Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Informacje dodatkowe
Opis
Lek Escitil zawiera escytalopram i jest stosowany w leczeniu depresji (epizodów dużej depresji) oraz zaburzeń lękowych (takich jak: napady lęku panicznego z agorafobią lub bez agorafobii – lękiem przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, fobia społeczna, uogólnione zaburzenie lękowe oraz zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne).
Pacjent może poczuć się lepiej dopiero po kilku tygodniach terapii. Należy kontynuować przyjmowanie leku Escitil, nawet jeśli przez jakiś czas nie odczuwa się poprawy.
Dawkowanie
Lek Escitil można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od nich.
Tabletkę należy połykać popijając wodą. Nie należy jej rozgryzać, ponieważ jest gorzka w smaku.
DorośliDepresjaZwykle zalecana dawka leku Escitil wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę.
Lekarz prowadzący może zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 20 mg na dobę.
Zaburzenia lęku panicznegoDawka początkowa leku Escitil wynosi 5 mg raz na dobę w pierwszym tygodniu leczenia, następnie zwiększa się dawkę do 10 mg na dobę.
Lekarz może następnie zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 20 mg na dobę.
Fobia społecznaZwykle zalecana dawka leku Escitil wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę.
Lekarz może następnie zmniejszyć dawkę leku do 5 mg na dobę lub ją zwiększyć maksymalnie do 20 mg na dobę, w zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie.
Uogólnione zaburzenie lękoweZwykle zalecana dawka leku Escitil wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę.
Lekarz może zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 20 mg na dobę.
Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjneZwykle zalecana dawka leku Escitil wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę.
Lekarz prowadzący może zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 20 mg na dobę.
Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)Zwykle zalecana dawka początkowa leku Escitil wynosi 5 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę.
Lekarz prowadzący może zwiększyć dawkę do 10 mg na dobę.
Działanie
Escytalopram należy do grupy leków przeciwdepresyjnych zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. SSRI – selective serotonin reuptake inhibitors). Leki te działają na układ serotoninergiczny w mózgu poprzez zwiększanie stężenia serotoniny. Zaburzenia w układzie serotoninergicznym są uważane za istotny czynnik w rozwoju depresji i związanych z nią chorób.
Przeciwwskazania
Leku nie należy stosować:- Jeśli pacjent ma uczulenie na escytalopram lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
- Jeśli pacjent przyjmuje inne leki należące do grupy nazywanej inhibitorami monoaminooksydazy (MAO), w tym selegilinę (stosowana w leczeniu choroby Parkinsona), moklobemid (stosowany w leczeniu depresji) oraz linezolid (antybiotyk).
- Jeśli pacjent ma wrodzone zaburzenia rytmu serca lub stwierdzano epizod zaburzeń rytmu serca (widoczny w EKG; badanie oceniające czynność serca).
- Jeśli pacjent przyjmuje leki stosowane w zaburzeniach rytmu serca lub mogące wpływać na rytm serca.
- U dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat
Środki ostrożnościJeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Pacjent nie powinien prowadzić pojazdów lub obsługiwać maszyn, dopóki nie stwierdzi jak wpływa na niego lek Escitil.
U niektórych pacjentów z zaburzeniem dwubiegunowym (maniakalno-depresyjnym) może wystąpić faza maniakalna. Charakteryzuje się ona niezwykłymi i szybko zmieniającymi się pomysłami, nieuzasadnionym uczuciem szczęścia i nadmierną aktywnością fizyczną. Jeśli wystąpią te objawy, należy skontaktować się z lekarzem.
Depresji i/lub zaburzeniom lękowym mogą towarzyszyć myśli o samookaleczeniu się lub myśli samobójcze. Objawy te mogą się pogłębiać w początkowej fazie terapii lekami przeciwdepresyjnymi, ponieważ leki te zwykle zaczynają działać dopiero po upływie ok. dwóch tygodni. Czasem okres ten bywa dłuższy.
W razie wystąpienia myśli o samookaleczeniu lub myśli samobójczych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym bądź zgłosić się do szpitala.
Skład
- Substancja czynna: escytalopram. Każda tabletka leku Escitil zawiera 10 mg escytalopramu (w postaci szczawianu).
- Pozostałe składniki:
Rdzeń: mikrokrystaliczna celuloza, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: hypromeloza 6 cP, tytanu dwutlenek (E 171) i makrogol 400.
Informacje dodatkowe
Nie jest zalecane jednoczesne przyjmowanie leku Escitil i spożywanie alkoholu.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.