Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Przechowywanie
Opis
Chorapur 5000 IU należy do grupy leków zwanych gonadotropinami (hormonami płciowymi). U kobiet kontroluje on uwalnianie komórek jajowych z jajników, a u mężczyzn kontroluje wytwarzanie męskiego hormonu - testosteronu.
U kobietW niepłodności kobiecej lek ten może być stosowany do wywołania u kobiety owulacji (indukcja owulacji). Lek Chorapur jest także stosowany wraz z innymi lekami, aby wspomagać wytwarzanie komórek jajowych w programach wspomaganego rozrodu (leczenie zapłodnieniem pozaustrojowym).
U mężczyznLek Chorapur jest stosowany u mężczyzn do leczenia w sytuacji, gdy występuje mała ilość plemników.
Lek Chorapur jest stosowany albo samodzielnie albo w skojarzeniu z innymi gonadotropinami (hMG, FSH). Lek Chorapur jest także stosowany u mężczyzn przed rozpoczęciem leczenia stymulującego w celu oceny czynności jąder, gdy narządy rozrodcze nie pracują prawidłowo z powodu braku
hormonów płciowych.
U dzieciLek Chorapur jest stosowany u dzieci do leczenia opóźnionego dojrzewania płciowego oraz u dzieci, u których jądra nie zstąpiły lub niecałkowicie zstąpiły do worka mosznowego.
Działanie
Lek Chorapur zawiera substancję czynną - ludzką gonadotropinę kosmówkową (hCG) (hormon białkowy), która jest otrzymywana z moczu kobiet ciężarnych i oczyszczana. Gonadotropiny odgrywają kluczową rolę w płodności i reprodukcji.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Ten lek podawany jest jako wstrzyknięcie domięśniowe przez lekarza, który ma doświadczenie w leczeniu zaburzeń płodności.
Chorapur 1500 IULeczenie lekiem Chorapur powinno być prowadzone przez lekarza, który ma doświadczenie w leczeniu zaburzeń płodności.
U mężczyzn zalecaną dawką jest 1 fiolka dwa razy w tygodniu (co odpowiada 3000 IU na tydzień).
Ponieważ rozwój plemników trwa około 74 dni, leczenie należy kontynuować przez okres co najmniej 3 miesięcy, aby można spodziewać się jakiejkolwiek poprawy. Podczas leczenia lekarz kontroluje stężenie testosteronu. Może być konieczne zwiększenie dawki leku.
Jeśli reakcja na leczenie samym tylko lekiem Chorapur jest niewystarczająca, lekarz może zdecydować o podaniu innego leku w tym samym czasie co lek Chorapur. W niektórych przypadkach, po uzyskaniu poprawy przy użyciu kombinacji tych leków, można ją podtrzymać stosując wyłącznie
lek Chorapur.
Stosowanie u dzieciLeczenie niezstąpionych jąder powinno się zakończyć, gdy dziecko ma 1 rok.
Zalecana dawka u niemowląt wynosi: 250 IU/dawkę (0,17 ml z fiolki zawierającej 1500 IU) dwa razy w tygodniu przez okres pięciu tygodni.
Chorapur 5000 IULeczenie lekiem Chorapur powinno być prowadzone przez lekarza, który ma doświadczenie w leczeniu zaburzeń płodności.
- W celu wywołania owulacji i stymulacji jajników:
Zalecaną dawką jest 1 fiolka (5000 IU) lub 2 fiolki (10 000 IU). Lek należy podać 24 do 48 godzin po uzyskaniu optymalnej stymulacji wzrostu pęcherzyków.
Jeśli lek Chorapur stosowany jest w celu wywołania owulacji po stymulacji wzrostu pęcherzyków, pacjentce zaleca się odbycie stosunku płciowego w dniu wstrzyknięcia oraz w następnym dniu po wstrzyknięciu.
- W celu oceny czynności jąder w przypadkach, gdy narządy rozrodcze nie pracują prawidłowo z powodu braku hormonów płciowych.:
Zalecaną dawką jest 1 fiolka (5000 IU) jednorazowo.
Stosowanie u dzieciU chłopców z opóźnionym dojrzewaniem płciowym: Zalecaną dawką jest 1 fiolka (5000 IU) raz w tygodniu przez okres 3 miesięcy.
Przy niezstąpieniu jednego lub obu jąder: Zalecaną dawką jest 1 fiolka (5000 IU) jednorazowo.
Przeciwwskazania
Leku nie należy stosować:- jeśli pacjent ma uczulenie na gonadotropinę kosmówkową lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- jeśli u pacjenta stwierdzono guz w mózgu lub przysadce mózgowej,
- jeśli u pacjentki stwierdzono torbiele jajników lub powiększenie jajników, wynikające z innych przyczyn niż zespół policystycznych jajników,
- jeśli u pacjentki występują krwawienia z pochwy o niewyjaśnionej przyczynie,
- jeśli u pacjentki rozpoznano raka jajników, macicy lub piersi,
- jeśli u pacjentki stwierdzono w okresie ostatnich trzech miesięcy ciążę pozamaciczną,
- jeśli u pacjentki występuje ciężkie zapalenie żył lub zakrzepy w żyłach (czynne zaburzenia zakrzepowo-zatorowe),
- jeśli u pacjentki występuję zespół hiperstymulacji jajników (ang. Ovarian Hyperstimulatio - Syndrome - OHSS),
- jeśli prawidłowy rozwój ciąży nie jest możliwy, np. w przypadku niewydolności jajników, wad rozwojowych narządów płciowych uniemożliwiających rozwój ciąży, mięśniaków macicy, lub jeśli u pacjentki wystąpiła wczesna menopauza,
- jeśli u pacjenta rozpoznano lub podejrzewa się obecność guzów zależnych od hormonów płciowych, takich jak rak gruczołu krokowego lub (męski) rak piersi,
- jeśli wiadomo, że przyczyna niezstąpienia jąder nie może być leczona hormonami (przepuklina pachwinowa, przebyta operacja w okolicy pachwinowej, nieprawidłowa lokalizacja jądra).
Środki ostrożnościLeczenie lekiem Chorapur może zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Zakrzepica, to tworzenie się skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych, przeważnie w żyłach kończyn dolnych lub płuc. Ciąża sama w sobie może także zwiększać ryzyko zakrzepicy.
Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest ustalenie przyczyn niepłodności pacjentki lub jej partnera i ewentualnych powodów, dla których prawidłowy rozwój ciąży może być niemożliwy. Pacjentka powinna być dokładnie zbadana w celu wykluczenia wszelkich zmian narządów rodnych lub zaburzeń hormonalnych niezwiązanych z gonadami (np. zaburzeń tarczycy, nadnerczy lub przysadki mózgowej).
Po leczeniu gonadotropinami istnieje większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę bliźniaczą lub mnogą niż po naturalnym zapłodnieniu.
Lek Chorapur zastrzylkimoże powodować fałszywie dodatni wynik testu ciążowego przez okres do 10 dni po podaniu.
Stosowanie leku Chorapur może powodować dodatnie wyniki testów antydopingowych. Stosowanie leku Chorapur w celach dopingowych może zagrażać zdrowiu.
Lek Chorapur należy stosować ostrożnie u chłopców przed okresem pokwitania, aby uniknąć problemów z kośćmi lub przedwczesnym dojrzewaniem płciowym. Należy regularnie kontrolować stopień dojrzałości kośćca.
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Skład
- Substancją czynną jest wysoko oczyszczona ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG).
- Pozostałe składniki to:
Proszek: laktoza jednowodna i wodorotlenek sodu,
Rozpuszczalnik: chlorek sodu, kwas solny 10% i woda do wstrzykiwań.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie zamrażać. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.