Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisZaleca się stosowanie preparatu w ramach leczenia sekretolitycznego przy ostrych i długotrwałych schorzeniach górnych dróg oddechowych, oskrzeli i płuc, które przebiegają z nieprawidłowym wydzielaniem i transportem wydzieliny śluzowej. Stosować w profilaktyce sezonowych zaostrzeń długotrwałego zapalenia oskrzeli.
DziałanieLek wykazuje właściwości mukolityczne. Działa na bazie erdosteiny, która jest prolekiem. Jej aktywne metabolity dzięki zawartości wolnych grup tiolowych (-SH) przyczyniają się do rozbicia mostków dwusiarczkowych łańcuchów polipeptydowych i mukoprotein znajdujących się w wydzielinie oskrzelowej. W ten sposób ograniczają elastyczność i lepkość śluzu oraz pozytywnie oddziałują na transport śluzowo-rzęskowy. Ponadto przeciwdziałają adhezji drobnoustrojów do nabłonka dróg oddechowych, przyczyniając się do ograniczenia kolonizacji przez bakterie oraz wywierają bezpośrednie działanie antyoksydacyjne: działają ochronnie wobec alfa-1-antytrypsyny - enzymu blokującego czynność elastazy, zabezpieczają obniżeniu chemotaktycznej czynności granulocytów wielojądrzastych (skutek spowodowany m.in. paleniem tytoniu) oraz przeciwdziałają utlenianiu fenazonu przez dym tytoniowy.
DawkowanieDoustnie. Kapsułki. Dorośli i dzieci >12 rż.: 1 kaps. 2 razy na dobę. Zawiesina. Dzieci po ukończeniu 2 rż.: 10 mg/kg mc. na dobę, w 2 dawkach podzielonych, tj. dzieci o mc. 15-20 kg: 2,5 ml 2 razy na dobę; 21-30 kg: 5 ml 2 razy na dobę; >30 kg: 7,5 ml 2 razy na dobę. Szczególne grupy pacjentów. Nie jest wymagane korygowanie dawek u dorosłych w przypadku zaostrzeń przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), u pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z umiarkowaną niewydolnością nerek (CCr >25 ml/min). Nie stosować w u pacjentow z CCr Sposób podania. Pokarm nie wpływa na wchłanianie leku. Leku nie należy stosować przed snem. Przygotowana zawiesinę zawsze wstrząsnąć przed podaniem.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNadwrażliwość na erdosteinę, na substancje zawierające wolne grupy SH lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zaburzenia czynności wątroby (np. zwiększenie aktywności fosfatazy zasadowej, zwiększenie aktywności aminotransferaz we krwi). Niewydolność nerek (CCr <25 ml/min). Homocystynuria (erdosteina jest częściowo metabolizowana do homocysteiny, a nie ma danych opisujących podanie erdosteiny u pacjentów z wrodzonymi zaburzeniami metabolizmu aminokwasów, zwłaszcza u pacjentów na diecie wykluczającej metioninę). Fenyloketonuria (zawiesina)- z powodu zawartości aspartamu. Dzieci: w wieku < 12 rż. (kaps.); do ukończenia 2 rż. (zawiesina).
Skład1 kaps. zawiera 300 mg erdosteiny.
Działania niepożądaneCzęsto: ból w nadbrzuszu, nudności, ból głowy. Niezbyt często: zaparcie, biegunka, suchość błony sluzowej jamy ustnej, zgaga, zawroty głowy, złe samopoczucie. Rzadko: brak lub zaburzenia smaku, gorączka, wysypka, pokrzywka.
InterakcjeNie zaobserwowano klinicznie istotnych interakcji preparatu z lekami stosowanymi w leczeniu chorób dróg oddechowych, takimi jak: teofilina, leki powodujące rozkurcz mięśni gładkich oskrzeli, erytromycyna, amoksycylina, kotrimoksazol.
Równoległe stosowanie preparatu i amoksycyliny powoduje zwiększenie stężenia amoksycyliny w drogach oddechowych.
Nie należy przyjmować równolegle leków hamujących odruch kaszlowy (leków przeciwkaszlowych), ponieważ odruch ten sprzyja usuwaniu powstałej po upłynnieniu dużej ilości wydzieliny. Nagromadzenie dużej ilości wydzieliny oskrzelowej może wpłynąć na pogorszenie wydolności oddechowej.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.