Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Leczenie zaostrzeń i zapobieganie nawrotom wrzodziejącego zapalenia jelita grubego ze zmianami zlokalizowanymi w odbytnicy.Leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego ze zmianami zlokalizowanymi w odbytnicy.
Dawkowanie
Doodbytniczo. Dorośli i osoby w podeszłym wieku. W fazie zaostrzenia choroby zazwyczaj stosuje się dawkę dobową 1000-2000 mg w 1-3 dawkach podzielonych. W fazie remisji, w celu uniknięcia nawrotu choroby zazwyczaj stosuje się dawkę dobową 250-500 mg w 1 lub 2 dawkach podzielonych. W ostrych stanach wrzodziejącego jelita grubego leczenie trwa 8-12 tyg. Dzieci i młodzież. Istnieje małe doświadczenie oraz ograniczona dokumentacja dotycząca skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u dzieci, zazwyczaj stosowana dawka leku w tej grupie to 500 mg wieczorem lub 1000 mg w dwóch dawkach podzielonych. Sposób podania. Przed zastosowaniem zaleca się wypróżnienie. Przy schemacie dawkowania 2 razy na dobę, czopki należy stosować rano i wieczorem. Przy schemacie dawkowania jeden raz dziennie czopek należy stosować wieczorem, przed snem.
Działanie
Lek o miejscowym działaniu przeciwzapalnym na zmienioną zapalnie błonę śluzową jelita i tkankę podśluzową odbytnicy. Mechanizm działania leku nie jest w pełni znany. Może wiązać się z hamowaniem syntezy prostaglandyn, cytokin (w tym TNF-alfa) i (lub) zmniejszeniem chemotaksji neutrofili oraz produkcji nadtlenków i wychwytem wolnych rodników. Nie jest znane, który z tych mechanizmów odgrywa dominującą rolę w działaniu klinicznym mesalazyny. Mesalazyna metabolizowana jest w błonie śluzowej jelita oraz w wątrobie. Tylko w niewielkim stopniu jest wchłaniana do krwi. Wiąże się z białkami krwi w ok. 43%, a główny metabolit (acetylomesalazyna) w ok. 78%. Wydalana jest z moczem i kałem. U pacjentów z upośledzoną funkcją wątroby i nerekmoże dojść do zmniejszenia szybkości eliminacji leku, zwiększenia stężenia ogólnego mesalazyny co może spowodować zwiększone ryzyko wystąpienia nefrotoksyczności.
Skład
Lek zawiera substancję: mesalazyna 1000 mg
Działania niepożądane
250 mg. Często: zawroty głowy; uczucie zmęczenia, osłabienie, złe samopoczucie. Rzadko: ból brzucha, nudności, wymioty. Bardzo rzadko: ostre i przewlekłe śródmiąższowe zapalenie nerek, niewydolność nerek; gorączka polekowa, reakcje skórne; wyłysienie; toksyczne uszkodzenie wątroby; ostre zapalenie trzustki; śródmiąższowe zapalenie płuc, skurcz oskrzeli, reakcje ze strony układu oddechowego; niedokrwistość aplastyczna, agranulocytoza, pancytopenia, neutropenia, leukopenia, małopłytkowość; zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia. 500 mg i 1000 mg. Często: ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka; bóle i zawroty głowy; pokrzywka, wysypka rumieniowa. Rzadko: zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia; zwiększenie aktywności amylazy i zapalenie trzustki. Bardzo rzadko: leukopenia (również granulocytopenia), neutropenia, agranulocytoza, anemia aplastyczna, trombocytopenia, eozynofilia, pancytopenia; neuropatia obwodowa; reakcje alergiczne (duszności, kaszel, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych, eozynofilowe zapalenie płuc, nacieki płucne, zapalenie płuc); zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych oraz bilirubiny, hepatotoksyczność (zapalenie wątroby, marskość wątroby, niewydolność wątroby); odwracalne wyłysienie, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona; bóle mięśni i stawów, objawy toczniopodobne; ostre i przewlekłe śródmiąższowe zapalenie nerek, niewydolność nerek oraz zespół nerczycowy. Mechanizm powstawania zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia, zapalenia trzustki, nerek oraz wątroby jest nieznany, podejrzewa się reakcję o podłożu alergicznym. Na skutek aplikacji doodbytniczej mogą również wystąpić miejscowe działania niepożądane takie jak świąd okolicy odbytu, dyskomfort oraz parcie na stolec. Sporadycznie mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, gorączka polekowa i odbarwienie moczu.
Interakcje
Nie przeprowadzono swoistych badań nad interakcjami preparatu z innymi lekami. Preparat może wchodzić w interakcje z następującymi lekami, jednak większość z nich ma naturę teoretyczną: glikokortykosteroidy (możliwość nasilenia działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego); NLPZ/azatiopryna (możliwość zwiększenia ryzyka działania nefrotoksycznego); pochodne sulfonylomocznika (możliwość zwiększenia działania hipoglikemizującego); metotreksat (możliwość nasilenia toksycznego działania metotreksatu); probenecyd/sulfinpirazon (możliwość osłabienia działania urykozurycznego); spironolakton/furosemid (możliwość osłabienia działania diuretycznego); ryfampicyna (możliwość osłabienia działania tuberkulostatycznego); azatiopryna/6-merkaptopuryna, możliwość zwiększenia ryzyka działania supresyjnego na szpik kostny (leukopenia, małopłytkowość, niedokrwistość, pancytopenia). Brak jednoznacznych danych na temat interakcji pomiędzy pochodnymi kumaryny, a mesalazyną - istnieje zwiększone ryzyko krwawienia; zachować szczególną ostrożność.
Przeciwwskazania
Nie możesz stosować preparatu, jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na kwas salicylowy i jego pochodne.
Nie można także stosować preparatu jeżeli występują:
· ciężkie zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby
· zaburzenia krzepnięcia
· choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy.
Nie stosować u dzieci do 12. roku życia.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.