Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
OpisEscitil 20 mg jest stosowany w leczeniu depresji (epizodów dużej depresji) oraz zaburzeń lękowych (takich jak: napady lęku panicznego z agorafobią lub bez agorafobii – lękiem przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, fobia społeczna, uogólnione zaburzenie lękowe oraz
zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne).
Escitil tabletki zawierają escytalopram. Escytalopram należy do grupy leków przeciwdepresyjnych zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. SSRI – selective serotonin reuptake inhibitors). Leki te działają na układ serotoninergiczny w mózgu poprzez zwiększanie stężenia serotoniny. Zaburzenia w układzie serotoninergicznym są uważane za istotny czynnik w rozwoju depresji i związanych z nią chorób.
DawkowanieLek Escitil należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Dorośli:Depresja:Zwykle zalecana dawka leku ESCITIL wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Lekarz prowadzący może zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 20 mg na dobę.
Zaburzenia lęku panicznego:Dawka początkowa leku ESCITIL wynosi 5 mg raz na dobę w pierwszym tygodniu leczenia, następnie zwiększa się dawkę do 10 mg na dobę. Lekarz może następnie zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 20 mg na dobę.
Fobia społeczna:Zwykle zalecana dawka leku ESCITIL wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę.
Lekarz może następnie zmniejszyć dawkę leku do 5 mg na dobę lub ją zwiększyć maksymalnie do 20 mg na dobę, w zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie.
Uogólnione zaburzenie lękowe:Zwykle zalecana dawka leku ESCITIL wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 20 mg na dobę.
Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne:Zwykle zalecana dawka leku ESCITIL wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Lekarz prowadzący może zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 20 mg na dobę.
Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat):Zwykle zalecana dawka początkowa leku ESCITIL wynosi 5 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Lekarz prowadzący może zwiększyć dawkę do 10 mg na dobę.
Dzieci i młodzież (poniżej 18 roku życia):Leku ESCITIL nie należy stosować u dzieci i młodzieży.
Lek ESCITIL można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od nich. Tabletkę należy połykać popijając wodą. Nie należy jej rozgryzać, ponieważ jest gorzka w smaku.
Nie należy przerywać stosowania leku ESCITIL, dopóki nie zaleci tego lekarz. Kiedy pacjent kończy cały cykl terapeutyczny, zazwyczaj zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki leku ESCITIL przez okres kilku tygodni.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieLek na depresję Escitil nie powinien być stosowany:- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na escytalopram lub którykolwiek z pozostałych składników leku ESCITIL,
- jeśli pacjent przyjmuje inne leki należące do grupy nazywanej inhibitorami monoaminooksydazy (MAO), w tym selegilinę (stosowana w leczeniu choroby Parkinsona), moklobemid (stosowany w leczeniu depresji) oraz linezolid (antybiotyk),
- jeśli obecne są wrodzone zaburzenia rytmu serca lub stwierdzano epizod zaburzeń rytmu serca (widoczny w EKG; badanie oceniające czynność serca) .
Środki ostrożnościTak jak w przypadku innych leków stosowanych w leczeniu depresji lub podobnych schorzeń, poprawa stanu pacjenta nie następuje natychmiast. Pacjent może odczuć poprawę dopiero ` lekiem ESCITIL. W leczeniu napadów lęku panicznego, musi upłynąć zwykle 2-4 tygodnie zanim widoczna będzie poprawa stanu pacjenta. W początkowym okresie leczenia u niektórych pacjentów występuje nasilony lęk, który ustępuje podczas kontynuowanego leczenia. Dlatego jest bardzo ważne, aby pacjent postępował dokładnie według zaleceń lekarza oraz nie przerywał leczenia ani nie zmieniał dawki bez zasięgnięcia porady lekarza.
Jeśli pacjent ma depresję i (lub) zaburzenia lękowe, może czasami mieć myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie. Mogą one nasilać się na początku stosowania leków przeciwdepresyjnych, ponieważ potrzeba czasu, aby wszystkie te leki zaczęły działać ; zwykle jest to około 2 tygodni, ale czasami trwa
to dłużej.
U niektórych pacjentów z zaburzeniem dwubiegunowym (maniakalno-depresyjnym) może wystąpić faza maniakalna. Charakteryzuje się ona niezwykłymi i szybko zmieniającymi się pomysłami, nieuzasadnionym uczuciem szczęścia i nadmierną aktywnością fizyczną. W przypadku wystąpienia tych objawów należy skontaktować się z lekarzem.
W pierwszych tygodniach leczenia mogą także wystąpić objawy takie jak niepokój, trudności w siedzeniu lub staniu w jednym miejscu. W razie pojawienia się takich objawów należy natychmiast poinformować o tym lekarza.
Zazwyczaj lek ESCITIL nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Jak w przypadku innych leków nie jest zalecane jednoczesne przyjmowanie leku ESCITIL i spożywanie alkoholu, chociaż nie jest spodziewana interakcja leku ESCITIL z alkoholem.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę, powinna poinformować o tym lekarza prowadzącego. Pacjentka nie powinna stosować leku ESCITIL w ciąży, dopóki nie omówi z lekarzem zagrożeń i korzyści związanych z leczeniem.
Skład- Substancją czynną leku jest escytalopram. Każda tabletka leku ESCITIL zawiera 20 mg escytalopramu (w postaci szczawianu).
- Pozostałe składniki to:
Rdzeń: mikrokrystaliczna celuloza, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: hypromeloza 6 cP, tytanu dwutlenek (E 171) i makrogol 400.
Działania niepożądaneW razie wystąpienia podczas leczenia któregokolwiek z niżej wymienionych działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem:Niezbyt często (częściej niż u 1 na 1000 osób , ale rzadziej niż u 1 na 100 osób):
- nietypowe krwawienia, w tym krwawienia z przewodu pokarmowego (w tym z odbytnicy).
Rzadko (częściej niż u 1 na 10 000 osób , ale rzadziej niż u 1 na 1000 osób):
- jeśli u pacjenta wystąpi obrzęk skóry, języka, warg lub twarzy albo trudności w oddychaniu lub przełykaniu (reakcja alergiczna), powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić do szpitala,
- jeśli pacjent ma wysoką gorączkę, jest pobudzony, splątany, zdezorientowany, ma drżenia i gwałtowne skurcze mięśni, to mogą być one objawami rzadkiego zaburzenia zwanego zespołem serotoninowym. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy skontaktować się z lekarzem.
W przypadku wystąpienia następujących działań niepożądanych należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala:- trudności w oddawaniu moczu,
- napady drgawkowe,
- żółte zabarwienie skóry i białkówki oczu, będące objawem zaburzenia czynności wątroby/ zapalenia wątroby,
- szybkie, nieregularne bicie serca, omdlenie, które mogą być objawami zagrażającego życiu zaburzenia zwanego Torsade de Pointes.
PrzechowywanieLek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Adres producentaEGIS Pharmaceuticals PLC
Bökényföldi út 118-120,
1165 Budapest,
Węgry.
Podmiot odpowiedzialnyEGIS Pharmaceuticals PLC
Keresztúri út 30-38,
1106 Budapeszt,
Węgry.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.