Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Przechowywanie
Opis
Depo-Medrol 40 mg/ml z lidokainą wskazany jest do krótkotrwałego podawania miejscowego, jako terapia uzupełniająca w okresie ostrego epizodu lub zaostrzenia w następujących schorzeniach:
- zapalenie błony maziowej w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- pourazowa choroba zwyrodnieniowa stawów,
- ostre i podostre zapalenie kaletki maziowej,
- zapalenie nadkłykcia,
- ostre nieswoiste zapalenie pochewki ścięgna,
- ostre dnawe zapalenie stawów.
Lek Depo Medrol z lidokainą może mieć również zastosowanie w leczeniu guzów torbielowatych, zapaleń rozścięgien lub zapaleń ścięgien (ganglionów).
Działanie
Substancja czynna leku Depo-Medrol z lidokainą,
metyloprednizolonu octan, należy do grupy glikokortykosteroidów przeznaczonych do stosowania wewnętrznego, a lidokainy chlorowodorek jednowodny jest silnym lekiem znieczulającym miejscowo.
Zastrzyk Depo Medrol z lidokainą powinien być stosowany jedynie w terapii objawowej. Lek podaje się okołostawowo lub dostawowo.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Lekarz zadecyduje o odpowiedniej dawce, sposobie i miejscu podania leku Depo-Medrol z lidokainą.
Reumatoidalne zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów:Wielkość dawki do podania dostawowego zależy od wielkości stawu i ciężkości leczonego stanu u danego pacjenta. Zazwyczaj zalecane dawki mogą wynosić od 4 mg do 80 mg. W przypadkach schorzeń przewlekłych, wstrzyknięcia można powtarzać w odstępach od jednego do pięciu lub więcej tygodni, zależnie od stopnia zmniejszenia objawów, uzyskanego dzięki podaniu pierwszego wstrzyknięcia.
Zapalenie kaletki maziowej:Lekarz dostosuje odpowiednio dawkę leku, podawaną do kaletki stawowej, w zależności od ciężkości przebiegu choroby i reakcji pacjenta na leczenie.
Pozostałe stany: ganglion, zapalenie ścięgna, zapalenie nadkłykcia:Lekarz dostosuje odpowiednio dawkę leku w zależności od ciężkości leczonego schorzenia i reakcji pacjenta na leczenie.
Zazwyczaj zalecane dawki mogą wynosić od 4 mg do 30 mg. W leczeniu stanów nawracających lub przewlekłych konieczne może być powtórne wykonanie wstrzyknięcia.
W wielu przypadkach pojedyncze wstrzyknięcie leku, znacznie zmniejsza wielkość torbieli stawowej, a nawet może spowodować jej zniknięcie.
Każde wstrzyknięcie leku Depo-Medrol z lidokainą należy wykonywać w warunkach jałowych.
Przeciwwskazania
Leku nie należy stosować:- jeśli pacjent ma uczulenie na metyloprednizolon lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- jeśli pacjent ma uczulenie na lidokainę lub inne leki miejscowo znieczulające typu amidowego,
- u pacjentów z uogólnionym zakażeniem grzybiczym,
- w podaniu dooponowym (dokanałowym),
- w podaniu donaczyniowym (np. dożylnym),
- w podaniu domięśniowym,
- w podaniu nadtwardówkowym,
- w podaniu do nosa i do gałki ocznej, a także do innych miejsc (skóra pokrywająca czaszkę, jama ustno-gardłowa, zwój klinowo-podniebienny),
- u wcześniaków i noworodków.
Środki ostrożnościPodczas stosowania leku mogą wystąpić reakcje alergiczne, najprawdopodobniej na substancje pomocnicze leku. Rzadko w testach skórnych wykrywano reakcję na sam Depo-Medrol z lidokainą.
Po zastosowaniu dużych dawek leku Depo-Medrol z lidokainą, może wystąpić ostre zapalenie trzustki.
Pacjenci powinni zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu kwasu acetylosalicylowego i niesteroidowych leków przeciwzapalnych z lekiem Depo-Medrol
z lidokainą.
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Lek Depo-Medrol z lidokainą może wpływać na działanie innych leków, a inne leki mogą wpływać na działanie leku Depo-Medrol z lidokainą.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Skład
- Substancjami czynnymi leku są: metyloprednizolonu octan (40 mg) i lidokainy chlorowodorek jednowodny (10 mg).
- Pozostałe składniki to: makrogol, alkohol benzylowy (E1519), sodu chlorek, mirystylo-gamma pikoliny chlorek, sodu wodorotlenek (do odpowiedniego pH), kwas solny (do odpowiedniego pH), woda do wstrzykiwań.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.