Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Łagodzenie objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa i pokrzywką.
Dawkowanie
Dorośli i młodzież po 12. roku życia: 5 mg 1 raz na dobę.
Nie zaleca się stosowania preparatu w postaci tabletek u dzieci do 12. roku życia ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności działania preparatu w tej grupie wiekowej.
W przypadku zaburzeń czynności nerek lekarz dostosuje dawkowanie.
Działanie
Substancją czynną preparatu jest desloratadyna, lek przeciwhistaminowy II generacji (w odróżnieniu od leków I generacji, leki przeciwhistaminowe II generacji stosowane w zalecanych dawkach praktycznie pozbawione są działania uspokajającego, ponieważ nie działają na ośrodkowy układ nerwowy). Desloratadyna jest głównym czynnym metabolitem loratadyny. Desloratadyna, podobnie jak loratadyna, jest antagonistą histaminy, wybiórczo blokuje obwodowe receptory histaminowe typu 1 (H1). W ten sposób obwodowo hamuje działanie histaminy, substancji wywołującej objawy alergiczne. In vitro desloratadyna hamuje uwalnianie cytokin przez ludzkie komórki tuczne i granulocyty zasadochłonne. Te mechanizmy prawdopodobnie odpowiadają za zmniejszanie przez nią odczynu alergicznego. Łagodzi objawy alergiczne takie jak: kichanie, wyciek z nosa, obrzęk i świąd błon śluzowych, łzawienie i zaczerwienienie oczu, pokrzywki (łagodzi świąd oraz zmniejsza liczbę i rozmiar zmian pokrzywkowych).
Desloratadyna dobrze wchłania się po podaniu doustnym, stężenie maksymalne we krwi osiągane jest po około 3 godzinach. Enzym odpowiedzialny za metabolizm desloratadyny nie został dotychczas poznany, nie można więc wykluczyć interakcji z innymi lekami. Działanie desloratadyny utrzymuje się dłużej niż 24 godziny.
Skład
Lek zawiera substancję: desloratadyna w dawce 5 mg
Działania niepożądane
Często: uczucie zmęczenia, suchość błony śluzowej jamy ustnej, ból głowy. Bardzo rzadko: omamy, zawroty głowy, senność, bezsenność, pobudzenie psychoruchowe, drgawki, tachykardia, kołatanie serca, ból brzucha, nudności, wymioty, niestrawność, biegunka, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zwiększenie stężenia bilirubiny, zapalenie wątroby, ból mięśni, reakcje nadwrażliwości (takie jak: anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy, duszność, świąd, wysypka, pokrzywka). Częstość nieznana: wydłużenie odstępu QT, żółtaczka, nadwrażliwość na światło, osłabienie. Ponadto u dzieci i młodzieży częstość nieznana: wydłużenie odstępu QT,arytmia, bradykardia.
Interakcje
Nie stwierdzono klinicznie istotnych interakcji desloratadyny z erytromycyną lub ketokonazolem. Desloratadyna przyjmowana jednocześnie z alkoholem nie nasilała szkodliwego działania alkoholu. Po wprowadzeniu leku do obrotu, zgłaszano jednak przypadki nietolerancji i zatrucia alkoholem - należy zachować ostrożność.
Przeciwwskazania
Nie możesz stosować preparatu, jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na loratadynę.
Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.