Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisWskazania do stosowaniaWykazano, że klindamycyna jest skuteczna w leczeniu zakażeń bakteryjnych wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na klindamycynę:
- zakażenia kości i stawów;
- zapalenie ucha środkowego, gardła, zatok;
- zakażenia zębów i jamy ustnej;
- zakażenia dolnych dróg oddechowych;
- zakażenia w obrębie miednicy i jamy brzusznej;
- zakażenia żeńskich narządów płciowych;
- zakażenia skóry i tkanek miękkich;
- płonica;
- posocznica i zapalenie wsierdzia.
DziałanieSubstancją czynną jest klindamycyna, która hamuje syntezę białek bakteryjnych. Wynika to z blokowania bakteryjnych rybosomów, a także struktur komórkowych, niezbędnych do tej syntezy. Ma działanie bakteriostatyczne i w niektórych przypadkach bakteriobójcze. Klindamycyna po stosowaniu doustnym łatwo przenika z krwi do tkanek i kości.
DawkowanieDorośli i młodzież w wieku powyżej 14 lat
W zależności od ciężkości i lokalizacji zakażenia u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 14 lat stosuje się od 600 mg do 1800 mg klindamycyny na dobę. Dawkę dobową podaje się w 3 - 4 dawkach podzielonych.
Dzieci i młodzież
Produkt Clindanea tabletki powlekane w dawce 600 mg nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 14 lat z powodu braku możliwości odpowiedniego dawkowania leku.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieDo okoliczności, które wymagają ostrożności, wyróżnia się:
• zaburzenia czynności wątroby,
• zaburzenia przewodnictwa nerwowo mięśniowego (np. u osób chorych na miastenię czy z chorobą Parkinsona),
• choroby przewodu pokarmowego (w tym przede wszystkim zapalenie jelita grubego).
Jeśli preparat przyjmowany jest dłużej niż 3 tygodnie, konieczne jest wykonywanie regularnego badania krwi, a także czynności nerek i wątroby.
SkładJedna tabletka powlekana zawiera 600 mg klindamycyny (Clindamycinum) w postaci klindamycyny chlorowodorku.
Substancje pomocnicze o znanym działaniu: laktoza
Jedna tabletka powlekana zawiera 10,48 mg laktozy (jednowodnej)
Działania niepożądaneMożliwe jest wystąpienie następujących działań niepożądanych: nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, zapalenie błony śluzowej przełyku, owrzodzenie przełyku, zapalenie okrężnicy, rzekomobłoniaste zapalenie jelit (objawiające się m. in. biegunką), zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, żółtaczka, zapalenie wątroby, neutropenia/leukopenia/agranulocytoza (zmniejszenie liczby granulocytów obojętnochłonnych czyli neutrofilów/zmniejszenie liczby krwinek białych czyli leukocytów/znaczne zmniejszenie liczby granulocytów), eozynofilia, małopłytkowość, nadkażenia opornymi bakteriami i drożdżakami (stany zapalne błon śluzowych i skóry, zapalenie pochwy), hamowanie przewodzenia nerwowo-mięśniowego, gorączka polekowa, zapalenie wielostawowe, zaburzenia smaku. Możliwe reakcje nadwrażliwości (w tym ciężkie reakcje anafilaktyczne), takie jak: wysypka, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy (możliwy obrzęk ust, języka, gardła, krtani utrudniający oddychanie), niedociśnienie tętnicze, duszność, wstrząs anafilaktyczny, a także, ciężkie reakcje skórne takie jak rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa i Johnsona, złuszczające i pęcherzowe zapalenie skóry, martwica toksyczna rozpływna. Jeżeli wystąpią pierwsze objawy którejkolwiek z powyższych reakcji nadwrażliwości należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.
InterakcjeSzczególnie to dotyczy takich substancji jak:
• erytromycyna lub pozostałych antybiotyków z grupy makrolidów,
• linkomycyna,
• leki mające działanie blokujące przewodnictwo nerwowo-mięśniowe,
• preparaty zwiotczające, w tym eter, tubo kuraryna, halogenki pankuronium,
• doustnie środki antykoncepcyjne.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.