Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
OpisW okulistyce: stany zapalne gałki ocznej, błony naczyniowej, spojówek i brzegów powiek. W laryngologii: stany zapalne ucha zewnętrznego i środkowego, stany zapalne ucha po zabiegach operacyjnych, stany pourazowe zewnętrznego przewodu słuchowego.
DziałaniePreparat złożony, przeznaczony do stosowania miejscowego, w którego składzie znajdują się antybiotyki - neomycyna, gramicydyna oraz glikokortykosteroid - fludrokortyzon. Połączenie neomycyny z gramicydyną sprawia, że spektrum działania przeciwbakteryjnego leku jest szerokie, dodatek fludrokortyzonu powoduje zmniejszenie odczynów zapalnych i uczuleniowych. Neomycyna działa bakteriobójczo na tlenowe pałeczki Gram-ujemne (m. in. Enterobacteriaceae, Campylobacter spp.) i gronkowce (w tym szczepy oporne na metycylinę). Ma zmienne działanie wobec enterokoków, paciorkowców i Listeria spp. Działa na Mycobacterium tuberculosis, natomiast nie działa na Pseudomonas aeruginosa oraz Serratia marcescens. Gramicydyna -polipeptyd, działa bakteriostatycznie oraz bakteriobójczo na większość tlenowych i beztlenowych ziarniaków Gram-dodatnich oraz na Mycobacterium. Fludrokortyzon działa przeciwzapalnie, przeciwuczuleniowo, łagodzi świąd, pieczenie oraz zmniejsza obrzęk. Niewielkie ilości neomycyny oraz fludrokortyzonu mogą wchłaniać się z worka spojówkowego do krążenia ogólnego.
DawkowanieZewnętrznie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Krople: stosujemy miejscowo, wkraplając do worka spojówkowego (przed zastosowaniem kropli należy zdjąć soczewki kontaktowe, ponownie można je założyć po co najmniej 30 minutach) lub do ucha (do ucha wkrapla się pacjentowi w pozycji leżącej z uchem zwróconym do góry, po zakropleniu pacjent powinien pozostać w tej pozycji przez około 15 minut). Maść: niewielką ilość maści wprowadza się bezpośrednio z tuby do worka spojówkowego lub na brzeg powiek (przed zastosowaniem maści należy zdjąć soczewki kontaktowe, ponownie można je założyć po co najmniej 30 minutach). Stosować do 2 dni po ustąpieniu objawów, ale nie dłużej niż 7 dni. Uwaga! Nie zaleca się stosowania szkieł kontaktowych w trakcie leczenia. Ostrożnie stosować u dzieci i osób w wieku podeszłym. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
PrzeciwwskazaniaNie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne antybiotyki aminoglikozydowe.
Preparat jest także przeciwwskazany do stosowania jeżeli występuje: grzybicze, gruźlicze lub wirusowe zakażenie oka lub ucha.
Preparat jest przeciwwskazany jeżeli występuje jaskra lub choroby połączone z ubytkami nabłonka rogówki.
Nie stosować do uszu jeżeli wystąpiła perforacja błony bębenkowej.
Nie stosować miękkich soczewek kontaktowych.
SkładFludrocortisone
Działania niepożądaneKrople: Może wystąpić świąd lub pieczenie spojówek, rzadko niespecyficzne zapalenie spojówek lub reakcje uczuleniowe. Przy długotrwałym stosowaniu mogą wystąpić nadkażenia bakteryjne i grzybicze, u pacjentów predysponowanych może powodować podwyższenie ciśnienia śródgałkowego i zaćmę. Maść: Niekiedy reakcje uczuleniowe lub podrażnienie (świąd, pieczenie oczu, łzawienie, zaczerwienie spojówek, przejściowe niewyraźne widzenie) oraz zwiększenie ciśnienia śródgałkowego (ryzyko jaskry, uszkodzenia nerwu wzrokowego). Przy długotrwałym stosowaniu może wystąpić grzybicze owrzodzenie rogówki i nadkażenie opornymi szczepami bakterii. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy poinformować lekarza. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.
InterakcjeW literaturze opisano interakcje poszczególnych składników (neomycyny, gramicydyny, fludrokortyzonu) z różnego rodzaju związkami, ale dotyczy to innych postaci farmaceutycznych podawanych doustnie lub dożylnie. Podczas stosowania preparatu w postaci zawiesiny do oczu i uszu, niewielkie ilości substancji czynnych zawartych w leku mogą sporadycznie przenikać do krążenia ogólnego. Może to się zdarzyć podczas długotrwałego zakraplania zawiesiny (jeśli znacznie przekracza się zalecane dawkowanie). W takich przypadkach jest możliwe wystąpienie interakcji z lekami zwiotczającymi mięśnie oraz przeciwzakrzepowymi. Fludrokortyzon osłabia działanie leków przeciwcukrzycowych. Spodziewane jest, że jednoczesne podawanie inhibitorów CYP3A, w tym produktów zawierających kobicystat, zwiększy ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Należy unikać łączenia leków, chyba że korzyść przewyższa zwiększone ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem glikokortykosteroidów; w takim przypadku pacjenta należy obserwować w celu wykrycia ogólnoustrojowych działań glikokortykosteroidów.
Adres producentaZakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.,
ul. Pelplińska 19,
83-200 Starogard Gdański,
PL
Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.,
ul. Pelplińska 19,
83-200 Starogard Gdański,
PL
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.