Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisHamowanie zwężenia źrenicy w trakcie operacji zaćmy. Zapobieganie zapaleniu w operacjach zaćmy i przedniego odcinka oka. Zwalczanie bólu gałki ocznej w operacji keratektomii fotorefrakcyjnej w ciągu pierwszych 24 h po operacji.
DziałanieNiesteroidowy lek przeciwzapalny do stosowania miejscowego. Diklofenak sodowy jest inhibitorem syntetazy prostaglandynowej. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Skuteczność i bezpieczeństwo kropli do oczu z diklofenakiem w zabiegach chirurgicznych jaskry opiera się na ograniczonej ilości danych.
DawkowanieDorośli. Hamowanie zwężenia źrenicy w trakcie operacji zaćmy: przed operacją - 1 kropla do worka spojówkowego do 5 razy w ciągu 3 h przed operacją. Zapobieganie zapaleniu w operacjach zaćmy i przedniego odcinka oka: przed operacją - 1 kropla do worka spojówkowego do 5 razy w ciągu 3 h przed operacją; po operacji - 1 kropla 3 razy bezpośrednio po operacji, a następnie 1 kropla 3-5 razy na dobę. Nie jest zalecany czas trwania leczenia dłuższy niż 4 tyg. Zwalczanie bólu gałki ocznej w operacji keratektomii fotorefrakcyjnej w ciągu pierwszych 24 h po operacji: przed operacją - 2 krople w ciągu 1 h przed operacją; po operacji - 2 krople w ciągu 1 h po operacji, a następnie 4 krople w ciągu 24 h po operacji. Szczególne grupy pacjentów. Nie jest konieczne dostosowanie dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku. Brak badań dotyczących stosowania leku u dzieci. Jeżeli pacjent stosuje więcej niż jeden lek do oczu, to każdy z tych leków należy podawać z zachowaniem co najmniej 15-min przerwy.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNadwrażliwość na diklofenak sodowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Uczulenie, pokrzywka, ostry nieżyt nosa lub astma w wywiadzie chorobowym wywołana przez doustne stosowanie diklofenaku sodowego lub leków o podobnym działaniu takich jak aspiryna oraz inne NLPZ.
Skład1 ml roztworu zawiera 1 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera rycynooleinian makrogologlicerolu.
Działania niepożądaneNiezbyt często: uczucie pieczenia w oku po zakropleniu, zaburzenia widzenia po zakropleniu. Rzadko: nadwrażliwość, punkcikowate zapalenie rogówki, ścieńczenie rogówki, owrzodzenie rogówki, duszność, nasilona astma, świąd, rumień, reakcja fotonadwrażliwości. Częstość nieznana: zapalenie błony śluzowej nosa, przekrwienie spojówek, alergiczne zapalenie spojówek, obrzęk powiek, kaszel, pokrzywka, wysypka, wyprysk kontaktowy. Opisywano rzadkie przypadki ścieńczenia i owrzodzenia rogówki, zwłaszcza u pacjentów z ryzykiem spowodowanym stosowaniem kortykosteroidów lub współistniejącym reumatoidalnym zapaleniem stawów. Doświadczenia wskazują, że u pacjentów po skomplikowanych zabiegach chirurgicznych, w przypadkach ubytków nabłonka rogówki, cukrzycy, w przypadkach schorzeń powierzchni oka (np. zespół suchego oka), jak również u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów lub po wielokrotnych zabiegach chirurgicznych w krótkim okresie, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych dotyczących rogówki. Istnieje ryzyko wyprysku kontaktowego ze względu na zawartość rycynooleinianu makrogologlicerolu.
InterakcjePoinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
W przypadku miejscowego stosowania innych preparatów okulistycznych, należy zachować co najmniej 15. minutowy odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi podaniami leków.
Jakie działania niepożądane mogą wystąp
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.