśli rozpoznano, występował w przeszłości, lub lekarz podejrzewa występowanie raka piersi,
- jeśli występuje lub lekarz podejrzewa występowanie guza, którego wzrost jest zależny od estrogenów np. rak błony śluzowej macicy (rak endometrium),
- jeśli występuje lub lekarz podejrzewa występowanie guza, którego wzrost jest zależny od progestagenów np. guz umiejscowiony w mózgu (oponiak),
- jeśli występuje krwawienie z dróg rodnych o nieznanej przyczynie,
- jeśli występuje nieleczone nieprawidłowe pogrubienie błony śluzowej macicy (rozrost endometrium),
- jeśli występują lub występowały zakrzepy krwi w żyłach (zakrzepica) np. nóg (zakrzepica żył głębokich) lub płuc (zatorowość płucna),
- jeśli występuje zaburzenie krzepliwości krwi (takie jak niedobór białka C, białka S lub antytrombiny),
- jeśli występuje lub ostatnio występowała choroba spowodowana zakrzepami krwi w tętnicach np. zawał serca, udar mózgu lub choroba wieńcowa,
- jeśli występuje lub występowała choroba wątroby, a wyniki badań wątrobowych nie powróciły do normy,
- jeśli występuje rzadka, dziedziczna choroba krwi o nazwie porfiria,
- jeśli pacjentka ma uczulenie (nadwrażliwość) na estradiol, dydrogesteron lub którykolwiek z pozostałych składników leku Femoston Conti.
Skład
• Substancjami czynnymi leku są estradiol (w postaci estradiolu półwodnego) i dydrogesteron - każda tabletka zawiera 1 mg estradiolu i 5 mg dydrogesteronu
• Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, hypromeloza, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Działania niepożądane
Bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 pacjentki na 10):
- bóle głowy,
- bóle brzucha,
- bóle pleców,
- tkliwość lub bolesność piersi.
Często (mogą wystąpić u do 1 pacjentki na 10):
- drożdżyca pochwy (infekcja pochwy grzybami nazywanymi Candida albicans),
- depresja, nerwowość,
- migrena. Jeśli po raz pierwszy wystąpią migrenowe bóle głowy, należy przerwać przyjmowanie leku Femoston conti i natychmiast skontaktować się z lekarzem,
- zawroty głowy,
- nudności (mdłości), wymioty, wiatry (wzdęcia),
- skórne reakcje alergiczne (takie jak wysypka, ciężki świąd, pokrzywka),
- zaburzenia krwawienia, takie jak nieregularne krwawienia lub plamienia, bolesne miesiączki, nadmierne lub skąpe krwawienia,
- bóle w obrębie miednicy,
- upławy,
- poczucie osłabienia, zmęczenia i ogólne złe samopoczucie,
- obrzęk kostek, stóp lub palców (obrzęk obwodowy),
- zwiększenie masy ciała.
Niezbyt często (mogą wystąpić u do 1 na 100 pacjentek):
- zmiany rozrostowe w miednicy (mięśniaki) mogą się zwiększać,
- reakcje nadwrażliwości, takie jak duszności (astma alergiczna) lub inne reakcje dotyczące całego ciała, takie jak nudności, wymioty, biegunka lub niedociśnienie,
- zmiana libido,
- zakrzepy krwi powodujące zatory w naczyniach nóg lub płuc (żylna choroba zakrzepowozatorowa lub zatorowość płucna),
- zaburzenia czynności wątroby, niekiedy z żółtaczką, poczuciem osłabienia lub ogólnym złym samopoczuciem oraz bólami brzucha. W przypadku wystąpienia zażółcenia skóry lub białkówek oczu należy przerwać przyjmowanie leku Femoston Conti i natychmiast skontaktować się z lekarzem,
- choroby pęcherzyka żółciowego,
- obrzmienie (obrzęk) piersi,
- zespół napięcia przedmiesiączkowego,
- zmniejszenie masy ciała.
Rzadko (mogą wystąpić u do 1 na 1000 pacjentek):
- zawał serca,
- obrzęk tkanek w okolicach twarzy i szyi utrudniający oddychanie (obrzęk naczynioruchowy).
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.