Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Informacje dodatkowe
OpisLek stosuje się w skojarzeniu z klobazamem i walproinianem w terapii pewnej postaci padaczki występującej u dzieci, określanej jako ciężka miokloniczna padaczka niemowląt (zespół Dravet).
Lekarz pediatra przepisał ten lek, aby wspomóc leczenie padaczki, którą rozpoznano u dziecka. Lek należy zawsze przyjmować pod nadzorem lekarza, jednocześnie z innymi przepisanymi lekami przeciwpadaczkowymi.
Styrypentol, substancja czynna leku Diacomit, należy do grupy leków przeciwpadaczkowych.
DawkowanieDziecko powinno stosować kapsułki zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza.
Dawka powinna zostać dostosowana przez lekarza w zależności od wieku, masy ciała i stanu zdrowia dziecka – na ogół wynosi ona 50 mg na kg masy ciała na dobę.
Dziecko powinno zażywać lek dwa lub trzy razy na dobę, w regularnych odstępach czasu, zgodnie z zaleceniami lekarza pediatry. Zaleca się przyjmowanie leku w regularnych odstępach czasu w 2 lub 3 dawkach, na przykład rano – w południe – przed pójściem spać, aby jego działanie objęło dzień i noc.
Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą. Nie rozgryzać. Dziecko powinno zażywać lek Diacomit z posiłkami, a NIE na pusty żołądek.
Dostosowanie dawkiDawkę należy zwiększać stopniowo, przez kilka tygodni, podczas których dawka(i) innych leków przeciwpadaczkowych będzie(będą) równocześnie zmniejszana(e). Lekarz prowadzący poinformuje, jakie mają być nowe dawki innego(ych) leku(ów) przeciwpadaczkowego(ych).
Uwaga:Jeśli kilka minut po zażyciu leku wystąpią wymioty, należy przyjąć, że lek nie został wcale wchłonięty i podać nową dawkę.
Inaczej jest jednak, gdy wymioty występują ponad godzinę po podaniu leku, gdyż styrypentol bardzo szybko się wchłania.
W takiej sytuacji przyjmuje się, że znaczna część podanej dawki została przyswojona przez organizm z przewodu pokarmowego, nie ma więc potrzeby podawania nowej dawki ani modyfikowania dawki kolejnej.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieDziecko nie może zażywać leku Diacomit:- jeśli ma uczulenie na styrypentol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- jeśli kiedykolwiek wystąpił u niego stan majaczeniowy (stan umysłu, w którym występuje dezorientacja, pobudzenie, niepokój i omamy).
Środki ostrożnościNależy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych przez dziecko ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i lekach ziołowych.
NIE należy zażywać leku Diacomit z mlekiem ani z produktami nabiałowymi (jogurtem, serem kanapkowym itp.), sokiem owocowym, napojami gazowanymi ani żywnością lub napojami zawierającymi kofeinę bądź teofilinę (np. cola, czekolada, kawa, herbata oraz napoje energetyzujące).
Skład- Substancją czynną leku jest styrypentol. Każda kapsułka twarda zawiera 500 mg styrypentolu.
- Inne składniki leku to: powidon K29/32, karboksymetyloskrobia sodowa typu A oraz magnezu stearynian.
Otoczka kapsułki zawiera żelatynę i tytanu dwutlenek (E171).
Działania niepożądaneBardzo częste: utrata apetytu, zmniejszenie masy ciała (szczególnie w przypadku leczenia skojarzonego z lekiem przeciwpadaczkowym — walproinianem sodu); bezsenność, nadmierna senność; ataksja (niezdolność koordynowania ruchów), hipotonia (niedostateczna siła mięśniowa), dystonia (niekontrolowane skurcze mięśni).
Częste: zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, szczególnie w przypadku jednoczesnego stosowania z lekami przeciwpadaczkowymi — karbamazepiną i walproinianem sodu; agresywność, drażliwość, pobudzenie, nadpobudliwość (stan nadmiernej pobudliwości); zaburzenia snu (nieprawidłowy sen); hiperkineza (nadmiernie wyrażone ruchy); nudności, wymioty; za mała liczba jednego z rodzajów białych krwinek.
Niezbyt częste: podwójne widzenie (w przypadku jednoczesnego stosowania z lekiem przeciwpadaczkowym — karbamazepiną); wrażliwość na światło; wysypka, alergia skórna, pokrzywka (różowawe swędzące zmiany skórne z obrzękiem); znużenie (zmęczenie).
Rzadko występujące: zmniejszenie liczby płytek krwi.
Informacje dodatkoweLek ten należy przechowywać w miejscu i niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Dziecko nie powinno stosować leku Diacomit po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.