Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Działania niepożądane
- Skład
- Informacje dodatkowe
Opis
Lek Ciprotic jest roztworem do podawania do ucha.
Lek Ciprotic to krople do uszu w postaci roztworu. Do stosowania u dorosłych i dzieci, od 6 miesiąca życia, w leczeniu ostrego zapalenia ucha zewnętrznego (acute otitis externa) oraz w leczeniu zapalenia ucha środkowego (otitis media) z drenażem wentylacyjnym ucha (rurki tympanostomijne) pochodzenia bakteryjnego.
Antybiotyki stosuje się w leczeniu infekcji bakteryjnych. Nie są one skuteczne w leczeniu infekcji wirusowych
Działanie
W skład kropli Ciprotic wchodzi:
- cyprofloksacyna, to antybiotyk należący do grupy fluorochinolonów. Cyprofloksacyna zabija bakterie powodujące infekcje,
- fluocynolonu acetonid, to glikokortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym do leczenia obrzęku i bólu.
Dawkowanie
Lek Ciprotic jest przeznaczony wyłącznie do podawania do ucha (dousznie).
Zalecana dawka dla dorosłych i dzieci: 6 do 8 kropli do chorego ucha dwa razy dziennie przez 7 dni.
Lek Ciprotic podawać do obu uszu wyłącznie wtedy, gdy zostało to zalecone przez lekarza.
Lekarz określi, jak długo należy przyjmować lek Ciprotic. Aby uniknąć nawrotu infekcji, nie należy przerywać leczenia zbyt wcześnie, nawet jeśli stan ucha/uszu się poprawił.
Przeciwwskazania
Leku nie należy stosować:- jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na cyprofloksacynę lub inne chinolony, fluocynolonu acetonid lub którykolwiek z pozostałych składników leku Ciprotic,
- jeśli u pacjenta występuje zapalenie ucha wywołane przez wirusy lub grzyby.
Środki ostrożnościLek ten należy podawać wyłącznie do ucha. Nie należy go połykać, wstrzykiwać ani wdychać. Nie należy podawać do oka.
Należy powiadomić lekarza, jeśli objawy nie ustępują przed zakończeniem leczenia. Tak jak w przypadku innych antybiotyków, czasami mogą pojawić się dodatkowe infekcje wywołane przez organizmy oporne na cyprofloksacynę. W przypadku wystąpienia takiej infekcji lekarz wdroży odpowiednie leczenie.
Ze względu na brak wystarczających danych klinicznych dotyczących stosowania leku Ciprotic u dzieci poniżej 6-ego miesiąca życia, przed podaniem tego leku dziecku w tym wieku, należy skontaktować się z lekarzem.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Dotyczy to również tych leków, które wydawane są bez recepty.
Nie zaleca się przyjmowania leku w skojarzeniu z innymi lekami do uszu.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi dziecko piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub planuje ciążę, powinna powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie przed zastosowaniem tego leku.
Działania niepożądane
Częste (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów):
- miejscowe działanie niepożądane w uchu: dyskomfort, ból, swędzenie,
- ogólne działania niepożądane: zaburzenia smaku.
Niezbyt częste (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 pacjentów):
- miejscowe działania niepożądane w uchu: dzwonienie, występowanie pozostałości leku, niedrożność drenu, mrowienie, przekrwienie, upośledzenie słuchu, wysypka, zaczerwienienie, infekcja grzybicza ucha zewnętrznego, wydzielina z ucha, obrzęk, zaburzenia błony bębenkowej, ziarnina, zapalenie ucha środkowego drugiego ucha,
- ogólne działania niepożądane: infekcja grzybicza grzybami z rodzaju Candida, drażliwość, nadmierna produkcja łez, zawroty głowy, zaczerwienienie skóry, ból głowy, wymioty, zmęczenie.
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- Zaburzenia widzenia: nieostre widzenie.
Skład
- Substancjami czynnymi leku są: cyprofloksacyna w postaci cyprofloksacyny chlorowodorku i fluocynolonu acetonidu.
1 ml leku Ciprotic zawiera 3 mg cyprofloksacyny (w postaci cyprofloksacyny chlorowodorku) i 0,25 mg fluocynolonu acetonidu.
- Pozostałymi składnikami są: powidon K90, glycereth-26 (glicerol i tlenek etylenu), glikolu dietylenowego monoetylowy eter, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), sodu wodorotlenek (do ustalenia pH), kwas solny stężony (do ustalenia pH), woda oczyszczona.
Informacje dodatkowe
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Nie przechowywać w lodówce ani nie zamrażać.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.