Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Działania niepożądane
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
OpisWskazania:Ostre i przewlekłe alergiczne oraz zapalne schorzenia gałki ocznej. Po zabiegach operacyjnych i urazach, w których doszło do przebicia gałki ocznej. Późne następstwa oparzeń termicznych i chemicznych oczu.
DziałanieSubstancją czynną preparatu Dexamethason jest deksametazon, lek zaliczany do grupy kortykosteroidów.
DawkowanieLek jest przeznaczony tylko do użytku zewnętrznego - miejscowo do worka spojówkowego.Nie należy dotykać końcówki kroplomierza, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie zawartości butelki.
Bezpośrednio po zakropleniu leku Dexamethason WZF 0,1% należy przez około 1 minutę delikatnie uciskać wewnętrzny kącik oka. Pomoże to zmniejszyć ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych.
Lekarz zaleci dawkę w zależności od ciężkości schorzenia.
W ostrych stanach zapalnych zakraplać do worka spojówkowego od 1 do 2 kropli co 30 do 60 minut, aż do wystąpienia poprawy. W sytuacji wystąpienia poprawy należy obniżyć dawkę i podawać jedną kroplę co cztery godziny.
Przeciwwskazaniajeśli pacjent ma uczulenie na deksametazon lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
jeśli u pacjenta występuje ospa krowia, ospa wietrzna lub inne choroby wirusowe rogówki i spojówek (z wyjątkiem półpaścowego zapalenia rogówki);
jeśli pacjent ma opryszczkowe zapalenie rogówki;
jeśli pacjent ma zakażenia grzybicze oczu;
jeśli pacjent ma zakażenia oczu wywołane przez Mycobacteriae;
jeśli pacjent ma nieleczone ostre ropne zakażenia bakteryjne oczu.
SkładDexamethasone
Działania niepożądaneDługotrwałe stosowanie podawanych miejscowo do oka kortykosteroidów może powodować wzrost ciśnienia śródgałkowego z uszkodzeniem nerwu wzrokowego, zmniejszenie ostrości widzenia, zaburzenia pola widzenia, a także powstanie zaćmy podtorebkowej tylnej.
Ze względu na zawartość w składzie kortykosteroidów, w przypadku stosowania w schorzeniach przebiegających ze ścieńczeniem rogówki lub twardówki istnieje większe ryzyko perforacji, w szczególności po długotrwałym leczeniu.
Kortykosteroidy mogą zmniejszać odporność na zakażenia i sprzyjać ich występowaniu.
Często (rzadziej niż u 1 na 10 osób):
uczucie dyskomfortu w oku.
Niezbyt często (rzadziej niż u 1 na 100 osób):
zaburzenia smaku;
zapalenie rogówki, zapalenie spojówek, suche zapalenie rogówki i spojówek, przebarwienie rogówki, światłowstręt, niewyraźne widzenie, świąd oka, uczucie
obecności ciała obcego w oku, zwiększone łzawienie, nietypowe odczucia w oczach, strupki na brzegach powiek, podrażnienie oka, przekrwienie oka.
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
nadwrażliwość;
zawroty głowy, ból głowy;
wzrost ciśnienia śródgałkowego, zmniejszenie ostrości widzenia, owrzodzenie rogówki, opadanie powiek, ból oczu, rozszerzenie źrenic;
zaburzenia hormonalne: nasilony wzrost owłosienia na ciele (szczególnie u kobiet), osłabienie mięśni oraz utrata masy mięśniowej, fioletowe rozstępy na skórze, zwiększone ciśnienie krwi, nieregularne miesiączki lub brak miesiączki, zmiany ilości białka i wapnia w organizmie, zahamowanie wzrostu u dzieci i młodzieży oraz obrzęk i zwiększenie masy ciała, widoczne szczególnie na tułowiu i twarzy (choroba nazywana zespołem Cushinga)
Adres producentaZakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.,
ul. Pelplińska 19,
83-200 Starogard Gdański,
PL
Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.,
ul. Pelplińska 19,
83-200 Starogard Gdański,
PL
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.