Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Schizofrenia oraz inne psychozy, szczególnie z objawami takimi jak: omamy, urojenia, zaburzenia myślenia, pobudzenie ruchowe, niepokój, wrogość i agresywność. Faza maniakalna choroby maniakalno-depresyjnej. Upośledzenie umysłowe z objawami pobudzenia psychoruchowego, niepokoju, wybuchowości i innymi zaburzeniami zachowania. Urojenia prześladowcze, stany splątania i dezorientacji lub zaburzenia zachowania w przebiegu otępienia starczego.
Dawkowanie
Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Uwaga! W trakcie leczenia nie wolno pić alkoholu. Nie podawać dzieciom. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leku w tej grupie pacjentów nie zostało ustalone. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Działanie
Substancją czynną preparatu jest zuklopentyksol. Mechanizm jego działania związany jest z antagonizmem względem receptorów dopaminergicznych i wtórnym wpływem na inne układy neuroprzekaźnikowe. Jego powinowactwo do receptorów D2 jest większe niż do D1.. Wykazuje silne działanie uspokajające, umiarkowane przeciwwytwórcze i słabe przeciwautystyczne. Wywiera słaby wpływ na układ wegetatywny i umiarkowany na układ pozapiramidowy. Nieswoiste działanie uspokajające zanika po kilku tygodniach leczenia.
Skład
Lek zawiera substancję: zuklopentyksol w dawce 25 mg
Działania niepożądane
Senność (zwłaszcza w początkowym okresie leczenia), spowolnienie ruchowe, upośledzenie koncentracji, niepokój, zaburzenia snu, majaczenia, wzmożone napięcie mięśniowe, drżenia kończyn, przymusowe ruchy niektórych grup mięśni, niepokój ruchowy, zaburzenia serca, zaburzenia krążenia wieńcowego, niedociśnienie, zmiany obrazu krwi, nudności, wymioty oraz zaparcia, żółtaczka, zaburzenia miesiączkowania, ginekomastia u mężczyzn, suchość błon śluzowych, zaburzenia w oddawaniu moczu, zaburzenia widzenia, zawroty głowy. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. zaburzenia koncentracji, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn (szczególnie na początku leczenia lub w okresie zwiększania dawki).
Interakcje
Lek może nasilać działanie alkoholu, barbituranów oraz innych środków działających hamująco na ośrodkowy układ nerwowy.
Preparat może nasilać lub osłabiać działanie leków przeciwnadciśnieniowych (np. guanetydyna).
Równoległe stosowanie neuroleptyków i preparatu litu zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań neurotoksycznych.
Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i neuroleptyki mogą wzajemnie hamować swój metabolizm.
Zuklopentyksol może osłabiać działanie lewodopy i leków adrenergicznych.
Równoległe zastosowanie metoklopramidu lub piperazyny zwiększa ryzyko wystąpienia objawów pozapiramidowych.
Równoległe stosowanie leków hamujących aktywność izoenzymu CYP2D6 może powodować zmniejszenie klirensu zuklopentyksolu.
Należy unikać równoległego stosowania leków powodujących istotne wydłużenie odstępu QT, takich jak leki przeciwarytmiczne klasy Ia i III (chinidyna, amiodaron, sotalol, dofetylid), tiorydazyna, erytromycyna, terfenadyna, astemizol, gatyfloksacyna, moksyfloksacyna.
Ryzyko wydłużenia odstępu QT i wystąpienia złośliwych komorowych zaburzeń rytmu serca może się zwiększać w przypadku równoległego stosowania leków powodujących zaburzenia elektrolitowe, takich jak tiazydowe leki moczopędne, albo leków zwiększających stężenie zuklopentyksolu w osoczu.
Przeciwwskazania
Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu pochodne tioksantenu.
Przeciwwskazaniami do stosowania preparatu są również:
· zapaść krążeniowa
· ograniczona świadomość bez względu na przyczynę (np. zatrucie środkami o działaniu depresyjnym na ośrodkowy układ nerwowy, takimi jak alkohol, barbiturany, opioidy)
· stany śpiączkowe.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.