Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) w leczeniu objawów niedoboru estrogenów u kobiet z menopauzą naturalną lub sztuczną. Profilaktyka osteoporozy u kobiet w okresie pomenopauzalnym o wysokim ryzyku przyszłych złamań, u których występuje nietolerancja lub przeciwwskazania do stosowania innych leków stosowanych w zapobieganiu osteoporozie. Doświadczenia w leczeniu kobiet w wieku powyżej 65 lat są ograniczone.
Dawkowanie
Podanie przezskórne. Preparat może być stosowany w ciągłej lub cyklicznej estrogenowej terapii zastępczej. Dawka żelu powinna być dobrana indywidualnie od 0,5 g do 1,5 g na dobę. Zazwyczaj terapię rozpoczyna się od dawki 1 g żelu na dobę, co odpowiada 1 mg estradiolu na dobę. U pacjentek z zachowaną macicą preparat stosuje się łącznie z progestagenem, który można podawać przez co najmniej 12-14 kolejnych dni w miesiącu.
Preparat stosuje się raz na dobę, wcierając go w skórę dolnej części tułowia lub ud naprzemiennie, raz na lewą, raz na prawą część ciała, do całkowitego wchłonięcia. Powierzchnia wchłaniania preparatu powinna być wielkości 1-2 dłoni. Preparatu nie należy stosować na piersi, twarz, okolicę narządów płciowych oraz podrażnioną skórę. Miejsca nałożenia nie należy myć przez 1 h.
U kobiet nie stosujących HTZ lub w przypadku kobiet przechodzących z innego preparatu do złożonej HTZ stosowanej w sposób ciągły, leczenie preparatem można rozpocząć dowolnego dnia. U kobiet zmieniających leczenie z sekwencyjnego leczenia HTZ, leczenie należy rozpocząć w dniu następnym po zakończeniu wcześniejszego cyklu leczenia (trwającego 28 dni). W przypadku zapomnienia 1 dawki, pominięta dawka powinna zostać nałożona jak najszybciej, jeśli opóźnienie wynosi nie więcej niż 12 h. Jeśli dawka jest spóźniona o ponad 12 h, należy ją pominąć i kontynuować normalne leczenie. Pominięcie dawki może zwiększyć prawdopodobieństwo krwawienia i plamienia śródcyklicznego z dróg rodnych.
Działanie
Hormonalna terapia zastępcza w leczeniu objawów niedoboru estrogenów w następstwie menopauzy. Zapobieganie osteoporozie u kobiet po menopauzie, z dużym ryzykiem złamań, w przypadku nietolerancji lub przeciwwskazań do stosowania innych leków.
Skład
Lek zawiera substancję: estradiol.
Działania niepożądane
Często: zwiększenie masy ciała, ból głowy, nudności, wymioty, kurcze żołądka, podrażnienie skóry, ból/napięcie piersi, nieregularne krwawienia pochwowe lub plamienie, obrzęk. Niezbyt często: zmiany nastroju, zaburzenia popędu płciowego, migrena. Rzadko: nadciśnienie tętnicze, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, zaburzenia czynnościowe wątroby, zaburzenia przepływu żółci, wysypka. Wśród kobiet z zachowaną macicą ryzyko rozrostu błony śluzowej trzonu macicy oraz raka trzonu macicy rośnie wraz z wydłużeniem czasu stosowania samych estrogenów.
Interakcje
Równoczesne podawanie estrogenów i leków zwiększających aktywność enzymów wątrobowych, takich jak leki przeciwdrgawkowe (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina) oraz leki przeciwinfekcyjne (np. ryfampicyna, ryfabutyna, newirapina, efawirenz) może prowadzić do zmniejszenia stężenia estradiolu we krwi, natomiast podawanie inhibitorów enzymów jak rytonawir i nelfinawir, zwiększa stężenie estradiolu. Preparaty ziołowe zawierające ziele dziurawca zwyczajnego mogą indukować metabolizm estrogenów i progestagenów.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, rozpoznanie lub podejrzenie raka piersi, rak piersi w wywiadzie, rozpoznanie lub wystąpienie w przeszłości nowotworu estrogenozależnego (np. rak trzonu macicy), niezdiagnozowane krwawienie z dróg rodnych, nieleczony rozrost endometrium, przebyta lub istniejąca obecnie choroba zakrzepowo-zatorowa żył (zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna), występowanie zaburzeń świadczących o zwiększonej skłonności do powstawania zakrzepów (np. niedobór białka C, białka S lub antytrombiny), ostatnio przebyte lub czynne zaburzenia zakrzepowo-zatorowe tętnic (np. dławica piersiowa, zawał serca), ostra choroba wątroby lub choroba wątroby w wywiadzie do czasu powrotu do normy wyników badań czynności wątroby, porfiria.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.