Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Leczenie objawów związanych z chorobami alergicznymi, takimi jak: alergiczny nieżyt nosa (alergiczne zapalenie błon śluzowych nosa i oczu) oraz pokrzywka, często występująca - przewlekła samoistna pokrzywka.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli i dzieci ≥6 lat: 5 mg na dobę (1 tabl.). Dzieci w wieku 2-6 lat: nie można dostosować dawki lewocetyryzyny w postaci tabl. powl. Zaleca się podawanie lewocetyryzyny w postaci farmaceutycznej przeznaczonej do stosowania u dzieci. Szczególne grupy pacjentów. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek dawkę leku należy ustalić indywidualnie w zależności od stopnia niewydolności nerek: prawidłowa czynnosć nerek (CCr ≥80 ml/min): 1 tabl raz na dobę; łagodne zaburzenia czynności nerek (CCr 50-79 ml/min): 1 tabl. raz na dobę; umiarkowane zaburzenia czynności nerek (CCr 30-49 ml/min):1 tabl. co 2 dni; ciężkie zaburzenia czynności nerek (CCr 4 dni w tyg. i utrzymujące się dłużej niż 4 tyg.) można kontynuować leczenia w okresie ekspozycji na alergeny. Sposób podania. Tabl. należy połykać w całości, popijając płynem; przyjmować niezależnie od posiłku. Zaleca się przyjmowanie dawki dobowej w jednej dawce.
Działanie
Lewocetyryzyna (R-enancjomer cetyryzyny) jest silnym i selektywnym antagonistą obwodowych receptorów histaminowych H1. Hamuje przezśródbłonkową migrację eozynofilów przez komórki skóry i płuc. Działanie lewocetyryzyny w dawce równej połowie dawki cetyryzyny jest porównywalne do działania cetyryzyny, zarówno na skórę, jaki i błonę śluzową nosa. Lewocetyryzyna szybko i w znacznym stopniu wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając Cmax w czasie 0,9 h. Stan stacjonarny jest osiągany po 2 dniach stosowania. W 90% wiąże się z białkami osocza. Jest w niewielkim stopniu metabolizowana (0,5 u osób dorosłych wynosi 7,9 ± 1,9 h. Lewocetyryzyna i jej metabolity wydalane są głównie z moczem - średnio 85,4% podanej dawki. Z kałem wydalane jest 12,9% dawki.
Skład
1 tabl. powl. zawiera 5 mg dichlorowodorku lewocetyryzyny. Preparat zawiera laktozę.
Działania niepożądane
Często: suchość w jamie ustnej, bóle głowy, zmęczenie, senność, ospałość. Niezbyt często: wyczerpanie, ból brzucha. Bardzo rzadko: zwiększenie masy ciała, nieprawidłowe wyniki testów czynności wątroby, kołatanie serca, zaburzenia widzenia, duszność, nudności, reakcje nadwrażliwość, swędzenie, wysypka, obrzęk, zaczerwienienie oraz świąd skóry. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. senność, ospałość, zmęczenie i wyczerpanie może stwarzać niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.
Interakcje
Nie przeprowadzono badań interakcji z lewocetyryzyną (w tym badań z substancjami indukującymi CYP3A4). Badania z racemiczną cetyryzyną nie wykazały istotnych klinicznie niepożądanych interakcji z pseudoefedryną, cymetydyną, ketokonazolem, erytromycyną, azytromycyną, glipizydem oraz diazepamem. Po podaniu wielokrotnym z teofiliną (400 mg raz na dobę) klirens cetyryzyny zmniejszył się w niewielkim stopniu. Po podaniu wielokrotnym rytonawiru (600 mg 2 razy na dobę) i cetyryzyny (10 mg na dobę) ekspozycja na cetyryzynę zwiększyła się o około 40%, podczas gdy ekspozycja na rytonawir zmieniła się nieznacznie. Pokarm nie zmniejsza stopnia wchłaniania lewocetyryzyny, natomiast zmniejsza szybkość wchłaniania. U pacjentów wrażliwych jednoczesne podawanie cetyryzyny lub lewocetyryzyny z alkoholem lub lekami hamującymi czynność OUN może wpływać na czynność OUN, może spowodować dodatkowe obniżenie czujności i zdolności reagowania.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną, inne pochodne piperazyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek z klirensem kreatyniny mniejszym niż 10 ml/min.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.