Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisPreparat jest wskazany w objawowym leczeniu ostrego bólu w przypadku:
· reumatoidalnego zapalenia stawów
· zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa
· zapalenia stawów krzyżowo-biodrowych
· zapalenia kości i stawów
· zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa
· dny moczanowej
· bólów pooperacyjnych związanych ze stanem zapalnym i obrzękiem
· stanów zapalnych mięśni, ścięgien i więzadeł
· reumatyzmu pozastawowego
· zapalenia okołostawowego.
Stosowanie preparatu jest wskazane tylko wtedy, gdy konieczny jest bardzo szybki początek działania lub gdy przyjmowanie leku doustnie bądź w postaci czopków nie jest możliwe.
DziałanieSubstancją czynną preparatu jest diklofenak, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu fenylooctowego. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Diklofenak przeciwdziała syntezie prostaglandyn, substancji odgrywających znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Działanie diklofenaku polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz (zarówno COX-1 jak i COX-2). Enzymy te biorą udział w reakcjach prowadzących do powstania prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Diklofenak zmniejsza objawy odpowiedzi zapalnej (obrzęk, podwyższona temperatura ciała, ból, sztywność stawów). Preparat jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych i bólowych pochodzenia reumatycznego. Nie działa przeciwdrobnoustrojowo. Po podaniu domięśniowym diklofenak jest natychmiast wchłaniany. Maksymalne stężenie we krwi uzyskiwane jest w ciągu 20 minut po podaniu domięśniowym, a w płynie maziowym 2–4 godziny później. Diklofenak ma zdolność kumulacji w mazi stawowej, gdzie jego stężenia pozostają większe niż w osoczu krwi przez okres do 12 godzin. Diklofenak i jego metabolity przenikają przez łożysko, a w niewielkich ilościach także do mleka kobiet karmiących piersią.
DawkowanieDomięśniowo. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest uczulenie na kwas acetylosalicylowy (potocznie nazywany niekiedy aspiryną) lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Uczulenie na powyższe leki może objawiać się w postaci napadu astmy, pokrzywki lub ostrego nieżytu błony śluzowej nosa.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób:
z czynną chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, owrzodzeniem jelit, krwawieniem lub perforacją
u których wystąpiło przeszłości krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacja, związane ze stosowaniem niesteroidowych lekow przeciwzapalnych
z czynną lub nawracająca chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy i/lub krwawieniem
z ciężką niewydolnością nerek, wątroby lub serca
oraz
u kobiet w III trymestrze ciąży.
Nie należy stosować preparatu u kobiet karmiących piersią.
Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży.
SkładPreparat zawiera substancję: diklofenak
Działania niepożądanePrzeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest uczulenie na kwas acetylosalicylowy (potocznie nazywany niekiedy aspiryną) lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Uczulenie na powyższe leki może objawiać się w postaci napadu astmy, pokrzywki lub ostrego nieżytu błony śluzowej nosa.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób:
z czynną chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, owrzodzeniem jelit, krwawieniem lub perforacją
u których wystąpiło przeszłości krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacja, związane ze stosowaniem niesteroidowych lekow przeciwzapalnych
z czynną lub nawracająca chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy i/lub krwawieniem
z ciężką niewydolnością nerek, wątroby lub serca
oraz
u kobiet w III trymestrze ciąży.
Nie należy stosować preparatu u kobiet karmiących piersią.
Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży.
InterakcjeNależy zachować ostrożność w przypadku stosowania diklofenaku z poniżej wymienionymi lekami:
metotreksatem i litem (ostrożność zaleca się jeżeli diklofenak stosowany był w czasie krótszym niż 24 godziny przed lub po przyjęciu metotreksatu; możliwe zwiększenie stężenia w osoczu zarówno litu, jak i metotreksatu i nasilenie ich działań toksycznych; zaleca się kontrolę stężenia tych leków we krwi)
glikozydami nasercowymi np. digoksyną (ryzyko zwiększenia niewydolności serca i zwiększenia stężenie glikozydów nasercowych we krwi; zaleca się monitorowanie ich stężenia we krwi)
lekami moczopędnymi lub przeciwnadciśnieniowymi (możliwe zmniejszenie skuteczności ich działania; zwiększone ryzyko działania uszkadzającego nerki; zaleca się dbałość o odpowiednie nawodnienie chorego i regularną kontrolę czynności nerek; zaleca się regularną kontrolę ciśnienia tętniczego zwłaszcza u chorych w podeszłym wieku)
lekami przeciwzakrzepowymi (np. warfaryną) oraz lekami hamującymi agregację płytek krwi (możliwe nasilenie ich działania; zwiększenie ryzyka krwotoku; chory powinien pozostawać pod ścisłym nadzorem lekarskim)
lekami przeciwcukrzycowymi (konieczne jest monitorowanie stężenia glukozy we krwi i ewentualne dostosowanie dawkowania leków przeciwcukrzycowych przez lekarza)
antybiotykami chinolonowymi (zwiększone ryzyko wystąpienia drgawek)
kwasem acetylosalicylowym lub innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (zwiększone ryzyko działań niepożądanych, zwłaszcza krwawienia z przewodu pokarmowego)
kortykosteroidami lub inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (zwiększone ryzyko działań niepożądanych, zwłaszcza krwawienia z przewodu pokarmowego)
lekami silnie hamującymi aktywność izoenzymu 2C9 cytochromu P450, takimi jak sulfinpirazon czy worykonazol (ryzyko zwiększonej ekspozycji na diklofenak)
fenytoiną (ryzyko zwiększenia stężenia fenytoiny we krwi)
cyklosporyną i takrolimusem (zwiększone ryzyko działania uszkadzającego nerki; konieczność dostosowania dawkowania diklofenaku przez lekarza).
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.