Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
Opis
Ebozan 10 mg jest stosowany w leczeniu opuchlizny spowodowanej nagromadzeniem płynu w tkankach ciała (obrzęk) oraz wysokiego ciśnienia krwi.
Lek ten jest lekiem moczopędnym (zwiększającym wydalanie moczu), ale w dawkach odpowiednich do leczenia nadciśnienia tętniczego ma słabe działanie moczopędne. Działanie moczopędne występuje w ciągu 1 godziny z maksymalnym efektem po 2-3 godzinach i utrzymuje się do 12 godzin. Maksymalne działanie obniżające ciśnienie krwi po podaniu wielokrotnym obserwuje się po 10-12 tygodniach.
Lek Ebozan jest wskazany u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.
Dawkowanie
Tabletki Ebozan należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Nadciśnienie pierwotne:Zalecana dawka dla osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat z wysokim ciśnieniem krwi wynosi 2,5 mg na dobę, najlepiej podczas śniadania.
W razie konieczności lekarz może zwiększyć dawkę do maksymalnie 5 mg raz na dobę.
Opuchlizna (obrzęk):Zwykle stosowana dawka u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat z obrzękiem spowodowanym niewydolnością serca lub wątroby wynosi 5-10 mg na dobę, najlepiej podczas śniadania. W razie konieczności lekarz może zwiększyć dawkę do 20 mg na dobę lub rzadko do 40 mg na dobę.
Zwykle stosowana dawka u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat z obrzękami spowodowanymi zaburzeniami czynności nerek wynosi 20 mg na dobę, najlepiej podczas śniadania. Lekarz może zwiększyć dawkę do 50 mg na dobę, a następnie, w razie konieczności, stopniowo zwiększać dawkę do 200 mg raz na dobę.
Tabletki należy połykać, popijając niewielką ilością płynu i nie należy ich żuć. Tabletki najlepiej przyjmować rano. Można je przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.
Przeciwwskazania
Leku moczopędnego Ebozan nie należy stosować:- jeśli pacjent ma uczulenie na torasemid lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- jeśli pacjent ma uczulenie na pochodne sulfonylomocznika (leki stosowane w leczeniu cukrzycy),
- jeśli pacjent ma ciężką chorobę wątroby,
- jeśli pacjent ma zmniejszoną objętość krwi,
- jeśli pacjent nie wytwarza moczu,
- jeśli pacjent ma niskie ciśnienie krwi.
Środki ostrożnościLek Ebozan nie powinien być stosowany u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Działania niepożądane
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów należy przerwać przyjmowanie leku Ebozan i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym oddziałem ratunkowym:Zgłaszano niezwykle ciężkie i poważne skórne działania niepożądane, takie jak zespół Stevensa Johnsona i toksyczna rozpływna martwica naskórka (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych) podczas przyjmowania leku Ebozan. Skórne działania niepożądane mogą obejmować wysypkę z pęcherzami lub bez nich. Może również wystąpić zaczerwienienie skóry, owrzodzenia lub obrzęk jamy ustnej, gardła, oczu, nosa i okolic narządów płciowych, a także gorączka i objawy grypopodobne. Wysypka skórna może przekształcić się w ciężkie rozległe uszkodzenie skóry (odwarstwienie naskórka i powierzchownych błon śluzowych) z konsekwencjami zagrażającymi życiu.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Adres producenta
Zentiva, k.s.
U kabelovny 130, Dolní Měcholupy,
102 37 Praga 10,
Republika Czeska.
Podmiot odpowiedzialny
Zentiva, k.s.
U kabelovny 130, Dolní Měcholupy,
102 37 Praga 10,
Republika Czeska.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.