Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
Opis
Efluelda Tetra szczepionka pomaga chronić osoby w wieku 60 lat i starsze przed grypą. Zastosowanie szczepionki Efluelda Tetra powinno opierać się na oficjalnych zaleceniach dotyczących szczepień przeciw grypie.
Po podaniu szczepionki Efluelda Tetra układ odpornościowy (naturalny system obronny organizmu) wytwarza własną ochronę przed chorobą (przeciwciała). Żaden ze składników szczepionki nie może powodować grypy.
Grypa jest chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez wirusy grypy, o nasileniu od łagodnego do ciężkiego i może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, którego konsekwencją może być hospitalizacja, a nawet zgon. Grypa jest chorobą, która może się szybko rozprzestrzeniać i jest wywoływana przez wiele różnych szczepów wirusa, które mogą zmieniać się każdego roku. Z powodu tej możliwej corocznej zmiany krążących szczepów jak również z uwagi na okres utrzymywania się ochrony zapewnionej przez szczepionkę, zalecane jest wykonanie szczepienia każdego roku. Największe ryzyko zachorowania na grypę występuje podczas zimnych miesięcy między październikiem a marcem. W przypadku osób, które nie zostały zaszczepione jesienią, jest nadal uzasadnione, aby zaszczepić się w okresie do wiosny, ponieważ do tego czasu istnieje ryzyko zachorowania na grypę. Lekarz będzie w stanie zalecić najlepszy czas do zaszczepienia się.
Szczepionka przeciw grypie Efluelda Tetra przeznaczona jest do ochrony przed czterema szczepami wirusa zawartymi w szczepionce po około 2 do 3 tygodni po szczepieniu. Ponieważ okres wylęgania dla grypy wynosi kilka dni, w przypadku ekspozycji na wirus grypy bezpośrednio przed lub po szczepieniu, nadal możliwe jest zachorowanie.
Szczepionka na grypę dla seniora nie chroni przed przeziębieniem, mimo że niektóre jego objawy są podobne do grypy.
Dawkowanie
Dorośli w wieku 60 lat i starsi otrzymują jedną dawkę 0,7 ml.
Lekarz lub pielęgniarka poda zalecaną dawkę szczepionki jako wstrzyknięcie do mięśnia lub pod skórę.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować szczepionki jeśli pacjent ma uczulenie na:
- substancje czynne, lub którykolwiek z pozostałych składników tej szczepionki,
- którykolwiek składnik, który może być obecny w bardzo małych ilościach, taki jak pozostałość jaja (albumina jaja kurzego, białka kurze) i formaldehyd.
Skład
- Substancjami czynnymi są: Wirus grypy (inaktywowany, rozszczepiony) następujących szczepów*:
- A/Victoria/4897/2022 (H1N1)pdm09-podobny szczep (A/Victoria/4897/2022, IVR-238) - 60 mikrogramów HA* *,
- A/Thailand/8/2022 (H3N2)-podobny szczep (A/California/122/2022, SAN-022) - 60 mikrogramów HA* *,
- B/Austria/1359417/2021-podobny szczep (B/Michigan/01/2021, typ dziki) - 60 mikrogramów HA* *,
- B/Phuket/3073/2013-podobny szczep (B/Phuket/3073/2013, typ dziki) 60 mikrogramów HA* *,
w dawce 0,7 ml.
* namnożony w zarodkach kurzych.
* * hemaglutynina.
- Pozostałe składniki to: roztwór buforowy zawierający chlorek sodu, jednozasadowy fosforan sodu, dwuzasadowy fosforan sodu, woda do wstrzykiwań i octoxynol-9.
Niektóre składniki takie jak pozostałości jaj (albumina jaja kurzego, białka kurze) lub formaldehyd mogą być obecne w bardzo małych ilościach
Szczepionka jest zgodna z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) dla półkuli północnej oraz z zaleceniami Unii Europejskiej na sezon 2024/2025.
Działania niepożądane
Należy NATYCHMIAST skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta wystąpią ciężkie reakcje alergiczne mogące wymagać pomocy lekarskiej, z niskim ciśnieniem krwi, dusznością, świszczącym oddechem lub problemem z oddychaniem, szybkim tętnem i słabym pulsem, zimną, wilgotną skórą, zawrotami głowy, które mogą prowadzić do zasłabnięcia (anafilaksja (w tym obrzęk naczynioruchowy tj. obrzęk najbardziej widoczny w obrębie głowy i szyi, w tym twarzy, warg, języka, gardła lub innych części ciała, który może powodować trudności w połykaniu lub oddychaniu)).
Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta wystąpią:
- reakcje alergiczne takie jak reakcje skórne, które mogą dotyczyć całego ciała, w tym świąd, pokrzywka, wysypka.
Te działania niepożądane są rzadkie (mogą dotyczyć do 1 na 1000 osób).
Poniższe działania niepożądane zgłaszano u dorosłych w wieku 60 lat i starszych.
Działania niepożądane występujące bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób):
- reakcje w miejscu wstrzyknięcia: ból, zaczerwienienie (rumień),
- ogólne złe samopoczucie (zmęczenie), ból głowy, ból mięśni.
Działania niepożądane występujące często (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 10 osób):
- reakcje w miejscu wstrzyknięcia: opuchnięcie, zasinienie, stwardnienie,
- gorączka, dreszcze.
Działania niepożądane występujące niezbyt często (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 100 osób):
- reakcje w miejscu wstrzyknięcia: świąd,
- zmęczenie, ospałość, nudności, wymioty, biegunka,
- kaszel, osłabienie mięśni, niestrawność, zapalenie gardła (ból jamy ustnej i gardła).
Działania niepożądane występujące rzadko (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 1000 osób):
- brak energii (osłabienie), zaczerwienienie, ból stawów, zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego, nocne poty, wysypka, drętwienie lub uczucie mrowienia (parestezje), zapalenie nosa (nieżyt nosa), zawroty głowy (zaburzenia równowagi), nadmiar krwi w białku oka (przekrwienie oka)
- ból kończyn.
Częstość nieznana: częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych:
- zmniejszenie liczby określonych rodzajów komórek we krwi zwanych płytkami krwi; ich niski poziom może powodować nadmierne powstawanie siniaków lub krwawienie (małopłytkowość),
- powiększenie węzłów chłonnych w okolicy szyi, pachy lub pachwiny (limfadenopatia),
- zaburzenia neurologiczne, które mogą powodować sztywność szyi, dezorientację, drętwienie, ból i osłabienie kończyn, utratę równowagi, utratę odruchów, porażenie części lub całego ciała (zapalenie mózgu i rdzenia i poprzeczne zapalenie rdzenia, zapalenie nerwu barkowego, zespół Guillain-Barré), porażenie twarzy (porażenie Bella), zaburzenia widzenia spowodowane dysfunkcją nerwów wzrokowych (zapalenie nerwu wzrokowego/neuropatia), napady (drgawki, w tym drgawki gorączkowe), omdlenia wkrótce po szczepieniu,
- zapalenie naczyń krwionośnych, które może prowadzić do wysypek skórnych oraz w bardzo rzadkich przypadkach do przejściowych zaburzeń czynności nerek, rozszerzenie naczyń krwionośnych,
- ból w klatce piersiowej,
- świszczący oddech, ucisk w gardle, trudności w oddychaniu (duszność).
Większość działań niepożądanych występowało zwykle w ciągu 3 dni po szczepieniu i ustępowało w ciągu 3 dni. Nasilenie tych działań niepożądanych było łagodne do umiarkowanego.
Przechowywanie
Szczepionkę należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w lodówce (2°C – 8°C). Nie zamrażać. Przechowywać ampułko-strzykawkę w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem.
Adres producenta
Sanofi Pasteur,
Parc Industriel d'Incarville,
27100 Val de Reuil,
Francja.
Podmiot odpowiedzialny
Sanofi Pasteur,
14 Espace Henry Vallée,
69007 Lyon,
Francja.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.