Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisTabletki 25-200 µg: leczenie wola obojętnego; zapobieganie nawrotom wola po resekcji wola obojętnego w zależności od stopnia zachowanej czynności tarczycy po operacji; terapia substytucyjna w niedoczynności tarczycy; terapia supresyjna w raku tarczycy. Dodatkowo tabletki 50,75,88,100,112,137 µg-suplementacja skojarzona ze stosowaniem leków przeciwtarczycowych w trakcie leczenia nadczynności tarczycy. Dodatkowo tabletki 100, 150 i 200 µg-zastosowanie diagnostyczne w testach zahamowania czynności tarczycy.
DziałanieEuthyrox to lek zawierający lewotyroksynę – syntetyczny analog tyroksyny, jednego z występujących w ludzkim organizmie hormonów tarczycy. Lewotyroksyna okazuje się pomocna w przypadku, kiedy dochodzi do zaburzeń wydzielania naturalnych hormonów. Gdy gruczoł tarczowy wytwarza ich za mało i rozwija się niedoczynność tarczycy, stan ten wiąże się z występowaniem uciążliwych dolegliwości, a zaniedbywanie leczenia może prowadzić do groźnych powikłań.
DawkowanieTen lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.
Lekarz określi indywidualnie odpowiednią dawkę dla każdego pacjenta, na podstawie badania klinicznego i badań laboratoryjnych. Leczenie zwykle zaczyna się od małej dawki, która jest zwiększana co 2-4 tygodnie aż do osiągnięcia pełnej dawki, dostosowanej indywidualnie dla każdego pacjenta. W pierwszych tygodniach leczenia konieczne będzie zgłaszanie się na badania laboratoryjne, które pozwolą lekarzowi dobrać właściwą dawkę.Euthyrox N jest przeznaczony do stosowania doustnego. Pojedynczą dawkę dobową należy przyjmować rano, na czczo (co najmniej pół godziny przed śniadaniem), najlepiej z niewielką ilością płynu, np. z połową szklanki wody.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieKiedy nie stosować leku Euthyrox N
jeśli występuje alergia (nadwrażliwość) na jakikolwiek składnik leku Euthyrox N,
jeśli obecna jest nie leczona niedoczynność kory nadnerczy lub niedoczynność przysadki, lub
jeśli hormony tarczycy są wytwarzane w nadmiernej ilości (nadczynność tarczycy),
jeśli występuje świeży zawał serca, zapalenie mięśnia sercowego, ostre zapalenie wszystkich
warstw serca
SkładLewotyroksyna sodowa, substancja czynna leku Euthyrox N, to syntetyczny hormon tarczycy przeznaczony do leczenia chorób i zaburzeń czynności tarczycy. Ma ona takie samo działanie jak hormony tarczycy występujące naturalnie w organizmie.
Działania niepożądaneTak, podobnie jak każdy lek, również Euthyrox jest w stanie doprowadzić do pojawienia się skutków ubocznych. Czynnikiem ryzyka jest głównie przyjęcie dawki wyższej niż zalecona lub zła tolerancja danej dawki.
Do rzadko występujących skutków ubocznych preparatu Euthyrox należą: ból i dyskomfort w obrębie klatki piersiowej, częstsze oddawanie moczu, trudności z oddychaniem lub połykaniem, silne przemęczenie, omdlenia, zmiany rytmu pracy serca, podwyższenie ciśnienia krwi, obniżona tolerancja na wysoką temperaturę, nieregularny oddech, nudności, zaburzenia cyklu miesiączkowego, skrócenie oddechu i nieregularny oddech, nadmierna potliwość, swędzenie skóry, wysypka oraz inne. Jeszcze rzadziej występują: zaburzenia widzenia, zawroty głowy, ból oczu, dreszcze, silne bóle głowy, ból biodra lub kolana czy utykanie podczas chodzenia. (1) O każdym działaniu niepożądanym należy poinformować lekarza!
Istnieją także pewne skutki uboczne, które mogą wynikać z procesu przyswajania się organizmu do przyjmowania hormonu, w tym: skurcze brzucha, zmiany apetytu i masy ciała, obniżony nastrój, biegunka, wymioty, utrata włosów, bóle głowy, osłabienie mięśni i inne.(2) Wiele zależy od rekomendowanej dawki, a o prawdopodobieństwie wystąpienia tych objawów powinien poinformować lekarz wystawiający receptę.
InterakcjeIstnieje cały szereg leków, które przyjmowane wraz z Euthyroxem, mogą powodować niebezpieczne interakcje. Powinno się wówczas ustalić optymalne dawki oraz sposób przyjmowania.
Przykładowo, Euthyrox może osłabiać działanie leków przeciwcukrzycowych lub nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy pochodnych kumaryny. W tych oraz wielu innych przypadkach należy zachować szczególną ostrożność, przeprowadzać badania kontrolne oraz trzymać się ściśle zaleceń specjalisty. Podobnie jest w przypadku ciąży, karmienia piersią czy podeszłego wieku.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.