Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przeciwwskazania
Opis
Lek Citrolyt stosuje się w:
– kamicy dróg moczowych złożonej z kwasu moczowego i moczanów
– dnie moczanowej
Dawkowanie
Nie stosować leku na czczo. Lek należy przyjmować najlepiej bezpośrednio po spożyciu posiłku. Ustaloną dawkę granulatu należy rozpuścić w pół szklanki wody i wypić. W czasie leczenia należy przestrzegać, aby dobowa ilość spożywanych płynów wynosiła co najmniej od 2 do 2,5 litra. Lekarz zaleci dodatkowe uzupełnienie płynów w przypadku utraty wody w wyniku silnego pocenia się, wymiotów itp.
Do odmierzania prawidłowej dawki leku należy używać łyżki miarowej podwójnej (o objętości 2,5 ml z jednej strony łyżki oraz objętości 5,0 ml z drugiej strony) załączonej do opakowania jednostkowego. Po odmierzeniu odpowiedniej dawki leku, należy szczelnie zamknąć pojemnik.
Zwykle lek jest stosowany jak opisano poniżej.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat:
Dawkowanie leku wymaga indywidualnego ustalenia na podstawie pomiaru odczynu pH moczu pacjenta za pomocą papierka wskaźnikowego. Pomiaru dokonuje się przez uchwycenie papierka wskaźnikowego załączoną klamerką i zanurzenie go w moczu oraz natychmiastowe porównanie powstałego zabarwienia ze skalą barw umieszczoną w książeczce zawierającej papierki wskaźnikowe. Pomiaru dokonuje się trzy razy na dobę przed każdorazowym użyciem leku. Dawkowanie leku należy tak ustalić, aby odczyn moczu wykazywał pH w granicach od 6,4 do 6,8. W przypadku stwierdzenia w poszczególnych pomiarach, że odczyn moczu wykazuje pH poniżej 6,4 należy dawkę zwiększyć, zaś przy pH powyżej 6,8 dawkę należy zmniejszyć. Ponieważ każdy pomiar dotyczy dawki użytej poprzednio, korektę dawki dokonuje się w następujący sposób: podczas porannego badania moczu stwierdzono pH poniżej 6,4 świadczy to, że wieczorem dnia poprzedniego dawka leku była zbyt mała. Poranną dawkę należy zwiększyć. To samo dotyczy dawki popołudniowej i wieczornej. Za skuteczną dobową dawkę przyjmuje się ilość 10 g granulatu podzielonego na trzy porcje wg poniższego schematu:
– rano, ok. godziny 700 – 800 objętość na 2,5 ml łyżki miarowej (czubatej) załączonej do opakowania (co odpowiada 2,5 g granulatu)
– po obiedzie, ok. godziny 1400 – 1500 objętość na 2,5 ml łyżki miarowej (czubatej) załączonej do opakowania (co odpowiada 2,5 g granulatu)
– wieczorem, ok. godziny 2200 objętość na 5,0 ml łyżki miarowej (czubatej) załączonej do opakowania (co odpowiada 5,0 g granulatu).
Skład
Substancje czynne leku to: cytrynian potasu, cytrynian sodu, kwas cytrynowy.
Substancje pomocnicze: żółcień pomarańczowa (E 110), substancja poprawiająca smak i zapach
pomarańczowa, etylowanilina, etanol 96%.
Działania niepożądane
Zaburzenia serca i zaburzenia naczyniowe
Produkt leczniczy może spowodować zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego (kołatanie serca, ból zamostkowy) i obrzęk kończyn dolnych.
Zaburzenia żołądka i jelit
Produkt leczniczy może powodować nudności, wymioty, biegunkę, szczególnie u osób z nadkwaśnym nieżytem żołądka.
Zaburzenia wątroby i nerek
Podczas długotrwałego stosowania produktu leczniczego może wystąpić uszkodzenie wątroby lub nerek.
Zaburzenia układu nerwowego
Bardzo rzadko zawroty głowy, zaburzenia równowagi szczególnie u pacjentów ze skłonnością do hiperwentylacji.
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Kwasica metaboliczna, zaczerwienienie skóry, nadmiernie pocenie się, zaburzenia smaku, zmiany nastroju, zmęczenie, bezsenność, hiperkaliemia, osłabienie mięśniowe.
Przeciwwskazania
Nie należy pić alkoholu podczas stosowania leku Citrolyt, ponieważ może nasilać działania niepożądane
leku dotyczące układu nerwowego.
OstrzeżeniaProduktu leczniczego nie należy podawać z innymi preparatami zawierającymi potas. Podczas stosowania produktu leczniczego Citrolyt należy przestrzegać, aby dobowa ilość spożywanych płynów wynosiła co najmniej od 2 do 2,5 litra. Utrata wody w wyniku zwiększonego pocenia się, wymiotów itp. winna być dodatkowo uzupełniona. Produkt leczniczy zawiera żółcień pomarańczową i dlatego może powodować reakcje alergiczne.
Okres trwania terapii jest uzależniony od wyników badania urograficznego i trwa od 6 do 12 miesięcy.
Ponieważ u pacjentów z kamicą moczanową występuje skłonność do wznowy choroby, okresową terapię profilaktyczną należy przeprowadzać, gdy pojawią się zmiany w moczu, w postaci zwiększonej ilości erytrocytów i kryształów kwasu moczowego. Terapia profilaktyczna winna być prowadzona przez okres od 1 do 3 miesięcy. Produkt leczniczy powinien być przyjmowany pod stałą kontrolą lekarza. U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek produkt leczniczy Citrolyt należy stosować w warunkach szpitalnych.
Podczas leczenia należy kontrolować stężenie potasu i sodu w osoczu. Podczas stosowania należy obserwować stan kliniczny pacjenta i w miarę potrzeby oznaczać stężenie elektrolitów i parametry równowagi kwasowo-zasadowej.
U pacjentów z niewydolnością serca leczonych produktem leczniczym Citrolyt oraz lekami z
grupy glikozydów naparstnicy należy pamiętać, że 10 g produktu leczniczego Citrolyt
zawiera około 1,7 g potasu. Zwiększenie stężenia potasu może prowadzić do zaburzeń
czynności serca, a nawet do uszkodzenia mięśnia sercowego.
Sole potasu mogą prowadzić do owrzodzeń przewodu pokarmowego.
W przypadku konieczności stosowania u pacjentów diety ubogosodowej należy pamiętać, że
10 g produktu leczniczego Citrolyt zawiera około 1,0 g sodu. Należy stosować bardzo
ostrożnie zwłaszcza u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Ze względu na występujące w składzie produktu leczniczego Citrolyt jony sodowe preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów z niewydolnością krążenia z obrzękami spowodowanymi zatrzymaniem jonów sodowych. Nadmiar sodu sprzyja zatrzymaniu wody i powstawaniu obrzęków.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.